Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
A+ A A-

Mieszkańcy i ryby głosu nie mają

Obrady Rady Miasta są jawne, każdy mieszkaniec może obserwować przebieg sesji. Nawet więcej, każdy może podczas sesji zabrać głos. Jest tylko jeden warunek, radni muszą wyrazić na to zgodę. Na ostatniej sesji, po raz pierwszy większość radnych stwierdziła, że nie chce wysłuchać co do powiedzenia ma mieszkanka Krosna.

alt

Czasem podczas sesji Rady Miasta zdarza się, że w jakiejś sprawie głos chce zabrać „osoba spośród publiczności”. Nie ma z tym najmniejszego problemu, ponieważ nie są to przypadki częste, a Statut Miasta przewiduje jak postępować. Zgodnie z  § 34 ustęp 11 Statutu Miasta Krosna „Przewodniczący Rady może udzielić głosu osobom spośród publiczności, po uprzednim podaniu przez nich przedmiotu sprawy, w której zamierzają się wypowiedzieć oraz wyrażeniu zgody przez Radę (…).” Zwykle odbywa się to w następujący sposób, mieszkaniec zgłasza się by zabrać głos, przewodniczący upewnia się, że nikt z radnych nie wyraża sprzeciwu, a następnie udziela głosu.

Na tej zasadzie głos na sesji zabierał Janusz Hejnar, zanim jeszcze został radnym: Powiedzcie gdzie będzie droga G, kilku mieszkańców dopuszczono także do głosu w dyskusji nad sprzedażą części terenów inwestycyjnych przy lotnisku (Strefa na sprzedaż). W sprawie kasyna, w ubiegłym roku, głos na sesji zabierał Honorowy Obywatel Miasta, ks. Prałat Tadeusz Szetela oraz Marek Jastrząb z Akcji Katolickiej: Nie będzie referendum. Radni wysłuchali uwag i argumentów, niezależnie od tego czy zgadzali się z opinią osób dopuszczonych do głosu.

Tym razem inaczej
Na sesji 30 grudnia ub. roku było inaczej. Mieszkanka Krosna poprosiła o możliwość zabrania głosu, twierdziła, że przewodniczący jej obiecał, że będzie mogła się wypowiedzieć. Doszło do sporu, bo przewodniczący Stanisław Słyś nie chciał udzielić głosu.

alt

W końcu zarządził głosowanie. 11 głosami Klub Samorządowy wypowiedział się „przeciw” udzieleniu głosu, pozostali radni (PiS i PO) byli „za”. Jednak w 21 osobowej Radzie, 11 to większość, tym samym bodaj po raz pierwszy uniemożliwiono wypowiedź osoby z publiczności. Jak się dowiedzieliśmy chodziło o sprawę związaną z możliwością wygaszenia mandatu jednego z radnych.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

38 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

TEGO JESZCZE NIE WIDZIAŁEŚ!

HITY, MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj