Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

A+ A A-

"Ocalić od zapomnienia" - koncert charytatywny w Iwoniczu

Chcą uratować zabytkowe nagrobki w Iwoniczu i zorganizowali koncert charytatywny połączony z aukcją dzieł sztuki. Koncert odbędzie się w niedzielę 24 listopada w Iwoniczu-Zdroju. Na najbardziej pilne prace Stowarzyszenie potrzebuje 13 tyś. zł.

Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Iwonicz-Zdrój, miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, kuracjuszy i gości na koncert charytatywny połączony z aukcją rzeźb, obrazów oraz innych przedmiotów wykonanych przez artystów ludowych.

Koncert odbędzie się w dniu 24 listopada 2013 r. (niedziela) o godz. 16.30 w sali kina "Wczasowicz" w Iwoniczu-Zdroju. Podczas koncertu wystąpią m. in. zespół "Diamont Duo" oraz zespół muzyczny z Iwonicza-Zdroju na czele z gitarzystą Michałem Kielarem.

alt
Grobu Jana Wiśniewskiego czeka na renowację

- Całkowity dochód z aukcji przeznaczony zostanie na renowację starych i zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Iwoniczu - mówi Marek Bliżycki wiceprezes Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia". - Serdecznie wszystkich zapraszamy i życzymy miłych wrażeń - dodaje Marek Bliżycki.

Aktualnie Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę na renowację grobu Jana Wiśniewskiego - powstańca styczniowego wymaga pilnej renowacji, bo jak widać na zdjęciu, jest zaniedbany i nieczytelny.

alt
Grób ks. Karola Poprawskiego

Ponadto na grób ks. Karola Poprawskiego, na którym piaskowiec zaczyna się rozpadać, a tablica samoistnie odpadła. - Tablicę mamy już nową, w tym samym stylu, a nagrobek chcemy odrestaurować zachowując jego dotychczasowy wygląd. Koszt renowacji obu nagrobków został wyceniony na 13.000 zł przez kilka niezależnych firm w Polsce. Ksiądz Poprawski był proboszczem parafii w Iwoniczu od 1848 do 1878 r. za czasów Wiosny Ludów i dwóch tragicznych epidemii cholery - dodaje Marek Bliżycki.

alt
Grób F.K. Wąsowicza - powstańca styczniowego - przed odnowieniem

Stowarzyszenie odnowiło już grób Franciszka Ksawerego Wąsowicza - powstańca styczniowego. - Musieliśmy wybudować jako nowy, bo nie było co odrestaurowywać. Zdjęcie nowego nagrobka wykonałem 15 września podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika połączonego z obchodami 150 rocznicy Powstania Styczniowego - wyjaśnia Marek Bliżycki. - To była nasza pierwsza, zakończona pełnym sukcesem akcja Stowarzyszenia - dodaje.

alt
Grób F.K. Wąsowicza - po renowacji

Więcej informacji o Stowarzyszeniu, które rozpoczęło działalność w kwietniu br. znajduje się na stronie Iwonicza-Zdroju - zobacz tutaj.

(ooz), (pd)

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

TEGO JESZCZE NIE WIDZIAŁEŚ!

HITY, MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj