KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Od lutego będzie dwóch ratowników na basenie

Pływalnia przy ul. Sportowa 8 Pływalnia przy ul. Sportowa 8 Zespół Krytych Pływalni w Krośnie

Od lutego na pływalni przy ul. Sportowej jest zapewniona obsada dwóch ratowników na każdej zmianie. Planowane jest też wypłycenie niecki basenowej.

REKLAMA


Kryty basen przy ul. Sportowej (Turaszówka) jest jednym z tych basenów w Polsce, które mają poniżej 25m długości. W efekcie do pilnowania bezpieczeństwa korzystających z niego osób wystarcza tylko jeden ratownik na zmianie. Czy dzięki skróceniu niecki zaoszczędzono?

- Zespół Krytych Pływalni nie uzyskał żadnych oszczędności, ponieważ liczba ratowników zatrudnionych na basenie przy ul. Sportowej 8 nie uległa zmianie. Nikt nie został zwolniony i nie miał obniżonego etatu - informuje Bogdan Bukowczyk, Dyrektor Zespołu Krytych Pływalni w Krośnie. - Od początku działalności Zespołu Krytych Pływalni na każdej zmianie pełnił dyżur jeden ratownik wodny, wspomagany tylko przez instruktora – ratownika na drugiej zmianie w związku z zapewnieniem przerwy w pracy - dodaje dyrektor.

W ubiegłym roku ratownicy na pływalni przy ul. Sportowej 8 udzielali pomocy ponad 20 razy.

Sami ratownicy zgłaszali potrzebę zatrudnienia dodatkowego ratownika w związku z trudnościami, jakie mogłyby wyniknąć w trakcie akcji ratunkowej, ponieważ basen przy ul. Sportowej 8 posiada boczne przelewy, gdzie lustro wody jest o 0,3 m poniżej górnej krawędzi basenu. Wydostanie poszkodowanego na brzeg przez tylko jednego ratownika mogło stanowić problem.

Między innymi z tego powodu od lutego na pływalni przy ul. Sportowej 8 jest już zapewniona obsada dwóch ratowników na każdej zmianie.

Na basenie w Turaszówce planowane jest też “wypłycenie niecki” zapisane w budżecie miasta na 2015 rok. Wypłycona zostanie część jednego toru, czyli ok. 12 m długości i 2,10 m szerokości. Głębokość wody na tym wypłyceniu będzie wynosić około 0,80 m.

- Takie wypłycenie jest spowodowane brakiem na basenie brodzika do nauki pływania. Na pływalni są realizowane zajęcia dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych, co przy obecnej głębokości basenu (1,30 m w miejscu największego wypłycenia) stwarza duże trudności instruktorom w prowadzeniu zajęć z tak małymi dziećmi. Podobne wypłycenia zostały zrealizowane na pływalniach w Rzeszowie (Muszelka i Karpik) i są bardzo pozytywnie oceniane zarówno przez klientów, jak i instruktorów prowadzących naukę pływania - wyjaśnia Bogdan Bukowczyk.

- Pływalnia przy ul. Sportowej 8 ma bardzo dużą głębokość 3,8 m, co odstrasza rodziców od przychodzenia na basen z dziećmi w obawie, że dziecko może wpłynąć na głęboką wodę. Wypłycenie będzie posiadało zabezpieczenia, aby uniemożliwić wpłynięcie pod podest od strony niecki - dodaje dyrektor Bukowczyk. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca lutego. - Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie okres wyłączenia pływalni, jest to uzależnione od sposobu montażu wypłycenia jaki zaproponuje wykonawca - stwierdza dyrektor.

Na częściowe wypłycenie niecki basenu przewidziano w budżecie miasta 65 tysięcy złotych.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • no tak

  Kpina. Brak myślenia?

  Jedyny basen sportowy najpierw skrócono(!) a teraz się wypłyca(!).

  Totalny brak perpektywicznego myślenia!

  Zbudowanie dodatkowej niecki dla dzieci to taki sam koszt jak ten zniszczenia basenu przez wypłycanie.

  Krosno mające ambicje na lotnisko zasypuje basen aby go wypłycić.

  Czas trochę pomyśleć.

  Kto tam jest odpowiedzialny za myślenie?

  Władze Krosna już ośmieszyły się skróceniem basenu.

  Jeśli Pan Bogdan Bukowczyk jest jednym z inicjatorów takich rozwiązań to gratulować inwencji.

  "Turaszówka" wypuściła wielu wybitnych absolwentów szkoda, że musieli wyjechać.

  A jedną z przyczyn wyjazdów jest porażająca indolencja i głupie pomysły władz.

  Jeśli ktoś może i ostatkiem racjonalności przeczyta ten komentarz to może uprzejmie doniesie Panom Przytockiemu, Baranowi i Solińskiemu o kompromitacji podwładnych.

  Basen w Turaszówce był i jest doskonałą bazą do budowy aquaparku.

  Może zamiast wypłycania lepiej kupić dmuchany basen w Lidlu lub Biedronce i wymoczyć w nim pomysłodawców skracania i wypłycania???

  Zgłoś nadużycie no tak poniedziałek, 02, luty 2015 09:36 Link do komentarza
 • pływak

  ...dokładnie, po każdorazowej wizycie na basenie mam w/w alergię zapewne po chlorze

  Zgłoś nadużycie pływak niedziela, 01, luty 2015 20:06 Link do komentarza
 • ll

  Mam propozycje, aby ozonować wodę na jednym z basenów w krośnie. Wiele osób ma alergie na chlor lub inne środki, wiec jadą do Jasła. Różnica w oddychaniu na takiej pływalni jest znaczna ,a jeśli mowa o małych dzieciach nie zalecane jest pływanie w basenach chlorowanych.

  Zgłoś nadużycie ll niedziela, 01, luty 2015 17:52 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?