Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Rozszerzenie Specjalnej Strefy Inwestycyjnej i satelitarne naprowadzanie samolotów - Radni "są na tak"

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta (28.10) podjęto uchwałę o realizacji projektu "JULKI - Joint Use of LPV Keep Initiative" oraz o włączeniu terenów do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "EURO-PARK" Mielec. Zdaniem prezydenta i radnych zwiększy to atrakcyjność inwestycyjną miasta.

REKLAMAMiasto Krosno wspólnie z Politechniką Śląską (partner wiodący) oraz zarządzającymi lotniskami w Mielcu i Piotrkowie Trybunalskim oraz przedsiębiorcami lotniczymi, przystępuje do realizacji projektu, mającego na celu wdrożenie procedur podejścia satelitarnego na lotniskach oraz wyposażenie statków powietrznych w certyfikowane odbiorniki sygnału satelitarnego.

Rezultatem projektu będzie m.in. umożliwienie wykorzystania sygnału satelitarnego do operacji lotniczych na lotnisku Krosno. Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych oraz poszerzenia możliwości eksploatacyjnych lotniska. Warunkiem przystąpienia do projektu jest uzyskanie wsparcia z funduszy unijnych. Wsparcia może udzielić unijna agencja zajmująca się wdrożeniem podejść opartych na sygnale satelitarnym - European Global Navigation Sattelite Systems Agency. Wniosek w tej sprawie należało złożyć w siedzibie Agencji w Pradze w terminie do 31 października. Z tego powodu konieczne było zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Projekt może uzyskać dofinansowanie w wysokości do 60 % kosztów kwalifikowanych.

Projekt przedstawił radnym zastępca prezydenta, Tomasz Soliński. Radni podjęli uchwałę jednomyślnie.

Drugim powodem zwołania nadzwyczajnej sesji była uchwała o rozszerzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krośnie. Zgoda Rady Miasta konieczna była do podjęcia dalszych kroków. Teraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu, która zarządza Strefą, może wystąpić do Ministra Gospodarki o powiększenie obszaru Specjalnej Strefy Ekonomicznej "EURO–PARK" Mielec. Takie wnioski składane są tylko kilka razy do roku i dotyczą kilku gmin na raz. O to, czy uchwała nie mogła być podjęta w zwykłym trybie pracy Rady, dopytywał Kazimierz Mazur (Klub PiS). Agencja przygotowywała wniosek na początek listopada, więc konieczna była wcześniejsza zgoda radnych.

Zastępca prezydenta, Tomasz Soliński argumentował dodatkowo, że poszerzenie Strefy zwiększy atrakcyjność terenów inwestycyjnych. Radni jednomyślnie podjęli uchwałę, wyrażając zgodę na rozszerzenie SSE.

Tomasz Soliński wspomniał też o inwestorze, który już jest zainteresowany tym terenem. Radny Paweł Krzanowski (Klub PiS) zapytał tylko jakiej branży jest ten inwestor. - Z branży mechanicznej obróbki metali, nie chciałbym mówić za dużo, bo inwestor sobie zastrzega, nie chcę spalić tematu - odpowiedział Tomasz Soliński.

W październiku nie zwołano zwyczajnej sesji Rady Miasta (sesje zwyczajne zwykle odbywają się w Krośnie pod koniec miesiąca), dlatego te pilne uchwały podjęto na sesji nadzwyczajnej. Sesję zwyczajną zaplanowano na piątek, 7 listopada.

mg

  • autor: mg

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj