Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Poszukiwanie potencjalnych dawców szpiku także w Krośnie

26 - 27 listopada w 58 miastach Polski studenci połączą siły, by jako ambasadorzy Fundacji DKMS Polska rejestrować nowych potencjalnych dawców szpiku. Rejestracji można dokonać także w Krośnie - w sali nr 2 Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego 6.

REKLAMAProjekt DWA WYMAZY & DO BAZY to przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Delegaci 128 uczelni z całej Polski będą przez dwa dni listopada rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza takich dawców.

Tym razem akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest Dawid Podsiadło. Już dwa lata temu, na Uniwersytecie Śląskim, Dawid Podsiadło i Tomek Skuta (basista) jako wolontariusze wspierali akcję rejestracji studentów do bazy Fundacji DKMS. Tym razem, 26. listopada, członkowie zespołu Curly Heads przyjdą na jedną z uczelni warszawskich, by dołączyć do bazy, jako potencjalni dawcy.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000.

Zarejestrować może się każda osoba. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie 26 i 27 listopapda 2014 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie (Miejsce: Zakład Pielęgniarstwa - sala nr. 2) w godzinach od 11:00 do 18:00.

Przedstawicielem Ambasadorów Fundacji DKMS Polska w Krośnie jest Izabela Pękosz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Weź udział w wydarzeniu na facebook.com

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj