KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Szklana Pułapka", czy "cuda na kiju"? Polecamy

Ireneusz Dzieszko z Kongresu Nowej Prawicy Ireneusz Dzieszko z Kongresu Nowej Prawicy Fot. Piotr Dymiński

Czy Centrum Dziedzictwa Szkła to "finansowa szklana pułapka"? To chcą ustalić działacze Kongresu Nowej Prawicy. W poniedziałek 18 sierpnia zorganizowali konferencję prasową w odpowiedzi na, jak to określili "nerwową reakcję" władz Krosna. Przed konferencją w Urzędzie Miasta złożyli wniosek o dostęp do informacji publicznej. Zaznaczają, że nie chcą "zaorać CDS".

REKLAMA


Konferencja miała odbyć się przed urzędem miasta, ale ze względu na hałas spowodowany remontem przeniesiono ją na Rynek, obok piwnic przedprożnych i jednej z rzeźb na "szklanym szlaku". - To jest z tych samych pieniędzy, co CDS - mówił Ireneusz Dzieszko z KNP.

Krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła to idealny przykład tego, czego zdaniem Nowej Prawicy samorządy robić nie powinny. Są unijne pieniądze do wzięcia, to je władza bierze. Tworzy podmioty, w których może obsadzać stanowiska prezesów i zatrudniać szeregi pracowników. Można się chwalić, że zdobyto miliony złotych do miasta. Potem okazuje się, że mieszkańcy latami muszą dopłacać do funkcjonowania takiego przedsięwzięcia już z własnego budżetu. Ten schemat powtarzał się w Polsce już setki, tysiące razy. Najnowszym przykładem na Podkarpaciu jest Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Centrum Dziedzictwa Szkła jest tym samym, tylko w mniejszej, krośnieńskiej skali. Oczywiście, środki zainwestowane w takie genialne pomysły nie mogą być wydane na inne rzeczy, które dawałyby realny rozwój. W efekcie młodzież Podkarpacia nie ma innego wyboru, niż wyjeżdżać za granicę. Okazuje się, że nie da się wszystkich zatrudnić w centrach wystawienniczych i dziedzictwa. - czytamy w oświadczeniu Kongresu Nowej Prawicy.

Konferencja prasowa była odpowiedzią na oświadczenie prezydenta (Piotr Przytocki odpowiada na oświadczenie Alicji Dubniewicz z KNP), które z kolei było reakcją na oświadczenie krośnieńskiego KNP rozesłane do mediów wraz z zaproszeniem na spotkanie z Korwinem-Mikke.

- Nie spodziewaliśmy się, że pan prezydent poczuje się tak dotknięty, że aż wyda oświadczenie zarzucające nam kłamstwo czy będzie wygrażał nam Sądem i żebyśmy uważali co mówimy - stwierdził Ireneusz Dzieszko - Prezydent zachował się nerwowo, ale skoro tak nerwowo reaguje, to być może coś jest na rzeczy. Pani Alicja ten temat wywołała, a teraz poprosiła o pomoc nas, bo mamy już pewne doświadczenie w działaniach na rzecz wyjaśnienia obywatelom jak działa władza lokalna - powiedział Ireneusz Dzieszko.


Alicja Dubniewicz, Kongres Nowej Prawicy w Krośnie

Alicja Dubniewicz dodała, że szybko przeliczyła te 9 milionów wydanych na CDS na liczbę mieszkańców. Zaznaczyła przy tym, że dużo młodzieży wyjechało. Podkreślała, że to kwota około 250 złotych. - W listopadzie ubiegłego roku przeczytałam w gazecie, że Centrum dziedzictwa Szkła wsparło wyprawę alpinistyczną. Jak to? Jak wyprawa alpinistyczna ma się do szkła? Napisałam o tym felieton i zrobił się z tego problem - stwierdziła Alicja Dubniewicz. Okazało się, że po tym felietonie redakcja do której pisała zlikwidowała jej rubrykę. - Czy to już nie jest takie prywatne odgrywanie się? - zapytała w tym miejscu jedna z dziennikarek.

Alicja Dubniewicz dodała, że Centrum miało już pięciu prezesów. - Jak to pięciu? O jednym wiemy - ripostowali niektórzy dziennikarze. Ireneusz Dzieszko potwierdził jednak, że pięciu, pod koniec konferencji wymienił ich na podstawie informacji KRS, wraz z datami zmian. - Pytamy jakie były powody tych zmian, jak były uzasadnione i jakie to powodowało koszty dla spółki - mówił Ireneusz Dzieszko.

- Jeżeli ktoś mówił, że to będzie samofinansująca się instytucja, a tak mówił, to my chcemy to zobaczyć. Chcemy sprawdzić: czy pomysł był dobry, a problemy wynikają z tego, że jest źle zarządzane, czy pomysł był zły? Tego nie wiemy, dlatego korzystając z naszych praw występujemy o udostępnienie informacji - dodał Dzieszko.

Zapytanie KNP do prezydenta:

1. Studium wykonalności sporządzonego w związku z powstaniem Centrum Dziedzictwa Szkła sp. z o. o. w Krośnie wraz z wszystkimi załącznikami (w tym: harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji projektu, arkusze analizy finansowej, arkusze analizy ekonomicznej /w zakresie analizy wrażliwości i analizy ryzyka/, ocena występowania pomocy publicznej w projekcie, mapy lokalizujące projekt, harmonogram realizacji zamówień w projekcie).

2. Wniosku o dofinansowanie projektu pn. „Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie”  w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, 6 Oś priorytetowa, Działanie 6.4.

3. Biznesplanów, dokumentów i opracowań na podstawie których podejmowane były decyzje o podnoszeniu kapitału zakładowego Centrum Dziedzictwa Szkła sp. z o. o - od utworzenia spółki do dnia złożenia niniejszego wniosku.

4. Struktury zatrudnienia i schemat organizacyjny wraz ze zmianami - od utworzenia Centrum Dziedzictwa Szkła sp. z o. o. do dnia złożenia niniejszego wniosku.

5. Dokumentów opisujących powody zmian w składzie zarządu Centrum Dziedzictwa Szkła sp. z o. o.  oraz wysokość wypłaconych w związku z tym świadczeń pieniężnych - od utworzenia spółki do dnia złożenia niniejszego wniosku.

6. Składanych dotychczas rocznych sprawozdań finansowych Centrum Dziedzictwa Szkła sp. z o. o. w Krośnie.

7. Dokumentów i opracowań na podstawie których jest obliczana  wielkość ruchu turystycznego w Krośnie - od 2009 roku do dnia złożenia niniejszego wniosku.

- Podawana jest medialnie informacja o wzroście liczby turystów w Krośnie, chcemy wiedzieć na jakiej podstawie podawane są te liczby - mówił Ireneusz Dzieszko.

Konferencja odbywała się przy jednej ze "szklanych rzeźb" wybudowanych w ramach promocji CDS. - To jest dla mnie symbol CDS - mówił Ireneusz Dzieszko pokazując rzeźbę - To jest "piszczel", który symbolizuje nie wiadomo co. Dla mnie to wygląda jak wydech dużego samochodu. Jesteśmy przy wejściu do piwnic, które miały ożywić tę część Rynku i zobaczmy jak to teraz wygląda? Prosta rzecz, jak ktoś mówi, że to (wskazał na piwnice i rzeźbę) spowodowało ożywienie tej części Rynku, to ja pytam: gdzie to widać? - zwracał się do dziennikarzy, którzy oponowali, że stan lokali i kamienic jest bez związku z Centrum Dziedzictwa Szkła.

- Jeżeli miasto wydało kupę pieniędzy, to chyba chcielibyście wiedzieć czy to miało wyglądać tak, czy inaczej? Czy tak miało funkcjonować jak teraz? Tak jest łatwo funkcjonować, bo zawsze można pójść do samorządu i powiedzieć: "dajcie kasę, podnieście kapitał" - podsumowywał cel złożonych pytań Ireneusz Dzieszko.

Podczas konferencji dziennikarze sprzeciwiali się też porównywaniu CDS z innymi atrakcjami turystycznymi, czy to w Europie czy sąsiednich miastach.

Pytano czy temat CDS będzie głównym elementem kampanii wyborczej KNP w Krośnie. - Głównym elementem będzie, żeby uczciwie wydawać pieniądze - odparła Alicja Dubniewicz.

- Prezydent opowiada takie tkliwe historie, że gastronomię w Centrum Szkła będzie prowadzić spółdzielnia socjalna, bezrobotni. Na to radni wzruszyli się, dali pieniądze, a później okazuje się, że jest inaczej - powiedział Ireneusz Dzieszko - My po prostu sprawdzamy co pan mówi - zwracał się za pośrednictwem mediów też do prezydenta Krosna. - Mówimy: sprawdzam!

Na teoretyczne pytanie, co zrobiliby KNP z CDS w razie wygranych wyborów Ireneusz Dzieszko odpowiedział - To nie jest tak, że zlikwidujemy, zaoramy i koniec. Nie, to nie tak. Miasto podjęło jakieś zobowiązania, podpisało jakieś dokumenty. Musimy to wiedzieć. Dużo zależy od tego, co dostaniemy w odpowiedzi od prezydenta.

Na pytanie o to czy zwiedzali CDS Ireneusz Dzieszko i Alicja Dubniewicz odpowiedzieli zgodnie, że tak. Jakie wrażenia? - Dobre, dlaczego miałby być złe? - powiedziała Alicja Dubniewicz. - Dobre, ale szału nie ma - odpowiedział dziennikarzowi Ireneusz Dzieszko.

Na konferencji podkreślono, że celem zapytań o informację nie jest "wykazanie nieprawidłowości". - Chcemy sprawdzić czy konieczne było zwiększanie kapitału, czy tak było w harmonogramie. Co było wpisane w studium wykonalności.

- Każdy kto płaci podatki chyba chciałby wiedzieć na co one idą - dodał Ireneusz Dzieszko. - Wystarczy pójść na Radę, na sesję - odpowiedziała mu jedna z dziennikarek. - Nie każdy ma czas, dużo tematów zamyka się na komisjach i już nie mówi się o nich głośno na sesji. Na biuletynie informacji publicznej o CDS jest tylko kilka mało istotnych informacji. Nie ma więc innego sposobu, żeby dowiedzieć się ważnych rzeczy, stąd nasze pytania.

"Cud na kiju"
Nawiązując do wizyty Janusza Korwin-Mikke w Jaśle i Krośnie, Ireneusz Dzieszko przypomniał skąd się bierze zadłużenie polskich samorządów zdaniem prezesa Nowej Prawicy. - Jak włodarz miasta zaciągnie długi i zbuduje fontannę to go chwalą, że "coś robi". Jak ktoś inny stara się oszczędnie gospodarować, spłacać długi i nie robi "cudów na kiju" to ludzie mówią, że źle rządzi. dlatego powstają takie "cuda na kiju" - mówił Ireneusz Dzieszko - Tu macie dosłownie "cuda na kiju" - wskazał rzeźbę przy piwnicach przedprożnych - Syf, kiła i mogiła - podsumowywał wskazując jak aktualnie wygląda ten element "szklanego szlaku". - Jeżeli Centrum jest naprawdę perełką, to ono będzie błyszczeć, jeżeli nie, to trzeba będzie się z tym męczyć do końca trwałości projektu - mówił Ireneusz Dzieszko.

Pytano o wybory
Dziennikarze dopytywali o kandydata KNP w wyborach na prezydenta i o kampanię samorządową - Niektórzy prowadzą czynności przypominające kampanię, ale kampania się nie rozpoczęła. Zgodnie z wykładnią PKW do momentu rozpoczęcia kampanii nawet mówienie o tym kto kandyduje jest agitacją, która jest karana - odpowiadał Ireneusz Dzieszko. Przedstawiciele KNP mówili też, że w tych wyborach wszystko jest możliwe. - Tak naprawdę nie jest istotne z jakiej partii jest kandydat, tylko jaki jest pomysł na miasto. Chcemy, żeby dobrze wydawać pieniądze i nie czepiać się przedsiębiorców - dodała Alicja Dubniewicz.

Piotr Dymiński

 • autor: pd

12 komentarzy

 • Michu

  Już się zaczynają bać! Bardzo dobrze! Lepiej późno niż wcale, chociaż obawiam się, że i tak jesteśmy już bankrutami. W każdym razie KNP za naruszanie lokalnych układów ma mój głos.

  Zgłoś nadużycie Michu niedziela, 24, sierpień 2014 22:29 Link do komentarza
 • aaa

  A ja bym wreszcie chciał zobaczyć dyskusję na forum o nowych miejscach pracy w Krośnie, albo przynajmniej o działaniach Władz Miasta w tym kierunku, a nie ciągle ten CDS i CDS. CDS już jest i to że dowalicie na anonimowym forum Prezydentowi w niczym losu podatników nie zmieni :(
  Ale też nasze Władze powinny się w końcu zastanowić co zrobić żeby nasi podatnicy w tym mieście zostali.
  Ciekawe czy jest ktoś na tym forum kto nie zna osób, rodzin często wykwalifikowanych którzy za pracą z Krosna musieli wyjechać ? Trzeba myśleć jak zatrzymać u nas inżyniera, lekarza, technologa, osoby ambitne i chcące się rozwijać ? Moim zdaniem na 100% nawet najlepiej prosperujący CDS nic w tym kierunku nie robi :(

  Zgłoś nadużycie aaa wtorek, 19, sierpień 2014 15:26 Link do komentarza
 • Po datnik

  Widać jak urząd miasta pracuje po poniższych wpisach - wstyd :)
  A kultura wypowiedzi? Skąd ja to znam...

  Zgłoś nadużycie Po datnik wtorek, 19, sierpień 2014 13:48 Link do komentarza
 • tedi 1907

  Panie Dzieszko czy jak się tam pan nazywasz , kto pan jesteś że się tak szarogęsisz a weż się pan do roboty już byli tacy co to chcieli zawracać kijem Wisłę. Weż pan tą panią Dubniewicz i won.A młodzieży która wyjechała to się trzeba spytać cz tak bardzo żałują ze wyjechaliale pan to wie pan tylko chce krzyczeć wybory tuz,tuż

  Zgłoś nadużycie tedi 1907 wtorek, 19, sierpień 2014 13:14 Link do komentarza
 • emeryt

  Odwalcie się od Naszego Prezydenta!!!!

  Zgłoś nadużycie emeryt wtorek, 19, sierpień 2014 12:48 Link do komentarza
 • Dianamaria

  Wypowiedzi Państwa poniżej krytyki, można siedzieć i nic nie robić, tak na logike ilość resteuracji i parasoli na zewnatrz to nie sa raczej przyjemnosci TYLKO dla mieszkancow Krosna, skoro powstaja tzn. że chyba ruch turystyczny sie zwiekszył. Jesli chodzi o miejsca pracy to radze przestudiować ustawe o finansach publicznych i działalnosci spółek komunalnych gdzie jest napisane co miasto moze jesli chodzi o powoływanie społek. Jesli Panstwo dojdziecie do władzy to bedziecie stawiac zakłady wbrew obowiązujacym obecnie prawu. Ot i typowe myslenie...aby byc w kontrze i wiecznie niezadowolonym.. P. Prezydencie wiekszość obywateli tego Miasta jest Panu wdzieczna za to zidac gołym okiem ze to Miasto Pieknieje! Tak Trzymać!!

  Zgłoś nadużycie Dianamaria wtorek, 19, sierpień 2014 12:45 Link do komentarza
 • Piotr Karpaciarz

  No proszę ,nie dają za wygrana,czyżby pani nauczycielka Dubniewicz była mądrzejsza od NIK ,która ostatnio była w urzędzie miasta i miedzy innymi kontrolowała CDS,przestańcie się czepiać naszego Prezydenta,niedorastacie mu do "pięt"Chcecie ,żeby do Krosna powróciło średniowiecze?A kto pani dał prawo kontrolować Urząd,są od tego inne uprawnione instytucja.Panie Prezydencie nie pan ich wreszcie wyślę do diabła!

  Zgłoś nadużycie Piotr Karpaciarz wtorek, 19, sierpień 2014 12:28 Link do komentarza
 • user k24

  "Centrum Dziedzictwa Szkła kosztowało około 20 mln zł, blisko 11 mln stanowiło dofinansowanie. Miasto dało na inwestycję tylko 3 mln zł, reszta pochodzi z kredytu, o który postarała się spółka CDS. Centrum nie będzie mieć dotacji z miasta, musi utrzymać się i spłacić kredyt samodzielnie (...) - Kosztem dla miasta jest tylko utrzymanie ruchomych schodów - dodaje Piotr Przytocki" - cytat z Krosno24.
  Taaa, samo się utrzymuje, samo spłaca kredyt, a jedynym kosztem jest utrzymanie schodów... taaa. Te bajki opowiadane przez prezydenta trzeba rozliczyć!

  Zgłoś nadużycie user k24 wtorek, 19, sierpień 2014 10:11 Link do komentarza
 • Krosno

  Krzykacze chca sie pokazac i to wszystko, po wyborach znikana jak zawsze. Ekipa w stylu P.Radnego Kolanki " wszystko zle, wszystko niedobre". Za kilk amiesiecy ni ebedzie po nich sladu

  Zgłoś nadużycie Krosno wtorek, 19, sierpień 2014 09:14 Link do komentarza
 • Szklana Bańka

  Na wszystko brakuje pieniędzy ale parę baniek dla CDS to zawsze się znajdzie! Chwała prezydentowi, że tak dba!
  Też jestem ciekawy ile poszło na odprawy da prezesów i dlaczego tak ich zmieniano! O takie rzeczy powinni pytać dziennikarze przez cała kadencję. Ale trudno, nowa partia, która nawet nie ma radnych, musi nam zastąpić opozycję i dziennikarzy cha cha!

  Zgłoś nadużycie Szklana Bańka wtorek, 19, sierpień 2014 09:05 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?