KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno gospodarzem Podkarpackich Pokazów Lotniczych w 2016 roku

Krosno gospodarzem Podkarpackich Pokazów Lotniczych w 2016 roku Fot. Michał Mielniczuk / UMWP

Lotnicze akrobacje, ekspozycje sprzętu lotniczego, występy artystyczne gwiazd, mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży – tak w skrócie wygląda plan I Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Ich organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a współorganizatorem i gospodarzem pierwszej edycji imprezy jest Samorząd Miasta Mielca. Następne pokazy odbędą się za rok w Krośnie.

REKLAMA


W przyszłym roku do Krosna zawita duża, podkarpacka cykliczna impreza lotnicza. Pierwsze pokazy odbędą się w tym roku w Mielcu, kolejne za rok w Krośnie, a następnym gospodarzem będzie Stalowa Wola.
Głównym założeniem jest promocja województwa oraz promocja Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 u progu nowej perspektywy finansowej 2014-2020.

- Przemysł lotniczy i Dolina Lotnicza to jeden z najważniejszych obszarów, które służą rozwojowi gospodarczemu regionu i w związku z tym ten element powinien uzyskiwać odpowiednią rangę i nasze działania jako samorządu województwa jeżeli chodzi o promocję - mówił rozpoczynając konferencję w Mielcu marszałek Ortyl.


Daniel Kozdęba (Prezydent Mielca), Władysław Ortyl (Marszałek Województwa Podkarpackiego), Piotr Przytocki (Prezydent Krosna)

Tegoroczne pokazy w Mielcu będą imprezą dwudniową, zaplanowaną na 12-13 września. Datę dopasowano do kalendarza pokazów w Europie tak, aby nie kolidowały z innymi, co umożliwia opracowanie atrakcyjnego programu lotów.

- Możemy powiedzieć, że pojawi się grupa Żelazny, Firebirds, Artur Kielak - jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce. I cały czas staramy się tę listę ubogacić - mówił na konferencji Michał Tabisz, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.

Prezydent Mielca, Daniel Kozdęba podkreślał na konferencji, że to wydarzenie będzie dobrą promocją miasta i województwa.

- Miasto dysponuje lotniskiem, które posiada pas startowy o długości 2,5 tys. metrów, który może być wykorzystany pod takie pokazy. To co dla nas istotne, to fakt zaplecza firm lotniczych, które tu funkcjonują, które stworzyły w Mielcu swoistą kulturę lotniczą, która jest magnesem przyciągającym inwestycje - mówił prezydent Mielca.

Kolejne pokazy mają odbyć się w Krośnie i Stalowej Woli.

- Poprzez organizację tych przedsięwzięć lotniczych na lotniskach regionalnych pojawia się możliwość propagowania naszego lotniska, a więc zwrócenia uwagi branży lotniczej, że funkcja lotniska w Krośnie została poszerzona, że to jest lotnisko bezpieczne, że można się tam szkolić - mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Podkarpackie Pokazy Lotnicze mają być cykliczną imprezą promującą lotnictwo oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

- Wszyscy wiemy jak lotnictwo przyczynia się do rozwoju Podkarpacia. Stąd i w RPO i w Programie Operacyjnym Polska wschodnia będzie ono mogło uzyskiwać wsparcie na badania związane z rozwojem, z innowacjami, z zastosowaniem nowych materiałów, technologii - mówił marszałek.Krośnieńskie lotnisko regularnie gości duże imprezy lotnicze, najbliższą będą Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe.

umwp/pd
Fot. Michał Mielniczuk / UMWP

  • autor: umwp/pd

1 komentarz

  • mattwrhorn

    Impreza bardzo fajna, tylko Krosno ma problem z pasem startowym , którego po prostu nie ma.
    Samoloty z napędem innym niż latające nad Krosnem maszyny mogą mieć problem ze startem i bezpiecznym lądowaniem.
    Bez dużych maszyn impreza będzie mało atrakcyjna.

    Zgłoś nadużycie mattwrhorn poniedziałek, 23, listopad 2015 18:12 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?