KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno laureatem konkursu "Dobre Stypendia 2014"

Krosno laureatem konkursu "Dobre Stypendia 2014" Fot. ARF

Doceniono nowy program stypendialny Krosna. Nasze miasto zostało jednym z laureatów konkursu "Dobre Stypendia" prowadzonego przez Fundację Dobra Sieć i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Nagrody wręczono 25 listopada w Warszawie w czasie konferencji pt. "Stypendia: rynek, kariera, nowe technologie".

REKLAMA


Laureatami były fundacje, stowarzyszenia i samorządy. Nagrodę w kategorii "Samorządowe programy stypendialne – duże" otrzymał Urząd Miasta Łodzi. W tej samej kategorii, ale dla małego samorządowego programu stypendialnego, nagrodę przyznano Gminie Krosno za program stwarzający warunki do rozwoju postaw prospołecznych uczniów.

Nowe kryteria przyznawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów uchwalono w czerwcu (Nowe kryteria przyznawania stypendiów. Są duże zmiany). Obowiązująca wcześniej uchwała wprowadzała nieżyciowe limity stypendiów “na szkołę", nie dawała szans na promowanie kształcenia zawodowego. Brak było możliwości korzystania równolegle z innego rodzaju stypendiów, co obniżało rangę Stypendium Prezydenta Miasta Krosna.


Laureaci konkursu "Dobre Stypendia". Fot ARF

Nowy Program Stypendialny składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy szczególnych osiągnięć w nauce, kulturze i sporcie. Druga część to "Krośnieński Omnibus", czyli stypendia za wysoką średnią ocen i zachowanie. Trzeci obszar dotyczy uczniów techników i szkół zawodowych i dotyczy osiągnięć w przedmiotach zawodowych.

Przyjęte w Krośnie rozwiązania uznano za wzorcowe dla innych samorządów.

- Bardzo nas cieszy, że nasze starania o to, aby w naszym mieście były jak najlepsze warunki do nauki, zostały docenione. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że podejmowane działania zmierzają w dobrym kierunku - powiedział Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. - Przyznając stypendia za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne oraz za znakomite wyniki w nauce, bierzemy pod uwagę nie tylko same wyniki i osiągnięcia, ale również szczególną aktywność i zaangażowanie uczniów w życie szkoły lub społeczności lokalnej - dodaje Bronisław Baran. - Krośnieńskie stypendia mają charakter motywacyjny i liczymy na to, że będą one skuteczną zachętą do podejmowania nauki w krośnieńskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego - podsumował zastępca prezydenta.

Jak będą wyglądać konkursy stypendialne za 10 lat?
Wręczeniu nagród w konkursie "Dobre Stypendia 2014" towarzyszyła debata pt. "Spójrzmy w przyszłość, czyli jak mogą wyglądać konkursy stypendialne za 10 lat?". Paneliści chcieliby, aby więcej firm i fundacji korporacyjnych podjęło się organizowania programów stypendialnych. Ważnym wnioskiem jest również to, że istnieje pewien rodzaj "przepaści" między stypendium a przyszłością stypendysty. Jak sami mówili: "Można się rozwijać, wyjeżdżać za granice, ale nie za bardzo jest do czego tutaj wracać. Powinniśmy więc kłaść nacisk na rozwijanie ofert dla młodych, zdolnych, aktywnych ludzi". Wśród uczestników wydarzenia byli przedstawiciele świata nauki, samorządów, szkół, organizacji pozarządowych i firm, organizatorzy programów stypendialnych, stypendyści, media oraz inni interesariusze rynku stypendiów.

pd

  • autor: pd

1 komentarz

  • p28

    Świetnie, świetnie, tylko dlaczego nie bierze się pod uwagę osiągnięć ucznia, a wprowadzono limit 2% uczniów na szkołę? Skorzystały na tym szkoły, w których uczniowie mają przeciętne osiągnięcia, a szkoły o wysokim poziomie nie mogły zgłosić wszystkich wybitnych uczniów, bo dostały limit 2%, co oznacza w przypadku jednej ze szkół - 2 uczniów. Świetnie, podcinajmy nadal skrzydła zdolnym dzieciom, może tak je zniechęcimy, że zrezygnują z tej szkoły. Może taki jest cel polityki oświatowej Krosna - wykończenie niektórych szkół w Krośnie? Czy nagroda za program stypendialny spowoduje, że niesprawiedliwie potraktowani uczniowie dostaną jednak stypendium, czy raczej ma uciszyć zbulwersowane niesprawiedliwością środowisko?

    Zgłoś nadużycie p28 piątek, 28, listopad 2014 09:12 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?