Raportuj komentarz

Cóż widocznie trzeba jeszcze raz wstawić bo przecież niewygodne komentarze tak prosto się kasuje... słowo żenada to chyba najdelikatniejsze określenie działań moderacji... cóż zamykanie ust ludziom o trochę innych poglądach ez słowa wyjaśnienia trąci inną epoką ale widocznie to te standardy lepszego dziennikarstwa.
przecież wyraźnie widać cytat ".." i nie pochodzi on z żadnego raportu a z wywiadu z Waldemarem Brelą, specjalistą w zakresie energetyki i budowy instalacji do termicznej utylizacji odpadów, którego udzielił 4 lata temu dla portalu spalarnie-odpadów.pl
W kwestii delikatnego mijania się z faktami przez Pana odsyłam do http://www.cire.pl/pliki/2/wykorzystanie_odpadow.pdf bo widzę, że dyskusja tutaj ma niewielki sens a przytoczony materiał wyjaśni, że większość podanych przez Pana punktów nijak ma się do rzeczywistości!
dodam też, że
"Należy pamiętać, że inwestycje wymagają wsparcia szczelnego, wydajnego i rozsądnego systemu pre-sortowania. Wszystko po to, aby tak cenne surowce jak papier tworzywa czy metale, nie zostały bezpowrotnie utracone w piecu, lecz zwrócone do obiegu materiałowego. Ponadto, spalarnie mogą być wykorzystane do podbudowy lokalnego systemu energetycznego lub parowego."
Warto zauważyć także
"Działająca od czerwca br. Ekospalarnia wyprodukowała już około 100 tys. GJ energii cieplnej. Oznacza to, że każdego dnia około 2300 GJ ciepła dostarczane jest do sieci MPEC SA. Pozwala na ogrzanie 10 tys. mieszkań.
Ekospalarnia w Krakowie produkuje również energię elektryczną. W ciągu doby wytwarzane jest prawie 150 tys. KWh prądu. Każdego roku zakład może więc wyprodukować tyle energii elektrycznej, ile wystarczyłoby do działania wszystkich krakowskich tramwajów.
http://energetyka.inzynieria.com/cat/1/art/48482/krakowska-ekospalarnia-ogrzewa-10-tys--mieszkan
natomiast w Poznaniu
"Obiekt może wytwarzać rocznie w trybie kogeneracji około 130 tys. MWh prądu oraz 300 tys. GJ ciepła."
http://energetyka.inzynieria.com/cat/1/art/47691/poznanska-spalarnia-produkuje-juz-prad-z-odpadow
i dalej
"Spalanie odpadów komunalnych jest powszechnie stosowanym w krajach UE elementem systemu gospodarki odpadami. Świadczy o tym ilość istniejących w Europie spalarni odpadów, a przede wszystkim zapisy przyjęte we wspólnym ustawodawstwie państw UE. W świetle dyrektywy w sprawie składowisk odpadów ilość odpadów komunalnych (w szczególności organicznych i ulegających biorozkładowi) trafiających na wysypiska ma być drastycznie ograniczona. Polskie prawodawstwo, zgodnie z prawodawstwem unijnym, daje dobrą podstawę od budowy spalarni odpadów nowoczesnych i nieoddziaływujących negatywnie na środowisko. W świetle przedstawionego w niniejszym artykule materiału widać wyraźnie, że oddziaływanie spalarni na wszystkie elementy środowiska jest niewielkie, porównywalne do oddziaływania nowych obiektów energetycznych, a w zakresie emisji znacząco mniejsze. Nie bez powodu komin warszawskiej spalarni odpadów komunalnych (ZUSOK) jest dziś najczystszym kominem w Polsce.
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Liczne publikacje naukowe i raporty specjalistyczne (np. Raport Niemieckiego Związku Lekarzy) dowodzą jednak, że funkcjonowanie spalarni odpadów, zarówno spalarni odpadów komunalnych, niebezpiecznych, innych niż niebezpieczne, odpadów medycznych i spalarni odpadów ściekowych, w przypadku dotrzymywania przez nie wymogów określonych w Dyrektywie UE 2000/76/EC w sprawie spalania odpadów, nie wpływa w żaden sposób na zdrowie ludzi ani stan środowiska w rejonie oddziaływania spalarni (Fátima-Reis 2007a, 2007b, Ferre-Huguet 2006, Wang 2008, Moy 2008)."
odsyłam do dr inż. Tadeusz Pająk „Instalacje do termicznego przekształcania odpadów w Polsce – plany, założenia, realizacja” AGH Kraków
polecam także http://e-czytelnia.abrys.pl/przeglad-komunalny/2014-9-783/temat-wydania-9140/budujemy-pelna-para-raport-spalarnie-w-polsce-18522
Na końcu pisze Pan o tu cytat
"By interes się kręcił u naszych sąsiadów, agentura wpływu ma pole do popisu. Tylko dlaczego mają na tym tracic zwykli obywatele."
Przykro to napisać ale gorszych bzdur dawno nie czytałem! Miałem nadzieję na sensowną rozmowę a trafiam na kogoś kto sugeruje, że Niemcy używają mitycznej agentury wpływu aby coś tracili zwykli obywatele. Zapytam jakie konkretnie straty poniosą obywatele i ja rozumiem, że straszenie Niemcami, Żydami i innymi obcymi bywa skuteczne wobec niektórych mniej światłych części naszego społeczeństwa ale proszę nie pisać demagogicznych idiotyzmów bez pokrycia! W kwestii
"Mówienie zlikwidowaniu niskiej emisji jest kompromitacją tej osoby ponieważ jest to problem palenia w budynkach jednorodzinnych do których nie dociera i nie będzie docierac ciepło z kotłowni z uwagi na duże rozproszenie budynków" odsyłam to Podhala gdzie wprawdzie nie ma spalarni bo są źródła geotermalne ale tania energia, ogrzewanie i ciepła woda jakoś powodują, że opłaca się przyłączać domki jednorodzinne ich właścicielom do sieci (oczywiście na preferencyjnych warunkach) w terenie dużo bardziej skomplikowanym niż okolice Krosna.