KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zakład cyruliczny w Krośnie. Wielkie odkrycie podczas rewitalizacji starówki

Zakład cyruliczny w Krośnie. Wielkie odkrycie podczas rewitalizacji starówki Fot. Piotr Dymiński

Jeszcze nie zakończono prac, a już są pierwsze pozytywne skutki rewitalizacji krośnieńskiej starówki. 'To największe odkrycie w naszej karierze' mówią archeolodzy.

REKLAMA


Trwa rewitalizacja krośnieńskiej starówki. Dla kierowców i mieszkańców to duże utrudnienie. Szczególnie zaskakujący był nadmiar znaków dla jadących od strony Placu Konstytucji 3 Maja w dniu 27 marca. Na ul. Sienkiewicza kierujący natrafiali na znak nakazu jazdy prosto, a przed sobą na zakaz ruchu, Był też oczywiście zakaz skrętu w prawo, w jednokierunkową ul. Franciszkańską. I co w takim przypadku? Kierowcy manewrowali na różne sposoby, zazwyczaj nie stosując się do któregoś ze znaków. Inni w tym czasie zostali zablokowani na ul. Ordynackiej bez możliwości wyjazdu.

Kierowcy mogą przeklinać pod nosem, za to cieszą się historycy. Prace w tej części miasta to okazja do prowadzenia badań archeologicznych. We wtorek (1.04) dokonano kolejnego odkrycia. Pracując przy ul. Sienkiewicza badacze odkryli pozostałości zakładu cyrulicznego, który jak twierdzą pochodzi z czasów preleniku. - Możliwe, że Robert Portius wyrywał tu sobie zęby - żartują z przymrużeniem oka archeolodzy. - Oczywiście nie ma żadnych dowodów na to, ale można puścić wodze fantazji i dopowiedzieć to, czego nie wiemy - mówi Henryk. Jego kolega dodaje - Tak się pisze historię.

Cyrulicy dawniej zajmowali się między innymi goleniem, kąpaniem, rwaniem zębów, czyszczeniem uszu, robieniem śmiesznych min czy puszczaniem krwi (to nie żart, pozbawianie chorego krwi  traktowano jako zabieg leczniczy!), a także nieskomplikowanymi operacjami i leczeniem niektórych chorób.

W pozostałościach warsztatu cyrulicznego odnaleziono między innymi zęby usuwane dawnym mieszkańcom Krosna. nie jest wykluczone, że znajduje się wśród nich ząb Portiusa. Wątpliwości wyjaśnią testy DNA.

Część informacji dotycząca odkrycia zakładu cyrulicznego oraz domniemanego "zęba Portiusa" była oczywiście żartem na prima aprilis.

pa
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pa

3 komentarzy

 • abc

  żal

  Zgłoś nadużycie abc środa, 02, kwiecień 2014 11:05 Link do komentarza
 • nie wiem

  Taaa dobre na 1 kwietnia - Urząd Miasta znów przekaże 9 baniek na CDS, bo jak padła już krowa ....

  Zgłoś nadużycie nie wiem wtorek, 01, kwiecień 2014 23:16 Link do komentarza
 • Prawie z Krosna

  Ha ha ha "We wtorek (1.04) dokonano kolejnego odkrycia. Pracując przy ul. Sienkiewicza badacze odkryli pozostałości zakładu cyrulicznego, który jak twierdzą pochodzi z czasów preleniku." - 1 kwietnia wszystko wyjaśnia

  Zgłoś nadużycie Prawie z Krosna wtorek, 01, kwiecień 2014 10:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?