KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Chcą by "Miasto Szkła" było wzorem przejrzystości

Rafał Woźniak i Piotr Dymiński Rafał Woźniak i Piotr Dymiński Fot. KrosnoCity.pl

W całej Polsce prowadzone są działania na rzecz jawności wydatków samorządów. Opublikowano już ponad 150 “rejestrów umów”. Tymczasem na Podkarpaciu jeszcze żadne z miast nie umieściło Publicznego Rejestru Umów w swoim Biuletynie Informacji Publicznej. Czy Krosno może dać przykład całemu województwu?

REKLAMA


Takie łatwo dostępne dla obywateli rejestry coraz częściej są już prowadzone w innych częściach kraju, zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach. Za przykład niech posłuży znakomity rejestr prowadzony na drugim końcu Polski, w Szczecinie - zobacz tutaj.

Inicjatorzy akcji podkreślają zalety i korzyści z udostępnienia umów samorządu w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zwalnia to urzędników z części obowiązków związanych z udzielaniem informacji publicznej. Jeżeli mieszaniec zwróci się o informację zawartą w rejestrze, urzędnik odpisze, że te informacje są w BIP oraz poda link do rejestru. W przypadku większości gmin, gdzie rejestr nie jest powszechnie dostępny, urzędnik sam musi wyszukać wnioskowaną informację i odesłać odpowiedź "bez zbędnej zwłoki, jednak w terminie nie dłuższym niż 14 dni".

Sprzyja to większej przejrzystości pracy urzędu, pozwala ukrócić pojawiające się nieraz plotki i spekulacje. Służy informowaniu obywateli o działaniach urzędu i tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

Publikacja rejestrów pozwala porównywać wydatki i działania różnych jednostek, dzięki temu sprzyja rozpowszechnianiu dobrych rozwiązań i oszczędności.
Sam fakt, że każdy wydatek będzie dobrze widoczny, powoduje większą ostrożność przy zarządzaniu środkami publicznymi.

- Chcemy, by Krosno "Miasto Szkła" było pierwszym miastem z podobnym rejestrem na Podkarpaciu. Chcemy, by Krosno było pokazywane jako przykład dobrych praktyk i wzór do naśladowania. Jawność prowadzenia finansów uzyskana dzięki upublicznieniu zawieranych umów może się doskonale wpisać w promocję Miasta Szkła. To, co często kojarzymy ze szkłem, to właśnie przejrzystość - mówią inicjatorzy akcji upublicznienia rejestru umów. Ich zdaniem, jeżeli Krosno jako pierwsze opublikuje rejestr umów, to w całym województwie będzie podawane jako pozytywny przykład, podobnie jak w skali Polski mówi się teraz o Szczecinie.

- Pierwsze zestawienia umów otrzymaliśmy po około 2 miesiącach, na dodatek są niepełne. Urzędnicy sami dodali sobie pracy, chcąc ukryć nazwiska osób fizycznych, z którymi Miasto zawarło umowy, twierdząc, że podlegają one ochronie. My uważamy, że te dane to też informacja publiczna. W takiej sytuacji sposobem na zweryfikowanie poglądu co do charakteru informacji jest “skarga na bezczynność organu” - mówi Piotr Dymiński, inicjator akcji upublicznienia umów zawieranych przez “Miasto Szkła”, który uzyskane zestawienia upublicznił na swoim blogu.

W całej Polsce od 2013 roku udostępniono ponad 150 Publicznych Rejestrów Umów, w tym wiele w sąsiedniej Małopolsce.

- O naszym mieście mówimy często "Mały Kraków", warto zatem zaznaczyć, że swój Centralny Rejestr Umów udostępnia już powiat Krakowski, a samo Miasto Kraków rozpoczęło przygotowania do upublicznienia takiego Centralnego Rejestru obejmującego nie tylko sam urząd, ale i wszystkie podległe jednostki - informuje Piotr Dymiński.

Prezydent Piotr Przytocki stwierdził - To jest temat jawności działań publicznych i do tego trzeba się przygotować - Dodał, że te informacje są udostępniane na każde zapytanie. - To nie jest proste zadanie, że my będziemy zasypywać Państwa umowami jakie zawieramy, a Państwo będziecie publikować w gazetach, internetowych również, bo to nie jest wasze zadanie - powiedział dziennikarzom Prezydent.

Zaznaczył, że jego zdaniem upublicznianie zestawienia umów na stronie internetowej nie byłoby żadnym ułatwieniem dla urzędników - Wymaga to odpowiednich narzędzi i pracy urzędnika. Jak ktoś mówi, że z tego powodu nie wzrośnie koszt pracy Urzędu, to jest w błędzie - zaznaczył, że tymi kwestiami zajmuje się Sekretarz Miasta.

Piotr Dymiński odpowiadając na dodatkowe pytanie stwierdził, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku ustalił, w jaki sposób funkcjonuje rejestr umów w Urzędzie Miasta Krosna oraz, że możliwe jest zrobienie z niego wydruku w formie plików PDF lub Excel. - Wiemy, że rejestr umów i tak funkcjonuje w Urzędzie Miasta. Należy sobie zadać pytanie, czy większym wyzwaniem będzie, np. raz na kwartał zamieścić w BIP wygenerowany na podstawie tego systemu plik czy też każdorazowo przygotowywać odpowiedź na wnioski o udostępnienie informacji publicznej? Wystarczy, że jedna osoba co kwartał złoży wniosek o umowy z ostatnich trzech miesięcy i to już będzie wymagało dokładnie tyle samo pracy, co aktualizowanie rejestru w BIP - stwierdził Piotr Dymiński.

Prezydent Piotr Przytocki na krótkim spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że każdy ma prawo złożyć skargę oraz, że zostanie ona rozpatrzona.

mg

 • autor: mg

12 komentarzy

 • Esteban Peres

  Ustawa o dostępie do informacji publicznej to potrzebne narzędzie do realizacji zasady przejrzystości instytucji publicznych. Ale jak w przypadku każdego narzędzia może ono służyć dobrej, jak i złej sprawie. Można dla zabawy, wykazania swojego heroizmu w walce z urzędami przy pomocy tej ustawy zarżnąć urzędy niepotrzebna robotą doszczętnie. Na przykład poprosić uprzejmie o dostarczenie kserokopii wszystkich protokołów z sesji za ostatnie 10 lat. Ma obowiązek urząd udostępnić. Ma. Można sobie na przykład na potrzeby pisania pracy magisterskiej zażądać dowolnych zestawień (informacja przetworzona).
  Mam wrażenie, że Pan Dymiński ze swoim kolegą mogą spełniać rolę ucznia czarnoksiężnika, jesliby dla zabawy inni frustraci chcieli iść w ich ślady. Troche umiaru Panie Dymiński w autokreacji.

  Zgłoś nadużycie Esteban Peres sobota, 07, luty 2015 09:30 Link do komentarza
 • RK 007

  Czy prezydent (pisownia z małej litery zamierzona) ma coś do ukrycia, ze boi sie upublicznić umowy?

  Zgłoś nadużycie RK 007 sobota, 07, luty 2015 07:14 Link do komentarza
 • Narcyzka

  Fajne te 2 chlopcy stroskane

  Zgłoś nadużycie Narcyzka sobota, 07, luty 2015 07:08 Link do komentarza
 • canislupus

  Tak trzymaj Piotrek, dobrze wiedzieć, że ktoś w tym mieście ma jaja żeby stanąć przed kamerami i powiedzieć co myśli. Większość ludzi w Krośnie woli cichy konformizm, bo przecież "co ludzie sobie pomyślą", bo "się żyje i tak jest dobrze jak jest" i odważni to są tylko w anonimowych internetach.

  Zgłoś nadużycie canislupus piątek, 06, luty 2015 17:06 Link do komentarza
 • Blackened

  Panie Piotrze, szczerze podziwiam Pana za iście pod prąd oraz za to, że nie tylko chce Pan zmian w Naszym mieście, ale również robi Pan coś w tym kierunku. :)

  Zgłoś nadużycie Blackened piątek, 06, luty 2015 15:01 Link do komentarza
 • 61.

  Marekss, coś złego się Tobie stanie jeśli będziemy wiedzieć w jaki sposób wydawane są nasze wspólne pieniądze? O co Ci chodzi?

  Zgłoś nadużycie 61. piątek, 06, luty 2015 14:52 Link do komentarza
 • W

  Jak dużym nieudacznikiem trzeba być żeby nie dostrzegać ironii w wypowiedzi innych nawet wtedy gdy samemu się ją stosuje?

  Zgłoś nadużycie W piątek, 06, luty 2015 13:59 Link do komentarza
 • Marekss

  Jednak widzę, że poparcie takich inicjatyw jest całkiem spore. No ale co się dziwić przecież to tu mamy wylęgarnie nieudaczników, a to takich wszystko interesuje i wszędzie chętnie poszukają powodów swoich niepowodzeń.
  A bym zapomniał. co prawda nasze elity zasłynęły niedawno z dość niewybrednego języka, ale wydaje mi się że mimo wszystko podstawy ortografii nawet elity tego miasta powinny znać...

  Zgłoś nadużycie Marekss piątek, 06, luty 2015 12:45 Link do komentarza
 • elita tego miasta

  JAK ONI ŚMIOM! WŁADZE MIASTA MOGOM DYSPONOWAĆ PIENIENDZMI MIASTA BO ONI NIM ŻONDZOM!!! A NIKOGO INNEGO NIE POWINNO OBCHODZIĆ CO SIE Z NIMI DZIEJE. MACIE LUDZIE MOSTY I DROGI I HODNIKI, WIENC CZEGO WAM WIENCEJ TRZA?!!!111one

  Zgłoś nadużycie elita tego miasta piątek, 06, luty 2015 10:57 Link do komentarza
 • sympatyczny

  Popieram czterema kończynami!!
  Wiadomo, że taka inicjatywa będzie miała hejterów. Po co ludzie mają wiedzieć z kim miasto robi interesy, prawda? Po co ktoś ma o tym pisać i rozmawiać? "...to nie jest wasze zadanie - powiedział dziennikarzom Prezydent"

  Zgłoś nadużycie sympatyczny piątek, 06, luty 2015 10:44 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?