KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czytelne i proste opłaty za parkowanie

Czytelne i proste opłaty za parkowanie Fot. KrosnoCity.pl

W jednym z punktów czerwcowej sesji radni Miasta Krosna zajmowali się opłatami parkingowymi. Przyjęty projekt nie był związany z podwyżkami opłat. Uwaga, jednoślady są zwolnione z opłat parkingowych! Na pytania związane z parkowaniem, w tym na jedno “banalne”, odpowiadał prezydent Przytocki.

REKLAMA


Podjęta przez radnych uchwała dotyczyła “ustalenia strefy płatnego parkowania, ustalenia wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w mieście Krośnie w strefie płatnego parkowania”.

Stawki nie uległy zmianie, radni uchwalili tekst ujednolicony uwzględniający zmiany wprowadzane w ostatnich latach. Podczas nowelizowania uchwały dodatkowo rozwiązano problem zatrzymywania się pojazdów jednośladowych, które zwalnia się z opłaty parkingowej.

Uchwałę pozytywnie zaopiniowała Komisja Gospodarki Komunalnej.

Dlaczego wprowadzono opłaty?
Przed głosowaniem Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zapytał - Dlaczego w ogóle wprowadzamy opłatę za parkowanie?
- Dlaczego ją wprowadziliśmy kiedyś - doprecyzował Stanisław Słyś.

Odpowiedzi udzielił prezydent Piotr Przytocki - Odpowiadając Panu Radnemu na to banalne pytanie, chcę powiedzieć o tym, że po pierwsze mamy niewystarczająco miejsc parkingowych w mieście. Wprowadzenie opłat parkingowych reguluje, wręcz stymuluje ruch na parkingach i optymalne wykorzystanie miejsc parkingowych. to jest pierwszy powód. Drugi jest taki, że do obsługi miejsc parkingowych nie wystarczą parkometry i parkingowi ale i służby miejskie utrzymujące miejsca parkingowe - mówił prezydent.

Wnioski, pytania i odpowiedzi
Kazimierz Mazur zwrócił uwagę, że osoby parkujące na dwie lub trzy godziny uiszczą wyższą opłatę niż by to wynikało z “liniowego wzrostu opłaty” (opłata za druga i trzecią rozpoczętą godzinę parkowania jest wyższa niż za pozostałe godziny). - Czy nie byłoby zasadne, żeby wprowadzić opłatę liniową? - pytał radny Mazur, zaznaczając, że ułatwiłoby to sprawę.

Poprosił też o doprecyzowanie czy sobotę uznaje się za “dzień roboczy” czy nie? Na koniec zapytał o możliwość uiszczenia opłaty za parkowanie, w przypadku gdy chcemy pozostawić samochód na parkingu np. od wieczora, do południa następnego dnia - Parkometry już nie działają po godzinie 18 - dodał radny.

Prezydent Piotr Przytocki odniósł się do ostatniej kwestii - Są określone godziny i dni poboru opłaty parkingowej i tak są też ustawione parkometry - stwierdził prezydent, dodając, że urządzenie umożliwiające uiszczanie opłat tak jak oczekuje radny Mazur, musiałoby być wielokrotnie droższe.

- Pobór opłat jest tak skonstruowany, żeby to było czytelne i proste - powiedział prezydent.

Radny Kazimierz Mazur stwierdził, że widział już parkometry, które umożliwiają uiszczenie opłaty z pominięciem tych godzin za które nie trzeba płacić. Prezydent odparł, że problemu nie ma, bo przecież można uiścić opłatę za pośrednictwem SMS.

Wbrew narracji budowanej przez niektórych komentatorów i niektóre portale internetowe, większość uchwał w Radzie Miasta Krosna przyjmowana jest jednomyślnie. Tak było i w tym wypadku, radni zagłosowali jednomyślnie "za".

Piotr Dymiński

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?