KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Akcją ratunkową pokieruje skoncentrowana dyspozytornia

Akcją ratunkową pokieruje skoncentrowana dyspozytornia Fot. KrosnoCity.pl

Zakończył się proces tworzenia skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Krośnie i przejęcia przez nią zadań koordynowania 20 zespołów ratowniczych.

REKLAMA


Na Podkarpaciu powstało Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie oraz kilka skoncentrowanych dyspozytorni. Ze względu na rozległy obszar i teren górzysty tych dyspozytorni jest więcej niż w innych województwach. Jedna z nich powstała w Krośnie.

- Zatraciły się granice pomiędzy rejonami funkcjonowania zespołów ratunkowych - mówi Andrzej Jurczak, dyrektor Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Krośnieńska Skoncentrowana Dyspozytornia obejmuje swoim działaniem oprócz Krosna i powiatu krośnieńskiego także powiaty: jasielski, strzyżowski, ropczycko-sędziszowski i dębicki.

Co się zmienia? Dla samych pacjentów z Krosna i powiatu praktycznie nic. System funkcjonowania zespołów ratowniczych i ich dyslokacja pozostają bez zmian. Dzięki skoncentrowanej dyspozytorni łatwiej i szybciej będzie można w razie konieczności skierować do pomocy zespół z sąsiedniego powiatu. Jednak dotychczasowa praktyka pokazuje, że częściej to karetki krośnieńskiego pogotowia są potrzebne np. w powiecie Strzyżowskim niż odwrotnie.

- Zniknęły granice. Nasze zespoły jeżdżą na teren jasielski lub strzyżowski lub odwrotnie. Jest to komfort dla dyspozytorów. Dawniej dyspozytor musiał informować koordynatora w Rzeszowie, że przekroczyliśmy granicę rejonu - wyjaśnia dyrektor Jurczak.

Sytuacja mieszkańców mniejszych powiatów poprawia się też z powodu powstania większej dyspozytorni w Krośnie. Do tej pory w mniejszych powiatach był jeden dyspozytor i nie miał kto odebrać kolejnego telefonu gdy już odbierał zgłoszenie. - W Krośnie nie mieliśmy tego problemu, więc dla mieszkańców naszego terenu nic się nie zmienia - dodaje Marcin Steliga, Koordynator Medyczny Pogotowia Ratunkowego.

W razie potrzeby udzielenia pomocy w sąsiednim powiecie czas reakcji został znacząco skrócony. Poprawiła się też koordynacja w razie zdarzeń masowych.

Zmiany zaszły też w samej dyspozytorni. Powstało światłowodowe łącze miedzy dyspozytornią, a CPR, Policją i Strażą Pożarną. Jest to niezależna linia łączności. Wprowadzono system łączności dla zespołów ratunkowych z terenu 5 powiatów. Etapami włączano kolejne rejony, którymi zarządza dyspozytornia z Krosna. W maju dołączając 5 zespołów ratunkowych z Dębicy zakończono tworzenie Skoncentrowanej Dyspozytorni. Rejon obejmuje ponad 540 tysięcy mieszkańców, działa na nim 20 zespołów ratunkowych.

- Teren jest duży, obejmuje autostradę. Moi dyspozytorzy musieli nauczyć się gdzie są zjazdy z autostrad, jak współpracować z Rzeszowem - mówi Andrzej Jurczak.

W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie konkurs ofert Narodowego Funduszu Zdrowia na 20 zespołów ratunkowych na terenie tych 5 powiatów. Inne podmioty też mogą startować w konkursie. Dyrektor Jurczak nie bez powodu przygotowuje się do tego konkursu i jednym z elementów jest właśnie skoncentrowana dyspozytornia i możliwość wystąpienia w konkursie jako konsorcjum dysponujące 20 sprawdzonymi i skoordynowanymi zespołami ratunkowymi.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?