Raportuj komentarz

Czy radnym może zostać osoba pracująca w jednostce organizacyjnej gminy na stanowisku kierownika wydziału w tej jednostce?

Osoba taka może zostać radnym i może pełnić funkcję kierownika (lub jego zastępcy) wydziału w jednostce organizacyjnej tej gminy. Zakaz pełnienia funkcji obowiązuje tylko samego kierownika (lub jego zastępcę) tej jednostki. {paid}

UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 24b ust. 1 zd. 1 ustawy o samorządzie gminnym, osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Literalne brzmienie tego przepisu mogłoby wskazywać, że radnym nie może być zarówno kierownik jednostki organizacyjnej gminy, w której pełni funkcję radnego, jak i kierownik „w jednostce organizacyjnej" takiej gminy, czyli np. kierownik wydziału w tej jednostce.
Jednak przepis tego artykułu trzeba rozpatrywać w kontekście art. 24a ustawy o samorządzie gminnym, w którym mowa jest jedynie o „kierowniku gminnej jednostki organizacyjnej i jego zastępcy". Tylko kierownika danej jednostki, który po uzyskaniu mandatu musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Wniosek musi być złożony przed przystąpieniem do wykonywania mandatu. Radny otrzymuje wtedy urlop bezpłatny na okres sprawowania mandatu oraz 3 miesięcy po jego wygaśnięciu.
Wynika stąd, że takiego wniosku nie musi składać kierownik wydziału jednostki organizacyjnej i po wyborze na radnego może w dalszym ciągu pełnić swoją funkcję.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 24a, art. 24b ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)