KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Obrona Terytorialna: Sami się szkolą i organizują

Obrona Terytorialna: Sami się szkolą i organizują Fot. Radosław Jermak

W ramach cyklu "Idee dla Karpat" odbyło się spotkanie poświęcone Obronie Terytorialnej. 1 lipca członkowie stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl przybliżali swoją działalność.

REKLAMA


Na zaproszenie Stowarzyszenia Idea Carpathia do Krosna przyjechała grupa członków Ruchu na rzecz Obrony Terytorialnej.

Członkowie Obrony Narodowej szkolą się na własną rękę. Sami też finansują swój ekwipunek.
Ich celem jest uzupełnienie systemu bezpieczeństwa kraju poprzez tworzenie struktur, które miałyby być w dyspozycji sztabu zarządzania kryzysowego. Szczegóły omawiał Łukasz Kacprzak, zastępca Dowódcy ds. logistycznych Podkarpackiego Plutonu Obrony Terytorialnej

- Zwykle będziemy mieli do czynienia z zagrożeniami niemilitarnymi - mówił Łukasz Kacprzak.

Obrona Terytorialna tworzona pod hasłem “Odbudujmy Armię Krajową”. - Żołnierze OT to ludzie, którzy mieszkają na danym terenie, czyli w Krośnie, to będą np. mieszkańcy Krosna.

Obrona Terytorialna ma w czasie pokoju prowadzić podstawowe szkolenia, pomagać w zapobieganiu w zwalczaniu kryzysów (np. powodzi), w ewakuacji ludności cywilnej w razie kryzysu, a także kreować pozytywny wizerunek Sił Zbrojnych.

W razie zagrożenia wojną (kryzysu militarnego) OT ma pomóc w mobilizacji sił i decentralizacji zapasów. Żołnierze OT w takich sytuacjach będą zapewniać wsparcie inżynieryjne, pomagać w przemieszczeniu ludności cywilnej, a także będą zabezpieczać dobra kulturowe - Należy wyciągać wnioski z poprzednich konfliktów - dodał Łukasz Kacprzak.

W trakcie samego konfliktu zbrojnego Obrona Terytorialna prowadzi już działania typowo wojskowe, np. takie jak działania przeciwdywersyjne (tropienie, poszukiwanie), działania obronne, działania rozpoznawcze, wsparcie wojsk operacyjnych, w tym też wsparcie obrony przeciwlotniczej kraju.

Członkowie stowarzyszenia sami się szkolą i dbają o swoje wyposażenie. System kursów i używane akronimy wzorowane są na szkoleniu Armii Krajowej.

Więcej na stronie: www.obronanarodowa.pl

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?