Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Hełmy, czapki i mundury - wystawa

Żandarmeria austriacka stacjonująca w Krośnie, 1908 r. Żandarmeria austriacka stacjonująca w Krośnie, 1908 r. Fot. archiwum Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 6 kwietnia do 18 czerwca będzie prezentować wystawę czasową poświęconą wojskowym nakryciom głowy. Zaprezentowana zostanie różnorodność nakryć głowy poprzez przedstawienie, w jaki sposób zmieniały się ich wygląd i funkcja, wraz ze zmianami zachodzącymi w sztuce wojennej.

Od wieków wojskowe nakrycia głowy odgrywały niezwykle ważne role, od funkcji reprezentacyjnej po funkcje ochronne. Noszenie wymyślnych nakryć głowy oznaczało wysoki status w społeczeństwie. Podobnie było z czapkami i hełmami wojskowymi, które poprzez swój, często unikatowy, charakter podkreślały zarówno rangę społeczną, jak i miały oddziaływać psychologicznie. Nakrycie głowy od wieków wyróżniały osoby służące w formacjach wojskowych, zaś mundur budził szacunek i zaufanie.

Najważniejszym elementem umundurowania okazuje się nakrycie głowy, które skupia w sobie wszystkie funkcje symboliczne i praktyczne. Dlatego często stanowiło ono jedyny wyróżniający się element stroju. Przez stulecia praktyczne i symboliczne funkcje czapek i hełmów zaczęły się ze sobą przeplatać i ewoluowały do współcześnie nam znanych wzorów.

Hełmy już w starożytności stały się najważniejszym elementem uzbrojenia ochronnego. Trwało to aż do czasu wynalezienia broni palnej, kiedy to utraciły swoje podstawowe funkcje. Wyparte zostały przez wygodne, a zarazem praktyczne kapelusze i czapki wojskowe. Powrót do idei hełmu powrócił wraz z działaniami na frontach I Wojny Światowej. Od tego czasu zarówno twarde, jak i miękkie nakrycia głowy występują równolegle, spełniając funkcje ochronne i reprezentacyjne.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Dariusza Łętowskiego z Sulisławic, który jest właścicielem jednej z największych kolekcji hełmów i czapek wojskowych w Polsce. Kuratorem wystawy jest Łukasz Kyc.

kkn/mp/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Wasze opinie

TEGO JESZCZE NIE WIDZIAŁEŚ!

HITY, MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj
Zamknij