Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Latający radar "złapany" nad Krosnem!

Latający radar "złapany" nad Krosnem! Fot. Mateusz Świerk

Nad Krosnem pojawił się "latający radar" - 4-silnikowy samolot E3-Sentry AWACS (Airborne Warning And Control System), czyli powietrzny system wczesnego ostrzegania i kierowania, który został skierowany przez NATO nad Polskę w związku z sytuacją na Ukrainie. Nad Krosnem wypatrzyli go "spottersi".

REKLAMA- To miała być normalna sobota spędzona na lotnisku. Będąc na EPKR fotografowaliśmy startujące szybowce, gdy nagle na niebie zobaczyliśmy 4-silnikowy samolot. Po namierzeniu go aparatami zdziwiliśmy się mocno, bo był to E3-Sentry AWACS - pisze na stronie epkrspotters.pl Mateusz Świerk.


- Wiedzieliśmy oczywiście, że wykonuje on misje w okolicach Lublina i od 3 tygodni latał w tamtym rejonie, ale nie spodziewaliśmy się go u nas. Samolot wykonał jeden okrąg przelatując idealnie nad lotniskiem w Krośnie, po czym poleciał na tankowanie w powietrzu w strefe "LUCY" na północ od Warszawy. Nasz radar zidentyfikował go jako E3A AWACS o numerach bocznych LX-N90458 wykonujący lot NATO06 - dodaje Mateusz Świerk.

Dwa natowskie samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS prowadzą loty nad Polską oraz Rumunią w związku z kryzysem na Ukrainie.

Kim są "spotterzy"?
Na swojej stronie napisali: Jesteśmy grupą ludzi z Krosna i okolic, którzy kochają przebywać na lotniskach i podziwiać piękno "żelaznych ptaków". W naszym klubie zrzeszamy dwa typy spotterów - tzw. "lotniskowe kury" oraz spotterzy RNAV. Spotterzy lotniskowi działają na swoim rodzimym lotnisku; w naszym przypadku jest to głównie EPKR w Krośnie.

Natomiast spotterzy RNAV działają zazwyczaj przy własnych oknach, na własnych balkonach lub też podczas spacerów z rodziną.

Nasza działalność skupia się wokół EPKR, lecz nie zapominamy o innych lądowiskach w naszym regionie, jak baza LPR w Sanoku, szybowisko w Bezmiechowej czy wracającym do łask lotnisku w Birczy (Arłamów). Spotkać nas również możecie na lotniskach całej Europy podczas pokazów lotniczych i nie tylko.

EPKR Spotters to przede wszystkim wspaniali ludzie z piękną pasją, fantastyczne wyjazdy na lotniska w Polsce i Europie, własna galeria na stronie oraz możliwość publikowania relacji ze swoich podróży samolotem i wyjazdów spotterskich.

Chcemy, by widok osoby z aparatem na terenie lotniska nie wzbudzał strachu, lecz sympatię. Mamy nadzieję, że nasza strona będzie właśnie temu służyć.

Latający radar
Boeing E-3 Sentry - amerykański samolot wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej. W roku 1963 USAF zgłosiły zapotrzebowanie na AWACS (Airborne Warning And Control System) czyli powietrzny system wczesnego ostrzegania i kierowania. Boeing zaproponował model Boeing E-3A Sentry, który w kadłubie Boeinga 707-320 mieścił elastyczną, odporną na zakłócenia i wytrzymałą stację radarową oraz mógł służyć jako centrala dowodzenia, telekomunikacyjna i naprowadzająca.


Fot. Antonio Carrasquilla / airliners.net

Najbardziej widoczną zmianą w nowym samolocie była zainstalowana na grzbiecie kadłuba duża konsola nawigacyjna, wewnątrz której zamontowano radar panoramiczny AN/APY-1 i radiowy system identyfikacji swój-obcy INF/TADIL C. Pierwszy EC-137D, tak bowiem ten model został nazwany przez Siły Powietrzne, został dostarczony 24 marca 1977 roku.

Zmodernizowane wersje E-3B i E-3C używają radaru AN/APY-2. NATO wykorzystuje w Europie 17 sztuk E-3A (jedna maszyna rozbiła się w Grecji), które są obsługiwane przez wielonarodową załogę. Samoloty stacjonują w Niemczech, Norwegii, Turcji, Grecji i we Włoszech. Również Arabia Saudyjska, Wielka Brytania i Francja posiadają AWACS-y w swych lotniczych siłach zbrojnych.

Przeczytaj więcej o EPKR Spotters z Krosna tutaj epkrspotters.pl

mś/red.
Fot. Mateusz Świerk, Paweł Hawrot, Maciej Żółkoś, Antonio Carrasquilla

  • autor: mś/red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj