KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Idea Carpathia: "Chcemy likwidacji opłat parkingowych w soboty"

Idea Carpathia: "Chcemy likwidacji opłat parkingowych w soboty" Fot. KrosnoCity.pl

W sobotę, 25 czerwca rozpoczęła się zbiórka podpisów w sprawie “likwidacji opłaty parkingowej w soboty”. Stowarzyszenie Idea Carpathia chce przekonać radnych do zniesienia sobotniej opłaty i szukania skutecznych rozwiązań na ograniczenie ruchu samochodów w Rynku.

REKLAMA


Powracamy do tematu płatnego parkowania w soboty. Edyta Wiśniowska z Krosna (koordynator Ruchu Narodowego w Krośnie) złożyła w lutym wniosek do Rady Miasta o zmianę uchwały w sprawie płatnego parkowania i zlikwidowanie opłat w soboty. - W innych miastach nie ma takich opłat w sobotę. Jest to dzień wolny od pracy urzędów, a miejsc parkingowych w soboty nie brakuje.

Rada Miasta odmówiła zajęcia się tym wnioskiem, twierdząc, że “nie ma kompetencji”. Pisaliśmy o tym w kwietniu w KrosnoCity.pl: Płatne parkowanie w sobotę?

Edyta Wiśniowska złożyła kolejny wniosek, który został rozpatrzony negatywnie, o czym poinformowano ją w maju. Odpowiedź nie zawierała jednak żadnego uzasadnienia. W czerwcu, w ramach nowo powstałego w Krośnie Stowarzyszenia Idea Carpathia, Edyta zapoczątkowała zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie zniesienia opłat parkingowych w soboty.

- Wnioskujemy o zmianę obowiązującej uchwały poprzez dodanie dokładnie czterech słów: “od poniedziałku do piątku” - mówi Piotr Dymiński ze Stowarzyszenia Idea Carpathia - Zgodnie z ustawą o drogach publicznych uchwała Rady Miasta powinna określać, w które dni robocze pobierane są opłaty. Uchwała obowiązująca w Krośnie stwierdza jedynie, że opłatę pobiera się “w dni robocze”, co od początku budziło wątpliwości w interpretacji - dodaje Piotr Dymiński.

Analiza protokołów z sesji i komisji związanych z pracami nad wspomnianą uchwałą z 2003 roku wskazuje, że podjęto ją w pośpiechu. Od razu pojawiły się wątpliwości, czy opłata ma dotyczyć także sobót czy tylko dni od poniedziałku do piątku. Z treści protokołów nie wynika czy te wątpliwości zostały wyjaśnione, jednak początkowo opłata obowiązywała tylko od poniedziałku do piątku.

Celem wprowadzenia stref płatnego parkowania było regulowanie i stymulowanie ruchu na parkingach i optymalne wykorzystanie miejsc parkingowych, co potwierdził prezydent Piotr Przytocki podczas dyskusji przed podjęciem przez Radę Miasta uchwały LIX/13/39/14 z dnia 27 czerwca 2014 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania. - W dni robocze od poniedziałku do piątku są duże trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego w rejonie Urzędu Miasta przy ul. Staszica czy Sądu przy ul. Sienkiewicza

- czytamy w uzasadnieniu projektu Stowarzyszenia Idea Carpathia.

Dalej Stowarzyszenie podkreśla, iż ”treść protokołów i fakt, że opłata przez pierwsze lata pobierana była tylko od poniedziałku do piątku wyraźnie wskazuje, jakie dni robocze miał na myśli uchwałodawca”.

- Sprawdziłam jak inne jednostki użyteczności publicznej interpretują “dzień roboczy”. Okazało się, że MKS Krosno uznaje za “dni robocze” tylko dni od poniedziałku do piątku i według takich reguł układany jest rozkład jazdy - mówi Edyta Wiśniowska.

- To znaczy, że gdy w sobotę parkujemy samochód w Krośnie to jest “dzień roboczy”, ale gdy chcemy skorzystać z MKS to sobota przestaje być dniem roboczym - dodaje Piotr Dymiński.

Projekt Stowarzyszenia ma na celu doprecyzowanie uchwały Rady Miasta podjętej aż 12 lat temu. To nie wszystkie argumenty, w uzasadnieniu czytamy także:

Dodatkowym argumentem może być poprawa sytuacji punktów handlu i usług w tej części miasta. Istotna jest też poprawa wizerunku miasta w oczach turystów odwiedzających Krosno w soboty. Aktualnie są oni niemile zaskoczeni, tym że Krosno tego dnia pobiera opłaty parkingowe. Z takim faktem nie spotkali się w innych miastach.

W uzasadnieniu uchwały Stowarzyszenie Idea Carpathia odpowiada też na podnoszoną kwestię ograniczania ruchu w Rynku: "Ograniczanie ruchu kołowego w Rynku powinno odbywać się w inny sposób niż poprzez opłaty parkingowe, tym bardziej, że najbardziej uciążliwy dla mieszkańców i turystów jest ruch samochodów, które tylko przejeżdżają przez zabytkową część miasta i wcale tam nie parkują".

- Jeżeli radni chcą ograniczenia ruchu w Rynku, to dlaczego podczas rewitalizacji Starego Miasta w Krośnie na ulicy Franciszkańskiej powstał nowy parking, a nie “mały rynek” lub inny teren rekreacyjny? Przecież budowa miejsc parkingowych zachęca, by tam wjeżdżać samochodem. Opłata za parkowanie pobierana na ulicach:  Legionów, Podwale czy Staszica na pewno nie jest skutecznym sposobem na powstrzymanie kierowców przejeżdżających przez Rynek - dodaje Piotr Dymiński.

Podpisy zbierane są w centrum miasta w soboty. Podpis można złożyć w niektórych sklepach i punktach usługowych w Rynku. Formularz do zbiórki podpisów można pobrać z profilu Stowarzyszenia Idea Carpathia na facebooku:  Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców na rzecz likwidacji opłat parkingowych w centrum Krosna.

Następnie przez prywatne wiadomości można ustalić czas i miejsce przekazania zebranych podpisów.

red.

 • autor: red.

9 komentarzy

 • pawel123

  popieram Mohera. sobota i niedziela zamkniety wjazd na starówke

  Zgłoś nadużycie pawel123 poniedziałek, 06, lipiec 2015 23:51 Link do komentarza
 • wierny

  Teraz kościół mu przeszkadza a przed śmiercią jak mu Bóg rozumu jeszcze nie odbierze całkiem to księdza mu przywiozą i pogrzeb oczywiście katolicki

  Zgłoś nadużycie wierny niedziela, 05, lipiec 2015 12:50 Link do komentarza
 • cynik

  Co ci tak przeszkadzają przyjeżdżający do kościoła. Pomodlą się godzinkę i grzecznie wracają do domu. A ty siedzisz bezczynnie na rynku,chłepczesz to obrzydliwe piwsko i myjesz tyłek idącym do kościoła wiernym. Tydzień ma 168 godzin, można warto godzinkę spędzić w kościele i poprosić opatrzność o zdrowie i siły na kolejny tydzień, a potem chlać to wstrętne piwsko.

  Zgłoś nadużycie cynik niedziela, 05, lipiec 2015 12:34 Link do komentarza
 • Podpisałem

  Popieram! Bardzo dobra inicjatywa!

  Zgłoś nadużycie Podpisałem sobota, 04, lipiec 2015 13:58 Link do komentarza
 • moHer

  Propozycja moja, daję ją za free:
  - zakaz wjazdu na "tereny rynku" w soboty i niedziele (CAŁKOWITY!!!)
  - zniesienie opłaty w soboty z pozostałych miejsc płatnego parkowania w mieście.

  Jakieś wnioski?

  Zgłoś nadużycie moHer sobota, 04, lipiec 2015 10:04 Link do komentarza
 • Jacek12340

  Ty Piotrze Dymiński daj sobie na wstrzymanie. Badałeś się może w kierunku nadpobudliwości????? Opłata za parkowanie ma być w sobotę - tak samo jak w tygodniu. Wystarczy , że w niedzielę jej nie ma - jaki jest tego skutek - każdy widzi. Tych wszystkich niedzielnych kierowców , kapeluszników i innej zarazy na rynku od groma. Bo do "kościóła przyjechali". Jak chcesz mieć strefe wolną w jakimś stopniu od samochodów - to nie postuluj "hamulcu" zniesienia opłat, bo za darmochę to aut w rynku PRZYBĘDZIE a nie odwrotnie!!!!!

  Zgłoś nadużycie Jacek12340 piątek, 03, lipiec 2015 11:49 Link do komentarza
 • takitam

  tylko szukaja pieniedzy strazy powinno wcale niebyc co juz policja nie daje se rady ze spolecznoscią to co to za policja

  Zgłoś nadużycie takitam piątek, 03, lipiec 2015 10:57 Link do komentarza
 • canislupus

  I masz rację, tylko to nie jest kwestia opłat za parkowanie, tylko tego, że policja lub straż miejska nie potrafią egzekwować miejsc parkingowych.

  Zgłoś nadużycie canislupus piątek, 03, lipiec 2015 10:18 Link do komentarza
 • abc

  znieśmy opłaty parkingowe w sobotę...i starówka będzie wyglądała jak w niedzielę, kiedy wszyscy święci jadący do kościoła parkują jak i gdzie popadnie...żeby nie było, że krytykuję pomysł, po prostu taka pierwsza myśl mi przychodzi do głowy

  Zgłoś nadużycie abc czwartek, 02, lipiec 2015 23:41 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?