KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

PLEYEL z 1862 roku zostanie wyremontowany. Muzeum Podkarpackie otrzymało dotacje od Marszałka

Samorząd województwa przekazał Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie 50 tys. złotych na konserwację wyjątkowego fortepianu francuskiej firmy PLEYEL z 1862 r. Na takim właśnie instrumencie grywał F. Chopin. Fortepian jest jednym z najstarszych tego typu w pełni sprawnych instrumentów w Polsce.

REKLAMA


Fortepian francuskiej firmy Pleyel z 1862 roku został zakupiony przez krośnieńskie muzeum od Marii Zaliwskiej w 1961 r. Na tego typu fortepianach w czasach swojej świetności grywał Fryderyk Chopin, gdyż najbardziej spełniały oczekiwania kompozytora.

Krośnieński Pleyel posiada wszystkie oryginalne części i jest jednym z najstarszych tego typu w pełni sprawnych instrumentów w Polsce.

Wykorzystanie instrumentu przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie do organizacji koncertów muzycznych wymaga poddania go gruntownej konserwacji. W latach 1998-1999 zostały wykonane prace rewitalizacyjne i konserwatorskie w Warszawie. W roku 2006 drobne zabiegi renowacyjne wykonano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tamtej pory znakomity fortepian historyczny z epoki chopinowskiej nie był jednak poddawany żadnym pracom konserwatorskim z uwagi na brak środków finansowych w budżecie instytucji.


Fot. R. Kubit

Dyrektor muzeum podejmował czterokrotnie starania o przyznanie dotacji z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale za każdym razem zapadała decyzja odmowna.

Tematem zainteresował się wicemarszałek Wojciech Buczak odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za kwestie dotyczące kultury. To dzięki jego inicjatywie sprawą dotacji na renowację fortepianu zajął się zarząd województwa.

- Nie mogliśmy pozwolić, aby tak wspaniały instrument niszczał niewykorzystany. Mając na uwadze jego wartość i znaczenie dla kultury, Zarząd Województwa Podkarpackiego zawnioskował do Sejmiku Województwa o przekazanie dodatkowych środków finansowych na konserwację Pleyela i środki takie w wysokości 50 000 zł z przeznaczeniem na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Województwa Podkarpackiego na kwietniowej sesji sejmiku - tłumaczy marszałek Władysław Ortyl. -  Wierzę, że już niedługo wszyscy melomani będą mogli cieszyć się niepowtarzalnym brzmieniem tego wyjątkowego instrumentu. Koncerty wywołają z pewnością spore zainteresowanie, bo będzie to nie lada gratka móc usłyszeć muzykę w takiej barwie, jak słyszał ją niegdyś Fryderyk Chopin - dodaje marszałek.

Wyjątkowy fortepian jeszcze przez ok. dwa tygodnie będzie w krośnieńskim muzeum, a potem zostanie zabrany i poddany renowacji. Potrwa ona prawdopodobnie do końca roku. Tych, którzy chcą zobaczyć fortepian jeszcze przed konserwacją, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Podkarpackiego w Krośnie w najbliższych dniach, np. w czasie Nocy Muzeów 16 maja.

mk

  • autor: mk

1 komentarz

  • Jurek ogórek kiełbasa i sznurek

    I to były dobre decyzje!kto powiedział ,ze to wspaniały instrument??
    Na co konkretnie zostaną przekazane te pieniądze?jakie zabiegi konserwatorskie?
    Gwarantuje ,ze lepiej nie zabrzmi juz napewno.bo on wogole nie brzmi.

    Zgłoś nadużycie Jurek ogórek kiełbasa i sznurek piątek, 15, maj 2015 22:58 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?