KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie powstaje Klub Balonowy

W Krośnie powstaje Klub Balonowy Fot. KrosnoCity.pl

Krosno od piętnastu lat jest gospodarzem jednej z największych w Polsce imprez balonowych, a organizatorzy za każdym razem otrzymują od uczestników i gości bardzo wysokie oceny. Pomimo tego znamiennego faktu baloniarze goszczą tu wyłącznie jeden raz w roku. W Aeroklubie Podkarpackim choć prowadzona jest na szeroką skalę działalność szkoleniowa, nie ma sekcji balonowej, a w Krośnie i okolicach nie zarejestrowany jest ani jeden balon i nie ma ani jednego pilota z licencją balonową.

REKLAMA


Sytuacja taka dziwi całe środowisko baloniarskie nie tylko zresztą z Polski. Wielkie imprezy organizowane są bowiem przede wszystkim tam, gdzie są zawodnicy, załogi i działacze sportów balonowych. W Krośnie nie ma nic, a impreza jest największa.
    
Od kilku lat czynione są jednak starania, by opisana sytuacja uległa zmianie. Podejmowane są, póki co nieskuteczne, próby znalezienia funduszy na zakup balonu. Jednak przełom może nastąpić już w tym roku, kiedy to Fundacja Otwartych Serc imienia Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej przystąpiła do realizacji unijnego projektu "Podniebne Pogranicze".

W ramach tegoż projektu zorganizowane zostały Polsko- Słowackie Zawody Balonowe, które wprawdzie odbyły się w Krośnie, ale zainteresowało się nimi nie tylko kilka załóg słowackich, lecz przede wszystkim liczne rzesze miłośników tego pięknego sportu z terenów przygranicznych Polski i Słowacji.

W trakcie imprezy na widowni oprócz polskiego, bardzo często słyszeć można było język słowacki. Zresztą przed samymi zawodami w ramach "Podniebnego Pogranicza" zarówno w Krośnie, jak i w słowackim Svidniku zorganizowane zostały warsztaty balonowe, które głównie młodzieży przybliżyły wiedzę związaną z uprawianiem baloniarstwa.

W części teoretycznej doświadczony instruktor zapoznał z podstawami teorii odbywania lotów balonem na ogrzane powietrze oraz przedstawił zarysy zasad rozgrywania balonowych konkurencji sportowych. Później nastąpiła część praktyczna, w trakcie której zebrani mogli fizycznie zapoznać się ze sprzętem oraz unieść na chwilę w powietrze balonem na uwięzi. Było to więc połączenie wiedzy w pigułce z namiastką latania balonem.

Kolejnym istotnym krokiem w popularyzacji sportów balonowych w strefie polsko-słowackiego pogranicza jest powołanie Klubu Balonowy. Klub powstał jako jeden z efektów realizowanego przez Fundację Otwartych Serc projektu "Podniebne Pogranicze".

Choć siedziba klubu zlokalizowana jest w Krośnie, to swoim zasięgiem obejmować ma również przygraniczne tereny zarówno Polski, jak i Słowacji. Intencją założycieli klubu jest stworzenie naturalnego zaplecza, niezbędnego do rozwoju tej pięknej dyscypliny sportowej po obu stronach granicy.

To z Klubu Balonowego mają wywodzić się przyszłe kadry, które przejmą organizację imprez balonowych na terenach, które dziś objęte są projektem "Podniebne Pogranicze". To również z tego grona wyselekcjonuje się grupa, która tworzyć będzie załogę obsługującą ten wspaniały obiekt latający, gdy tylko uda się pozyskać niezbędne do jego zakupu środki.

Szczegóły wstępowania do Klubu Balonowego oraz stosowne deklaracje znajdują się na stronie internetowej Fundacji Otwartych Serc.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

zj
Fot. KrosnoCity.pl

  • autor: zj

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?