Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Dzień Godności odbył się w Krośnie

Dzień Godności odbył się w Krośnie Fot. archiwum

12 maja ulicami Krosna przemaszerował "Pochód Godności”. W ten sposób uczczono Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obchody były też okazją do dyskusji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych.

REKLAMADzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - jedną z najstarszych (działa od 1963 r.) i największych (ok.12 tys. członków, 124 Koła terenowe, ok. 400 placówek) organizacji pozarządowych w kraju.

Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji, a przypada na 5 maja. Data nie jest przypadkowa.  5 maja obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ustanawiając w tym samym czasie Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, podkreślono, że niepełnosprawność intelektualna podobnie jak fizyczna lub kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

Maj - miesiącem godności
Ze względu na mnogość lokalnych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną przyjęło się, że uroczystości związane z Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowane są w Polsce przez cały maj.

Celem tych obchodów jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery - edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną same podkreślały, jak duże znaczenie ma świadomość społeczna, przyjazne traktowanie ich jak normalnych obywateli, uczestników życia społecznego. - Wszyscy ludzie różnią się miedzy sobą, czasami nie radzimy sobie, ale przecież żyjemy w społeczności, która powinna osoby słabsze wspierać wtedy, kiedy tego potrzebują - mówiła Ewelina Szczurek.
 
Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Farnym, następnie uczestnicy obchodów przeszli kolorowym korowodem od krośnieńskiego Rynku do artKina przy ul. Bieszczadzkiej.

W artKinie odbyła się dalsza część programu, w trakcie której uczniowie OREW zaprezentowali w układach tanecznych tęczowy taniec, deszczową piosenkę i poloneza.

Dodatkową atrakcją był występ wokalny słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie. W holu kina można było obejrzeć wystawę prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością oraz ciekawą galerię fotografii.

Uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych: Bronisław Baran- Wiceprezydent Miasta Krosna, Adolf Kasprzyk - Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego, Krystyna Kasprzyk,  która reprezentowała Zarząd Województwa Podkarpackiego, Agnieszka Zygarowicz - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie, Tadeusz Majchrowicz - Przewodniczący NZSS „Solidarność”,  przedstawiciele PWSZ w Krośnie: prof. dr hab. Grzegorz Przebinda - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, prof. ndzw. dr hab.  Zbigniew Barabasz, mgr Franciszek Tereszkiewicz oraz radni Rady Miasta Krosna i Rady Powiatu Krośnieńskiego, pracownicy jednostek samorządowych.

W uroczystościach wzięli liczny udział uczniowie i nauczyciele krośnieńskich szkół, w tym  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza, Zespołu Szkół Nr 7 im. Eugeniusza Kolanki, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 oraz studenci PWSZ w Krośnie.

red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj