KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Komisja zbada wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Jaracz

Ponad 5 tysięcy podpisów złożyli mieszkańcy Krosna pod wnioskiem o referendum w sprawie "spalarni" i przyjmowania odpadów przez krośnieńskie ZUO. Zgodnie z ustawą Rada Miasta podjęła wymagane czynności. Prezydent Krosna i prezes MPGK uspokajają, że planowana inwestycja nie zagraża mieszkańcom, przekonują też rachunkiem ekonomicznym.

REKLAMA


Na nadzwyczajną sesję 10 września poświęconą wnioskowi o referendum lokalne nie przyszedł nikt z inicjatorów. Radni zajmowali się wnioskiem, o którym informowaliśmy w środę (9 września): Mieszkańcy złożyli wniosek o referendum w sprawie "spalarni". Radni zbiorą się na nadzwyczajnej Sesji.

3 września złożono w Urzędzie Miasta Krosna 5557 podpisów o przeprowadzenie referendum. Podpisy zbierali przeciwnicy "spalarni", przekonujący, że planowana inwestycja MPGK zagraża zdrowiu mieszkańców.

Mieszkańcy Krosna mają odpowiedzieć na dwa pytania proponowane we wniosku o referendum:
1. Czy jest Pani/Pan przeciw planowanej budowie spalarni odpadów w Krośnie, w której uzyskane ciepło ma być wykorzystane do produkcji energii użytkowej.
2. Czy jest Pani/Pan przeciw przyjmowaniu i przetwarzaniu przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie odpadów pochodzących spoza Krosna.

10 września na nadzwyczajnej sesji Radni powołali komisję, która ma zająć się wnioskiem mieszkańców. Skład wybrano jednomyślnie.

Przewodniczącym komisji został wiceprzewodniczący Rady - Zdzisław Dudycz (Klub Samorządne Krosno).

Członkami komisji są:
- Sławomir Bęben (Klub PiS),
- Bogumiła Romanowska (Klub PiS),
- Paweł Krzanowski (Klub PiS),
- Tomasz Biały (radny niezrzeszony, PO),
- Stanisław Czaja (Klub Samorządne Krosno),
- Stanisław Buczyński (Klub Samorządne Krosno).

Na sesję nie przybyli przedstawiciele inicjatorów referendum.

Piotr Przytocki, Prezydent Krosna, nie uważa wniosku o referendum za jednoznaczny sprzeciw mieszkańców wobec planowanej inwestycji. - Dopiero wpłynął wniosek. Będzie on podlegał ocenie prawnej i formalnej - powiedział prezydent. Dodał też: - Być może mieszkańcy byli niedoinformowani. To się jeszcze wyjaśni w jaki sposób zebrano te podpisy. Jesteśmy w trakcie szerokiej akcji informacyjnej. Sam biorę w niej udział. Ze spotkań z mieszkańcami wnoszę, że zabrakło informacji w tym temacie. Być może tym jest spowodowany strach.

Piotr Przytocki podkreśla, że nie jest planowana "spalarnia śmieci", tylko blok energetyczny, w którym będzie spalane biopaliwo odzyskiwane w segregacji odpadów. - To będą specjalne frakcje palne. Dzisiaj musimy płacić za to, żeby przyjęła je cementownia. Stąd prosty wniosek, że można lepiej wykorzystać to ciepło w mieście zmieniając paliwo - powiedział prezydent. Obrazowo dodał: - Nie będziemy wrzucać kubła śmieci do pieca, jak niektórzy myślą.

Przed wyborami samorządowymi w 2010 roku kandydaci na prezydenta zostali zapytani przez "Nowiny" o temat możliwej budowy "spalarni śmieci" w Krośnie (zobacz artykuł "Nowin" i udzielone odpowiedzi - tutaj). Piotr Przytocki odpowiedział wtedy, że Krosno nie potrzebuje takiej instalacji, a jego rywal, Paweł Krzanowski z Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział "TAK" dla spalarni śmieci.

Piotr Przytocki zapytany przez nas o to co się zmieniło odpowiedział: - Teraz nie mówimy o "spalarni śmieci", tylko o bloku energetycznym, w którym będą spalane wyselekcjonowane odpady energetyczne, odpady palne. To gwarantuje poprawę parametrów, w tym ograniczenie emisji. Mówimy o zmniejszeniu emisji, a nie o zwiększeniu, jak niektórzy sądzą

Skąd ten temat?
Główny powód, dla którego MPGK planuje budowę bloku energetycznego budzącego kontrowersje, to zmiana przepisów prawa i wymogów w zakresie zagospodarowywania odpadów. W szczególności wkrótce wejdzie w życie zakaz składowania frakcji palnej na składowiskach odpadów i zaistnieje konieczność prowadzenia jej "termicznego odzysku". Sytuacja ta zmusza spółkę, która jest operatorem Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych do poszukiwania sposobu zagospodarowania frakcji wysokoenergetycznej odpadów. Możliwe jest w przyszłości dostarczanie tej frakcji do innych instalacji w celu ich termicznego odzysku, jednak odległych, a przez to droższych. Z tego powodu MPGK przychyla się możliwości budowy instalacji w Krośnie, która dodatkowo umożliwi odzysk energii cieplnej i elektrycznej.

- Chcemy energię produkować na miejscu, zamiast wywozić paliwo do odległych instalacji. Koszt zagospodarowania odpadów frakcji palnej poza Krosnem, po dzisiejszych cenach, to jest około 6 mln złotych. Koszt zakupu paliwa do ciepłowni to jest około 2 mln złotych. Jeżeli będziemy spalać frakcję palną w naszej instalacji to oszczędności rocznie wyniosłyby około 8 mln złotych - mówił po nadzwyczajnej sesji prezes MPGK Janusz Fic. Dodał, że po wprowadzeniu nowych przepisów koszty dostarczania frakcji palnej do innych instalacji na pewno wzrosną. Wynika to z faktu, że jest ich niewiele, a nakaz termicznego przetwarzania spowoduje duży popyt na takie usługi.

pd

 • autor: pd

13 komentarzy

 • SMOT

  Działanie na niekorzyść miasta Krosna ...?


  210 tys za 57 arową komercyjną działke z pełnym uzbrojeniem
  w Turaszowce obok elektryka .... ( 1 ar za 3600zl) !
  a tym samym czasie przetarg 15 arowej dzialki za 155 tys tylko i wylacznie na domek w (przyslowiowym ) zadu...piu .....

  można -? mozna ..... dalej wybierajmy dalej tych samych RADNYCH !!!!


  http://www.smot.com.pl/wolontariat.html


  spalarnia ....!?????? czy za czy przeciw...? OTO JEST PYTANIE!!!!

  Nawet jezeli powstanie...czy miasto lub MPGK zrekompensuje wlascicielom strate wartości dzialek budowlanych w strefie oddzialywania ????? po wybudowaniu ludzie juz nie tak chetnie beda budowali sie na DEBINIE, przed DEBINA oraz nie tak chetnie kupia BLOKI na GENERALSKIM oraz ..... przegladnijcie sobie plan miejscowy (KROSCIENKO XI)!!!!! ponizej

  http://www.krosno.pl/mapa/plany/plan_jpg/KroscienkoXI.jpg


  co widzicie?????? tak obszary okolo 25 hektarow z MW1 do MW5 - BUDOWNICTOW MIESZKANIOWE WIELORODZINNE!!! W ODLEGLOSCI po drugiej stronie kotlowi na terenie przy ktorej mialaby stanac SPALARNIA -- raptem 50-100metrow!!

  CZY KTOS ZAPOMNIAL O STREFIE OCHRONNEJ !!!!! GDZIE JEST WYDZIAL ARCHITEKTURY I URBANISTYKI GDZIE JEST KOMISJA URBANISTYKI i kto jest w tej komisji ????? czy CI ludzie cokolwiek wiedza o planowaniu przestrzennym???

  KROSNO - ECO

  PRAWIDLOWY ROZWOJ MIASTA mocno WSKAZANY!

  Zgłoś nadużycie SMOT wtorek, 15, wrzesień 2015 21:27 Link do komentarza
 • gość

  ... bardzo dużo śmiecie w Krośnie... .
  Ekologia i owszem . Zawsze przed wyborami.
  Jacy Radni ? Bezradni!
  Goodrich i Nowy Styl inwestują , powstają nowe zakłady i owszem.
  Tylko tyle , ze w Jaśle i Rzeszowie. Teraz tam krośnianie jeżdżą do pracy.
  Brawo radni - bezradni z Krosna
  Wszystko w/w to śmieci!!!

  Zgłoś nadużycie gość wtorek, 15, wrzesień 2015 09:06 Link do komentarza
 • ECO- KROSNO

  BLOK ENERGETYCZNY NA PALIWO ALTERNATYWNE RDF ...???

  BEDZIE SPALANE TAM W 100% PALIWO RDF.....

  PROSZE WPISAC SOBIE NA GOOGLE CO TO JEST RDF......?


  W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM ...NAZWALI TO --- BUDOWA KOTLOWNI.... LUDZIE NIC NIE WIEDZIELI...
  OKAZALO SIE ZE MA BYC PALONE ...RDF.... JUZ WYDANE BYLO POZWOLENIE NA BUDOWE... BUDOWA SIE ROZPOCZELA.... SPRAWA TOCZY SIE W SADZIE.....poczytajcie...:

  https://www.facebook.com/spalarniaNDM


  http://www.smot.com.pl

  budowa spalarni wiaze sie z rozbudową wysypiska smieci .... na nastepne 25-30lat....
  wysypiska ktore tak blisko jest od domow - 200metrow!

  .... 2018 roku wysypisko .... bedzie musialo byc zamknite bo nie spelnia wymaganych norm europejskich !!!!!!

  Zgłoś nadużycie ECO- KROSNO poniedziałek, 14, wrzesień 2015 19:14 Link do komentarza
 • GOŚĆ

  Blok en to co innego niz spalarnia. Spalarnia to miejsce hfzie przyjezdza smieciara i odrazu wysypuje wszystko na kociol i wszystkie smieci idą do spalenia, a w bloku en to juz sa przygotowane smieci,przerobione i sa tylko wsadem do pieca.
  Jezeli spalarnia bedzie mocno rygorystycznie traktowana przez ochr. Srod. To jest ok ja boje sie bardziej tego co jest spalane w domach prywatnych to jest dopiero zanieczyszczenie i nikt tego nie kontroluje

  Zgłoś nadużycie GOŚĆ poniedziałek, 14, wrzesień 2015 17:34 Link do komentarza
 • abba

  czy spalarnia będzie inna niż BLOK ENERGETYCZNY OPALANY PALIWEM ALTAERNATYWNYM ??? Toż to samo ale brzmi inaczej,po fachowemu!!!!!!!!.tak czy tak śmieci w kocioł

  Zgłoś nadużycie abba poniedziałek, 14, wrzesień 2015 16:00 Link do komentarza
 • XYZ

  "Blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym rdf- ładnie to brzmi. Powinni jednak wytłumaczyć co to jest to paliwo alternatywne. Powinni powiedzieć, ze są to rozdrobnione odpady- opony, plastiki, tekstylia, oleje itp." DOKŁADNIE !!!!!

  Zgłoś nadużycie XYZ poniedziałek, 14, wrzesień 2015 15:40 Link do komentarza
 • GOŚĆ

  Co do spadku cen mieszkań zgadzam się, Miasto powinno wziąć odpowiedzialoność i jeśli takowy spadek cen nastąpi powinien ludziom wypłacić odkszodowania.

  Zgłoś nadużycie GOŚĆ poniedziałek, 14, wrzesień 2015 15:07 Link do komentarza
 • GOŚĆ

  Masakra co Ci ludzie tu wypisują. Zacznimy od tego, że ludzie zbierający podpisy nie informowali na co te podpisy zbierają, a jak już coś powiedzieli to mijali się z prawdą mówiąc np. że tp będzie krematorium itp. Na listach do podpisu było złe nazewnictwo bo tu nie będzie spalarnia tylko blok energetyczny. Piszecie, że Prezydent działa na szkodę ludzi itp, a ja się pytam gdzie byli przedstawiciele wnioskodawcy na zebraniu Rady Miasta? Gdzie byli ludzie, gdy była ustalana strategia dla miasta? Krzykactwem i nienawiścią nic nie zdziałamy!

  Zgłoś nadużycie GOŚĆ poniedziałek, 14, wrzesień 2015 15:02 Link do komentarza
 • anna45

  Jak nie przejdzie ten wniosek mieszkańców to ci Państwo z komisji na pewno już więcej nie zostaną wybrani do rady miasta.

  Zgłoś nadużycie anna45 poniedziałek, 14, wrzesień 2015 12:43 Link do komentarza
 • jfk

  Władze miasta robią z ludzi debili. Blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym rdf- ładnie to brzmi. Powinni jednak wytłumaczyć co to jest to paliwo alternatywne. Powinni powiedzieć, ze są to rozdrobnione odpady- opony, plastiki, tekstylia, oleje itp. Ale oni wolą ubrać spalarnie w łądne słowa, żeby ten projekt przeszedł. Wstydziłby się Pan Przytocki, nie tak dawno mówił, że jeżeli ludzie nie będą się zgadzać to ta spalarnia to nie powstanie a teraz co? Wymyśla, że ludzie są nie doinformowani. Żałuje, że na Pana głosowałam;/ Odwraca się Pan do ludzi -swoich wyborców plecami. Tak samo jak cała ta rada miasta. To jest Kpina!

  Zgłoś nadużycie jfk poniedziałek, 14, wrzesień 2015 12:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?