Raportuj komentarz

Historia Naftówki

Za datę utworzenia "Naftówki" uważa się 1 marca 1947 roku, ale ze szkołą ściśle łączy się też rok 1945. Wtedy to powstały właśnie Instytut Naftowy, w ramach swojej działalności, podjął się zorganizowania "Szkoły Majstrów". Jej siedzibą stał się Dom Robotniczy przy ul. Kolejowej. Nauka była bezpłatna, odbywała się na zmianę, tydzień uczniowie chodzili do szkoły, tydzień pracowali. Wszystkim na czas nauki udzielano płatnych urlopów, bezpłatne zakwaterowanie z wyżywieniem w internacie.

W marcu 1947 roku Instytut Naftowy na podstawie zezwolenia Ministerstwa Przemysłu i Handlu powołał szkołę dla młodocianych "Gimnazjum Przemysłowe Kopalnictwa Naftowego w Krośnie". Cykl nauczania wynosił 3 lata. Pierwszą siedzibą szkoły był porafineryjny budynek przy ul. Naftowej, nazywany kiedyś domem "Nad Stawkiem".

W czerwcu 1950 roku Gimnazjum Przemysłowe Kopalnictwa Naftowego zakończyło swe istnienie. Na jego miejsce zostało otwarte Liceum Przemysłowe Kopalnictwa Naftowego. Równocześnie otwarto Technikum Przemysłu Naftowego oraz Zasadniczą Szkołę Przemysłu Naftowego. Po rocznym istnieniu Liceum zostało zlikwidowane, a jego uczniowie przeszli do Technikum. Zasadnicza Szkoła Przemysłu Naftowego istniała w Krośnie do 31 sierpnia 1955 r., kiedy to z powodu kłopotów lokalowych została przeniesiona do Jasła.

W 1960 roku Kuratorium otworzyło drugą szkołę o nazwie Zasadnicza Szkoła Przemysłu Naftowego. Rozbudowa szkoły stała się niezbędna. Budowę nowego obiektu przy dzisiejszej ul. Bohaterów Westerplatte ukończono w 1967 roku. W dniu otwarcia nadano szkole imię Ignacego Łukasiewicza. Wtedy też szkoła zmieniła nazwę na Technikum Górnictwa Naftowego.