KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwa mandaty za jedno wykroczenie? Nie płać za drugi

Dwa mandaty za jedno wykroczenie? Nie płać za drugi Fot. KrosnoCity.pl

Przejechałeś na czerwonym świetle, błysnął fotoradar. To nie koniec, we wstecznym lusterku mignęły niebieskie "koguty". Zatrzymuje Cię nieoznakowany radiowóz. Funkcjonariusze wystawiają mandat za przejazd "na czerwonym", następny zapewne przyjdzie pocztą. Zapłacisz obydwa?

REKLAMA


O sytuacji jak opisana powyżej poinformowali nas czytelnicy, którzy twierdzą, że byli jej świadkami. - Czy w takim przypadku, gdy wykroczenie za które ukarała mnie policja zostanie również zarejestrowane fotoradarem, to mam zapłacić dwa mandaty? - zastanawia się nasz czytelnik.

Sprawa jest ciekawa, bo przecież fotoradar to urządzenie, które "nie wie", że interwencję podjęła policja. Równocześnie trudno oczekiwać od policjanta, żeby bezczynnie przyglądał się wykroczeniom tylko dlatego, że na skrzyżowaniu znajduje się fotoradar. Tym bardziej, że wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle jest naprawdę niebezpieczny - nie tylko dla sprawcy, ale i dla innych kierowców i ich pasażerów czy pieszych. Od policjanta oczekujemy, że będzie interweniował.

Dla Zastępcy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie podkomisarza Krzysztofa Belczyka sprawa jest prosta - Policjant powinien podjąć interwencję i ukarać sprawcę mandatem. Jeżeli kierowca przyjmuje mandat, to funkcjonariusz powinien go w takiej sytuacji poinformować, by w razie otrzymania mandatu od Straży Miejskiej okazał mandat z policji informując, że już został ukarany - mówi podkomisarz Belczyk. Zastępca Naczelnika dodał, że w razie wątpliwości możliwe jest skonsultowanie się Straży Miejskiej z Policją w celu ustalenia czy mandat i zdjęcie z fotoradaru dotyczą tego samego wykroczenia. Fakt, że na skrzyżowaniu znajduje się fotoradar, nie zwalnia policjanta z obowiązków, tym bardziej, że np. na zdjęciu może być nieczytelny numer rejestracyjny albo może wystąpić inny problem z ustaleniem sprawcy.

Jak dowiedzieliśmy się od komendanta Straży Miejskiej w Krośnie, do tej pory nie zdarzało się, by osoba ukarana mandatem twierdziła, że za to samo wykroczenie już wcześniej ukarała ją policja. Jednak, jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce, a sprawca wykroczenia udokumentuje ten fakt (np. mandatem z policji), to nie będzie ukarany ponownie.

pd

 • autor: pd

2 komentarzy

 • Kajtek

  Tu nie chodzi o wyręczanie fotoradaru. Sprawcy przyjdzie wezwanie i zobligowanie do poniesienia odpowiedzialności wynikającej z kodeksu o ruchu drogowym. Oczywiście będzie w piśmie stosowne pouczenie i paragraf. Policja natomiast zainterweniuje osobiście - zrobi to prewencyjnie i pouczy sprawcę. Jestem 10 letnim kierowcą i nie widzę w tym nic złego. Do większości nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi właśnie przez łamanie przepisu zatrzymania się na czerwonym świetle. Społeczeństwo powinno być UCZONE pewnych zasad, a nie samowolki na drodze.

  Zgłoś nadużycie Kajtek piątek, 20, luty 2015 10:58 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Nie rozumiem jednego-jeżeli jest ustawiony stacjonarny fotoradar który pilnuje przestrzegania przepisów na skrzyżowaniu-więc po co dublować go patrolem policji-przecież jest tyle innych niebezpiecznych miejsc gdzie ten radiowóz by się przydał.I nich policja się nie tłumaczy się głupio że to tak przy okazji zatrzymują-ewidentnie tam krąży Opel Insignia po to żeby wyreczać fotoradar(który należy do straży miejskiej) i podnosić ststystyki.Wczoraj miedzy godziną 8 rano a 9 tylko to co ja widziałem złąpali 4 samochody.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec piątek, 20, luty 2015 10:01 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?