Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

1.04: "Edukacja Rity" - spektakl

1 kwietnia na deskach RCKP w Krośnie wystąpią w spektaklu "Edukacja Rity" Piotr Fronczewski i Katarzyna Ucherska. Wydarzenie jest biletowane.

Scena Spektrum, nowy teatr na kulturalnej mapie stolicy, wystartowała z dużym impetem. Publiczność zaufała, że niezaprzeczalna charyzma Piotra Fronczewskiego oraz temperament i talent Katarzyny Ucherskiej są gwarancją doskonałego spektaklu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników teatru w całym kraju zapraszamy na kolejne spektakle, jedno z nich odbędzie się 1 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

"Edukacja Rity"
Historia spotkania dwojga ludzi, których pozornie dzieli wszystko.

Ona - Rita, młoda fryzjerka z niezamożnej rodziny marzy o wyrwaniu się do lepszego świata i dlatego zostaje studentką uniwersytetu otwartego. Tam trafia na niego - Franka, nadużywającego alkoholu, doświadczonego profesora literatury. Ona to wulkan energii, entuzjazmu i młodzieńczej otwartości. On - niespełniony poeta, zamknięty w sobie, zgorzkniały i zrezygnowany. Wkrótce okaże się, że ta przypadkowa znajomość nieoczekiwanie zmieni ich oboje...

Między nauczycielem i uczennicą, powstaje skomplikowany system uzależnień i napięć. Frank mimo swej słabości i sceptycyzmu okazuje się znakomitym pedagogiem. Rita czyni stałe postępy. Wtapia się coraz bardziej w nowe środowisko ludzi "kulturalnych", którzy wiedzą, jak się znaleźć w towarzystwie. Tymczasem między uczennicą i mistrzem rodzi się konflikt, tym bardziej nierozwiązywalny, że podszyty jeszcze męsko-damskimi nieporozumieniami o swoistej i przewrotnej dialektyce.

Jaką cenę zapłaci Rita za społeczny awans? Czy straci własną indywidualność, świeżość odczuwania i reakcji? Jak przeżyje to Frank?

przekład: Karol Jakubowicz,
reżyseria: Andrzej Strzelecki,
scenografia: Tatiana Kwiatkowska,
muzyka i wykonanie: Szczepan Pospieszalski,
obsada: Rita - Katarzyna Ucherska, Frank - Piotr Fronczewski,
producent spektaklu: MJM Music PL/SCENA SPEKTRUM.

Katarzyna Ucherska pochodzi z Nowego Sącza. To absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2016). Została wyróżniona na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za utrzymaną w konwencji groteski rolę Józefa Stalina w dyplomowym przedstawieniu "Mistrz i Małgorzata" (reż. Waldemar Raźniak). Jak sama mówi: "Teatr mnie skutecznie kupił już w podstawówce. Nie wyobrażam sobie bez niego życia". W styczniu 2016 roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie debiutowała rolą Henryki w "Dziewicach i mężatkach" Moliera (reż. Janusz Wiśniewski). Śpiewa też piosenki Wojciecha Młynarskiego w spektaklu Ateneum "Róbmy swoje". Wystąpiła w popularnych serialach telewizyjnych "Na dobre i na złe", "M jak miłość" i "Barwach szczęścia" oraz w jednej z głównych ról w "Dziewczynach ze Lwowa".

Piotr Fronczewski to aktor wszechstronny, wybitny i uwielbiany. Zagrał około trzystu ról teatralnych i filmowych - od tytułowego króla Edypa w tragedii Sofoklesa do Pana Kleksa według Brzechwy, od "Ślubu" i "Iwony, księżniczki Burgunda" po detektywa Marlowe’a z kryminału Chandlera, od Hamleta do kasiarza Szpicbródki. W latach 80. był gwiazdą Kabaretu pod Egidą, ale też niezwykle popularnym Frankiem Kimono, pierwszym raperem znad Wisły. Debiutował jako jedenastolatek w niewielkich rolach w Teatrze Syrena, gdzie pracował jego ojciec oraz w Teatrze TV (zagrał m.in. Kazia w "Żołnierzu królowej Madagaskaru", 1957). Rok później wziął udział w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza. I chyba nie mógł wybrać inaczej, ukończył Wydział Aktorski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dyplom w 1968). Należał do zespołów teatrów Narodowego, Współczesnego i Dramatycznego, dziś występuje w Teatrze Ateneum w Warszawie. Choćby w "Kolacji dla głupca" Webera, komediowym hicie granym od 15 lat. W 2015 roku ukazała się książka "Ja, Fronczewski" (rozmawiał Marcin Mastalerz). Można by powiedzieć, że tytułem nawiązuje ona do wyreżyserowanej w Ateneum przez Fronczewskiego sztuki Tankreda Dorsta "Ja, Feuerbach" o dramacie starego aktora, dla którego powrót po siedmiu latach do teatru staje się sprawą życia i śmierci. Okazuje się jednak, że nie jest już nikomu potrzebny.

Scena Spektrum jest przedsięwzięciem realizowanym przez Małgorzatę Maliszewską, która zaprosiła do współpracy wybitnych aktorów, reżyserów i muzyków. W planach są przedstawienie teatralne, recitale, koncerty i warsztaty. Do zespołu dołączyły tak wybitne osobowości sceny, jak Piotr Fronczewski czy Andrzej Strzelecki.

- Scena Spektrum obejmować będzie dużą scenę, w której może zasiąść na widowni 320 osób oraz mniejszą dla ok. 80 osób. Chcemy, aby to było miejsce relaksu i spotkań kulturalnych. Oprócz zaplecza teatralnego będziemy również oferować naszym gościom również strefę relaksu oraz przytulną kawiarnię. Premierowe przedstawienie na deskach Sceny Spektrum odbędzie się za kilka miesięcy. Tymczasem korzystamy z gościnności najznamienitszych scen w całym kraju, jak chociażby Teatru Ateneum w Warszawie - mówi Małgorzata Maliszewska.

red./mjmmusic 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

TEGO JESZCZE NIE WIDZIAŁEŚ!

HITY, MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj
Zamknij