KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno "Miasto Miłości" - wniosek zostanie oceniony w tym roku

Stanisław Oświęcim nad ciałem Anny Oświęcimównej. Obraz Stanisława Bergmana. Stanisław Oświęcim nad ciałem Anny Oświęcimównej. Obraz Stanisława Bergmana. Fot. przewodnicypokrakowie.pl

Krosno może stać się jednym z "miast miłości" na mapie Europy. Wspólny wniosek złoży Teruel z Hiszpanii - miasto, które ma już bogatą tradycję promocji w oparciu o legendę miłości i historyczne zabytki.

REKLAMA


O projekcie współpracy "miast miłości" informowaliśmy w KrosnoCity.pl 1 kwietnia. Część z Was uznała to za primaprilisowy żart, tymczasem przygotowywany jest wspólny wniosek do Programu Współpracy Regionalnej INTERREG IV C.

- Nabór projektów do Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IV C, w ramach którego składany będzie wniosek aplikacyjny przez hiszpańskie miasto Teruel, w partnerstwie z m.in. miastem Krosno, trwa do 1 lipca 2015 roku. Następnie przez około 3 - 4 miesięcy jeden z organów Komisji Europejskiej ocenia wnioski i przyznaje dofinansowanie najlepszym i najciekawszym projektom - informuje Joanna Niepokój z Biura Prezydenta - Jeśli projekt uzyska dofinansowanie, wówczas będzie realizowany w latach 2016 – 2018. Harmonogram działań oraz wydarzeń w poszczególnych miastach jest w trakcie opracowywania i ustalania przez Partnera Wiodącego – miasto Teruel z Hiszpanii - dodaje Joanna Niepokój.

- Otrzymaliśmy zaproszenie od partnerskiego miasta hiszpańskiego do udziału w projekcie, który ma na celu propagowanie historycznych legend opartych na motywie miłości. W przypadku Krosna chodzi o legendę o Stanisławie i Annie Oświęcimach, w przypadku innych miast, np. Werony, wiadomo o kogo chodzi - mówił jeszcze w marcu Piotr Przytocki. Projekt ma rozwijać turystykę w oparciu o legendy i tematy historyczne.

Kaplica Oświęcimów i związana z nią legenda to niewątpliwe atuty na turystycznej mapie Krosna. Aktualnie jest eksponowana w znikomym stopniu. Także samo zabytkowe centrum nie wykorzystuje w pełni atutu, jakim może być wizerunek zabytkowego miasteczka. Zmiana tego stanu i powiązanie Krosna w jednym projekcie promocyjnym z Weroną i innymi "miastami miłości" z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu ruchu turystycznego.


Fot. Diego Delso

Teruel ma już ogromne doświadczenie związane z promocją opartą na legendzie pary kochanków i o przybliżanie nastroju minionych wieków. Teruel to zabytkowe miasto położone w  Aragonii, liczy ponad 34 tysiące mieszkańców. Z miastem związana jest legenda o miłości podobna do znanej opowieści o Romeo i Julii. W Teruel co roku obchodzone są "Śluby Isabel de Segura". Tysiące mieszkańców i turystów ubierają się w średniowieczne stroje i przystraja się ulice, aby stworzyć atmosferę XIII wieku na cześć Diego de Marcilla i Isabel de Segura.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?