Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
A+ A A-

Smak Karpackich Klimatów. Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa

SMAK KARPACKICH KLIMATÓW - FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORTIUSA Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to jedno z najważniejszych wydarzeń Karpackich Klimatów, odbywających się w Krośnie w dniach 29 – 31 sierpnia. Dla turystów i mieszkańców regionu podkarpackiego organizatorzy winiarskiego święta przygotowali wiele wyjątkowych atrakcji: degustacje trunków węgierskich pod otwartym niebem i we wnętrzach zabytkowych kamienic, wystawy i wernisaże artystyczne, spotkania z wybitnymi znawcami i producentami win węgierskich, wykłady naukowe oraz kameralne koncerty muzyczne. 

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to coroczne święto wina i Węgier, nawiązujące do historycznych związków Krosna (tak handlowych, jak i gospodarczych) z naszym dawnym sąsiadem. Festiwal odbudowuje ścisłą współpracę polsko-węgierską, prezentuje kulturę winiarską, a także przypomina o ogromnej roli Krosna w jej propagowaniu. Jego współorganizatorami są m.in. Stowarzyszenie Portius i Winiarnia Portius.

Krośnieński Festiwal to jedyna tego typu impreza organizowana pod gołym niebem. Oznacza to, że będzie ona otwarta dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby z kielichem wina w ręku zwiedzać miejską starówkę. Tak więc w trakcie imprezy, na płycie rynku, pojawią się stylowe pawilony winiarskie, a w nich - prezentacja i sprzedaż znamienitych trunków, pochodzących z różnych regionów Węgier. Obok, w specjalnym ogródku winnym dla 200 osób, będzie można kosztować nie tylko wina, lecz również węgierskie potrawy, przygotowane z myślą o Karpackich Klimatach. Dodatkowo, w zabytkowych wnętrzach kamienicy Royal Hall (ul. Rynek 24), odbędzie się sześć uroczystych, płatnych degustacji wykwintnych gatunków win z Węgier (wstęp 30 zł). Te wyjątkowe spotkania poprowadzą węgierscy winiarze, którzy uraczą zgromadzonych gości opowieściami o filozofii wina, niezwykłej winiarskiej historii Krosna, krainie Podkarpacia oraz współpracy handlowej, kulturalnej oraz międzyludzkiej na pograniczu Karpat. A wszystko to przy dźwiękach muzyki madziarskiej, granej przez romski zespół folkowy.

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to także wernisaże artystyczne. W tym roku Krosno odwiedzą Zsolt Tátrai (fotograf i winarz borásszal) i Krzysztof Ducki (plakacista, mieszkający od 20 lat w Budapeszcie). Pierwszy z zaproszonych gości będzie bohaterem wystawy „Klimaty tokajskich piwnic”, na której przedstawi prace swojego autorstwa. Z kolei Krzysztof Ducki zaprezentuje zbiór plakatów, stworzonych podczas pobytu na Węgrzech.

Image

W ramach Festiwalu odbędą się również spotkania z naukowcami - znawcami kultury węgierskiej. Będą to wykłady:

-    Csaba Gezy - poety i tłumacza, ambasadora kultury polskiej na zachodnich Węgrzech, który omówi temat „O poezji polskiej XX stulecia przy kieliszku węgierskiego wina”;
-   prof. dr hab. Waldemara Kowalskiego - z Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej, opowiadającego o „Kupcach szkockich w Rzeczypospolitej  w XVI i XVII wieku”;

Festiwal Win Węgierskich to unikatowe wydarzenie, które nierozerwalnie związane jest z Karpackimi Klimatami”, mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. „Stoi za nim wielowiekowa tradycja współpracy winiarskiej pomiędzy Krosnem a Węgrami, zacieśniająca się coraz mocniej z roku na rok. Jej istotnym punktem będzie Dzień Przyjaźni Węgiersko – Polskiej, odbywający się w naszym mieście pod koniec marca 2009 roku. To międzynarodowe wydarzenie, potwierdzone oficjalnie przez Kancelarię Prezydenta RP, wzmocni z pewnością pozycję Krosna, następnej edycji Karpackich Klimatów oraz tym samym Festiwalu Win Węgierskich w przyszłym roku”.

Patronami medialnymi Karpackich Klimatów są Radio ZET, Telewizja TVN, magazyn Kuchnia i portal Krosno24.pl.


UROCZYSTE DEGUSTACJE WIN WĘGIERSKICH, KAMIENICA ROYAL HALL, RYNEK 24.

W ramach Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa odbędzie się łącznie sześć degustacji (po dwie w piątek, sobotę i niedzielę), prowadzonych osobiście przez wybitnych winiarzy. Będą to reprezentanci następujących winiarskich manufaktur:

•    WUNDERLICH (http://www.wunderlich.hu) - firma z obszaru winiarskiego Villany na południu
Węgier, która – umiejętnie łącząc supernowoczesne technologie, potencjał regionu oraz doświadczenia Lajosa Wunderlicha - tworzy potężne, skoncentrowane wina.

•    PATRICIUS (http://www.patricius.hu) - cudowna posiadłość winiarska w Tokaju, której trunki od 2000 roku stanowią awangardę tego najsłynniejszego regionu winiarskiego Węgier. Ogromna w tym zasługa Petera Molnara: wybitnego winiarza, w swojej pracy bazującego na wielowiekowych tradycjach tokajskich terenów.

•    TOKAJ NOBILIS (http://www.tokajnobilis.hu) - maleńka, butikowa manufaktura prowadzona przez piękną i niezwykłą kobietę. Wina Bárdos Sarolty oferują najlepsze tokajskie tradycje i najbardziej wykwintne smaki tylko dla wybranych. Tokaj Nobilis produkowany jest w bardzo krótkich seriach, tak więc zdobycie go w typowym sklepie winiarskim jest niemal niemożliwe.  

•    SIMON - Józef Simon z Egeru to legenda winifikacji. Jako jeden z nielicznych producentów tego trunku, Simon pozostał wierny siłom natury. Swoje wina wytwarza wyłącznie tradycyjną i bardzo czasochłonną metodą. Jego Bikavery czy Cabernety to najlepszy smak Egeru. Simon to równocześnie wielki filozof, który jak nikt inny potrafi opowiedzieć o pracy oraz kulturze winiarskiej.

•    KALO IMRE - kolejna niezwykła postać, która zagości na Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa. Ten "garażowy" winiarz egejski, produkujący w niezwykle małych ilościach, to persona owiana legendą w węgierskim świecie wina. Imre nie sprzedaje swoich win. Ekstremalne ograniczanie zbiorów z kilkunastohektarowej posiadłości oraz bezkompromisowe i eksperymentalne metody winifikacji pozwalają na wyprodukowanie ilości trunku, wystarczającej wyłącznie dla gości Imrego. Warto więc skorzystać z okazji i przyjechać do Krosna, by spróbować tego, co jest właściwie nieosiągalne na świecie.

•    MESZAROS PAL (http://www.meszivin.hu/english.html) - klasyka regionu winiarskiego Szekszard. Meszaros Pal jest twórcą świetnych, tradycyjnie winifikowanych win z Szekszardu. Zwłaszcza jego wielki Bodzasi Kekfrankos oraz kupaż Merops zasługują na uwagę. Wina te zdobywają liczne medale na wielkich konkursach winiarskich.

Informacja nadesłana:
Anna Jupowicz-Ginalska
Doradca Prezydenta ds. PR

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

TEGO JESZCZE NIE WIDZIAŁEŚ!

HITY, MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj