Logo
Wydrukuj tę stronę

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie" - happening w Krośnie [ZDJĘCIA]

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie" - happening w Krośnie [ZDJĘCIA] Fot. KrosnoCity.pl

Motocykliści z grupy " WILD GEESE" oraz „Sherwood Riders” wspólnie z krośnieńskimi policjantami przeprowadzili w sobotę akcję "Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie". Policyjny patrol ustawił się w sobotnie przedpołudnie na ul. Bieszczadzkiej w Krośnie.

REKLAMA


Rozpoczęła się policyjna kampania "Kieruj się rozsądkiem", adresowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem motocyklistów, osób starszych (+60) i pieszych. Kampania realizowana jest w trzech odsłonach. Inauguracja pierwszej z nich, skierowanej do motocyklistów odbyła się w minioną sobotę (26.04) na Podkarpaciu.

Sobotnia akcja "Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie" miała na celu uświadomienie kierowcom, że przed każdym manewrem na drodze należy upewnić się w lusterkach, czy w danej chwili nie wyprzedza nas motocykl. Wszyscy zatrzymani kierowcy podczas prowadzonych dwugodzinnych działań otrzymali naklejki przypominające o swojej obecności na drodze.

W krośnieńskiej kampanii wzięli udział motocykliści z Podkarpackiego Stowarzyszenia Motocyklowego WILD GEESE Motorcycle Group Poland oraz Jedlickiego Stowarzyszenia Motocyklistów Sherwood Riders. W działaniach brał również udział funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie Ryszard Belczyk.


- Jest to już 4 akcja, podczas której chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na wszystkich kierowców jednośladów, zarówno rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów - mówi jeden z członków Podkarpackiego Stowarzyszenia Motocyklowego WILD GEESE Motorcycle Group Poland.

Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji - kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Z takim apelem do wszystkich kierowców zwracają się policjanci.

- Nie chcemy wybielać wizerunku motocyklisty - szaleńca, jak co niektórzy nawet brzydko mówią „dawcy organów”. Wszyscy dobrze wiemy, że wśród kierowców samochodów osobowych są ludzie którzy także łamią przepisy i zachowują się niestosownie jeśli chodzi o kwestie ruchu drogowego. Nie wrzucajmy wszystkich kierowców jednośladów do jednego worka, patrząc tylko i wyłącznie na zachowanie jednego motocyklisty. Większość z nas jeździ prawidłowo. To jakie są warunki na drodze każdy z nas widzi. My też jeździmy samochodami i naprawdę zmienia się nasz pogląd gdy przesiadamy się z jednośladu na cztery kółka. Częściej patrzymy w lusterka - dodaje przedstawicie grupy WILD GEESE.

W wypadkach, do których doszło w ubiegłym roku na drogach województwa podkarpackiego zginęło łącznie 17 motocyklistów, a 133 zostało rannych. Policjanci odnotowali 166 wypadków z udziałem motocyklistów, gdzie tylko w 63 przypadkach sprawcami byli właśnie kierowcy dwóch kółek. Łącznie w tych zdarzeniach zginęło 26 osób, a 188 zostało rannych.


Ryszard Belczyk, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie

- Motocyklista, to nie jest pirat drogowy, niewątpliwie zdarzają się i tacy, ale to są tacy sami uczestnicy ruchu drogowego jak wszyscy inni. Niestety kierowcy jednośladów maja bardzo małe szanse przy zderzeniu z samochodem osobowym nie wspominając o ciężarówkach - mówi dla KrosnoCity.pl Ryszard Belczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

- Motocykl mimo oświetlenia jest małym punktem, zbiera się czasami szybciej, ale niestety kwestia hamowania czy zachowania równowagi, szczególnie na śliskiej lub posypanej piaskiem drodze jest stanowczo inna niż samochodów. Jeżdżący na motocyklu jest osobą tak naprawdę niechronioną. Spotkanie się z przeszkodą często kończy się bardzo przykro - mówią członkowie grupy WILD GEESE.

Co z kulturą kierujących osobówkami?
- Na drodze spotykamy wielu kierowców osobówek, tych którzy patrzą w lusterka i gdy widząc że zbliża się do niego motocykl zjeżdża lekko na prawo ustępując miejsca, tak by jednoślad mieścił się na pasie ruchu. Wielu z kierujących nie ma nic przeciwko gdy stojąc w bardzo dużym korku przepuszcza się motocyklistów do przodu by w ten sposób usprawnić ruch. Ale są również tacy kierowcy którzy wręcz porostu zajeżdżają drogę, nie zwracają uwagi w momencie wykonywania manewrów na to co dzieje się do około nich i przez to dochodzi od tragedii - dodają członkowie grupy WILD GEESE.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2013 roku na Podkarpaciu motocykliści byli sprawcami 63 ze wypadków (zginęło w nich 7 osób, a 67 osób doznało obrażeń). Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów, to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

- Apelujemy do młodych kierowców jednośladów, aby na początku nabrali doświadczenia - nie rutyny bo rutyna gubi - ale doświadczenia. Pamiętajmy, że na drodze należy stosować się do przepisów prawo o ruchu drogowym, bo od tego trzeba zacząć. Przy dozwolonej znakami prędkości popełniając jakiś błąd zawsze można go w miarę naprawić, natomiast jadać zbyt szybko nie unikniemy zderzenia, a efekt końcowy może być tragiczny - dodaje w rozmowie z KrosnoCity.pl Ryszard Belczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

- Moim zdaniem świadomość kierowców odrobinę rośnie. Daje się to zauważyć poprze to, że nie szarżują samochodami osobowymi tak jak kiedyś. Zmniejsza się ilość wypadków, a tym bardziej zmniejsza się ilość wypadków z udziałem motocyklistów - podsumowuje Ryszard Belczyk.

Działania prowadzone były również w innych miejscowościach na terenie Podkarpacia. Happening odbył się także w Rzeszowie, Ropczycach, Dębicy, Nisku, Jaśle, Sanoku, Lesku, Przemyślu, Dynowie, Kańczudze.

mg
Fot. KrosnoCity.pl

  • autor: mg

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021