Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Forum Gospodarcze za nami. Najlepsze firmy nagrodzone

Prezydent Piotr Przytocki przyznał Nagrody Gospodarcze wyróżniającym się firmom podczas Forum Gospodarczego 27 października w Hotelu Krosno Nafta. Była to też okazja do promocji miasta i wymiany doświadczeń.

Głównym tematem Forum były zewnętrzne źródła finansowania projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczyli przedsiębiorcy z Krosna i południowej części województwa podkarpackiego. Prezydent zachęcał do inwestowania na terenie Krosna i korzystania ze wsparcia, jakie oferuje miasto. Prelegenci zaprezentowali możliwości pozyskiwania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, innych programów dostępnych na szczeblu ponadregionalnym oraz pomocy z Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.

W drugiej, uroczystej części spotkania Prezydent Piotr Przytocki wręczył wraz ze swoim Zastępcą Tomaszem Solińskim Nagrody Gospodarcze. - Celem konkursu o Nagrodę Gospodarczą jest promowanie wyróżniających się firm, które inwestują, wdrażają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy na terenie Krosna oraz osiągają sukcesy eksportowe, co wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku miasta - wyjaśnia Piotr Przytocki.

Udział w konkursie był bezpłatny. W konkursie mogły uczestniczyć firmy, które posiadają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Krosna, przestrzegają przepisów prawa i nie posiadają zaległości w płatnościach o charakterze publiczno - prawnym.

Regulamin przewidywał cztery kategorie konkursowe:

- "Inwestor" - za zrealizowanie inwestycji na terenie Krosna,
- "Innowator" - za wdrożenie innowacji w ramach działalności prowadzonej na terenie Krosna,
- "Pracodawca" - za utworzenie nowych miejsc pracy na terenie Krosna,
- "Eksporter" - za sukcesy osiągane na rynkach międzynarodowych.

Ocenę zgłoszeń konkursowych przeprowadziła Kapituła powołana przez Prezydenta Miasta Krosna, w składzie: Dr Tomasz Soliński - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Paweł Bachota - Prezydent Unii Przedsiębiorczych, Miranda Trojanowska - Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów, Bogusław Kogut - Prezes Zarządu Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego KRINTECH Sp. z o.o.

Kapituła rekomendowała Prezydentowi laureatów nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych.

Statuetkę Nagrody Gospodarczej zaprojektował i wykonał krośnieński artysta Maciej Habrat. Statuetka jest wykonana ze szkła, w którym zatopione jest złoto, układające się w zarys dzwonnicy Kościoła Farnego.

Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Krosna 2015

Kategoria "Inwestor" - SPLAST Sp. z o.o. Sp.k.
Kryterium decydującym o przyznaniu nagrody w kategorii "Inwestor" była wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na terenie Krosna.

Zwycięzcą jest firma, która w latach 2012 - 2014 poniosła największe nakłady inwestycyjne. Firma ta zainwestowała ponad 40 milionów złotych i utworzyła w Krośnie 85 nowych miejsc pracy. Laureat jest jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie. To kluczowy dostawca tworzyw sztucznych dla motoryzacji, branży elektronicznej, AGD, kosmetycznej i budowlanej oraz czołowy europejski producent profesjonalnego sprzętu do utrzymania czystości.

Kategoria "Innowator" - FA Krosno S.A.
W kategorii "Innowator" była brana pod uwagę liczba i skala wprowadzonych rozwiązań innowacyjnych. Zwycięzca utworzył w Krośnie dział badawczo – rozwojowy, który opracował wiele rozwiązań innowacyjnych w skali światowej.

Na szczególną uwagę zasługują:
- sprężyna gazowa z dwiema strefami tłumienia, pozwalająca na dokładniejszą prędkość otwierania klapy bagażnika lub silnika i łagodniejsze wyhamowanie prędkości zamykania klapy bagażnika lub silnika,
- sprężyna gazowa o wysokim stopniu zabezpieczenia korozyjnego,
- unikatowa technologia produkcji sprężyn gazowych, polegająca na optymalnej konfiguracji poszczególnych urządzeń i linii względem siebie oraz zaplanowaniu przepływu surowców i produktów pomiędzy poszczególnymi fazami produkcji.

Kategoria "Pracodawca" - Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.
W kategorii "Pracodawca" kryterium przyznania nagrody był przyrost liczby miejsc pracy na terenie Krosna w okresie od 2012 r. do 30 czerwca 2015 r.

Zwyciężyła firma z kapitałem amerykańskim, działająca w branży lotniczej. Specjalizuje się w produkcji części, podzespołów oraz podwozi lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych, m.in. Boeing, Airbus, Bombardier, Lockheed Martin, Gulfstream, F-16, F-35, F-18. W latach 2012 – 2015 utworzyła w krośnieńskiej fabryce 118 nowych etatów. Firma zatrudnia w Krośnie w sumie 579 osób.

Kategoria "Eksporter" - FA Krosno S.A.
W kategorii "Eksporter" brane były pod uwagę sukcesy eksportowe które przyczyniają  się do budowania pozytywnego wizerunku Krosna. Oceniano wartość eksportu oraz liczbę rynków zbytu. Firma, która jest liderem rankingu i otrzymała nagrodę, eksportuje swoje produkty do 23 krajów świata. Wartość eksportu w ubiegłym roku to ok. 14 mln euro. Ponadto w latach 2012 - 2014 firma zainwestowała w Krośnie ponad 16 milionów złotych.

Nagroda Specjalna
Regulamin przewidywał możliwość przyznania nagród specjalnych w trybie pozakonkursowym. Prezydent skorzystał z tej możliwości i postanowił uhonorować dwie firmy.

Nagroda Specjalna - Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A.
Krośnieńskie Huty Szkła to jeden z największych krośnieńskich pracodawców i w sposób wyjątkowy kreuje wizerunek naszego miasta w kraju i za granicą. Pomimo tego, że znajduje się w stanie upadłości, zatrudnia, inwestuje, odnosi sukcesy. Nagroda jest dowodem uznania za przezwyciężenie trudności związanych z kryzysem gospodarczym. Zatrudnia ok. 2 200 osób. W ostatnim czasie zatrudnienie zwiększyło się o ok. 250 osób.

Wyróżnienie Specjalne - ECO-LINE PIOTR POTOCKI
Prezydent docenił jeszcze jedną firmę, która wiele znaczy dla miasta. Może być przykładem do naśladowania i inspiracją dla każdego, kto zaczyna swój biznes. Właściciel firmy rozpoczął od niewielkiej, kilkuosobowej działalności, dziś zatrudnia ok. 30 osób i ciągle zwiększa zatrudnienie. Finalizuje inwestycję w krośnieńskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Wdraża innowacyjną technologię produkcji urządzeń do malowania proszkowego.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Studia Piosenki SWING, działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

- Każdego, kto jest zainteresowany rozwojem działalności gospodarczej na terenie Krosna serdecznie zapraszam  do kontaktu i bezpośredniego spotkania. Jesteśmy otwarci na potrzeby i sugestie przedsiębiorców, pomagamy i doradzamy we wszystkich kwestiach związanych z inwestowaniem w Krośnie.  Wszelkie zapytania można kierować do Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel. 13 47 43 301) - informuje Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.

umk/pd

16 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj