KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rolnik znalazł skarb ze złota. Przekazał go Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. PixaBay

Złote bransolety z Epoki Brązu trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skarb znalazł rolnik pod Jasłem. Dokładna lokalizacja znaleziska pozostaje tajemnicą. Miejsce zbadają archeolodzy.

REKLAMA


Skarb jest niezwykle cenny - Są to trzy bransolety ze szczerego złota połączone złotym drutem - mówi dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski. - Znalazca zachował się bardzo uczciwie. O dokonanym przez siebie znalezisku powiadomił służby konserwatorskie, które zabytki przekazały muzeum w Krośnie. Jego postawa zasługuje na pochwałę i pełne uznanie. Mam nadzieje, że otrzyma adekwatną nagrodę od ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dodał Jan Gancarski.

Bransolety pochodzą z Epoki Brązu, datowane są na okres 1600-400 lat przed naszą erą. Pochodzą z prawdopodobnie z Kotliny Karpackiej. - W tamtym czasie pogórza karpackie zamieszkiwały ludy, które przybyły tutaj zza Karpat - wyjaśnia Jan Gancarski.

Aktualnie nie ma pewności czy na miejscu ich odnalezienia znajdowała się osada lub cmentarzysko, czy też znalezisko ma charakter ukrytego skarbu, bez związku z szerszym stanowiskiem archeologicznym. Miejsce znalezienia skarbu archeolodzy zbadają jeszcze w tym roku.

Warto przypomnieć, że w Trzcinicy pod Jasłem powstała "Karpacka Troja". Jest to kompleks muzealny wybudowany na miejscu dawnego grodziska, jednego z najstarszych odkrytych na terenie Polski. Sam skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Początki osadnictwa w tym miejscu datowane są właśnie na Epokę Brązu, stąd nawiązanie do słynnej Troi, która istniała w tych samych czasach.

Pomysłodawcą projektu budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego, wieloletni badacz tego grodziska. Jego celem było ożywienie archeologii. Tradycyjny skansen połączono z parkiem archeologicznym. Chodziło o to, by historii można było dotknąć i ją poczuć.

Odkryty przez rolnika skarb pochodzi z podobnego okresu co ślady osadnictwa z Epoki Brązu w Trzcinicy.

W najbliższy weekend Troję odwiedzą Legiony Rzymskie o czym już informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Legiony w Karpackiej Troi.

pd

  • autor: pd

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?