KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zakazać ruchu pojazdów mechanicznych na Rynku w Krośnie

Niedawno informowaliśmy o zakazie wjazdu dla jednośladów na krośnieńską starówkę. Tymczasem na facebook'u pojawiła się społeczna inicjatywa "Zakazać ruchu pojazdów silnikowych na starówce w Krośnie".

REKLAMA


Przeciwnicy ruchu samochodów w Rynku skrzyknęli się na facebook'u: Zakazać ruchu pojazdów spalinowych na starówce w Krośnie.

Pomysł nie jest nowy. W wielu miastach w Europie, a także w Polsce, w zabytkowych centrach ruch samochodowy jest ograniczony. Również przy opracowywaniu Strategii Rozwoju Miasta Krosna uwzględniono ograniczanie ruchu w Rynku.

Profil społecznościowy akcji jest wzbogacany o fotografie stanu Rynku oraz doczekał się licznych komentarzy poparcia.

Wreszcie ktoś wziął się za to aby pokazać co się dzieje z kostką. Jeszcze byłoby dobrze policzyć ile aut dziennie przejeżdża przez starówkę i ile z nich się zatrzymuje nawet na chwilę. Gwarantuje że nawet połowa z nich się nie zatrzyma. Jadą po to aby ominąć korki. Teraz trochę jest mniej bo ruch zamknięty przez plac konstytucji - Łukasz.
Zamknęli dla motorów, to niech zamkną dla każdego. Motor waży 200 kg, a samochód 1500 kg. Motor jest zadbany i nic z niego nie kapie, a z rupieci samochodowych leje się jak z rynny. Ktoś nie bardzo się popisał z zakazem… - Mateusz.

Ale są też przeciwnicy zakazu. Jeden z nich napisał:

Gratuluję debilizmu! Ludzie, którzy tam mieszkają będą parkować kilometr od domu, a co, bo idiotom się nudzi w życiu.

Równocześnie nie da się ukryć, że jest opór lokalnych właścicieli i przedsiębiorców. Wielu z nich uważa ograniczenie ruchu za zagrożenie dla swojego biznesu. Wprost nazywają to "dożynaniem Rynku".

Jedno jest pewne: W Krośnie nie ma też spójnego pomysłu na to, w jaki sposób wprowadzić zakaz lub ograniczenie ruchu. Przykładowo w ubiegłym roku zwolniono motocyklistów z opłat parkingowych, uznając motocykle za mniej uciążliwe od samochodów, a w tym roku, bez uprzedzenia, wprowadzono zakaz ruchu motocykli (Starówka nie dla motocykli. Motocykliści: To absurd!). Właściciele motocykli mieszkający w Rynku z mediów dowiadują się, co mają robić w tej nowej sytuacji, a to tylko jeden z wielu elementów chaosu wprowadzanych przez niezapowiedziane zmiany.

Problemem jest też brak egzekwowania przepisów. Istniejący zakaz jest ignorowany przez motocyklistów. Podobnie wielu kierowców ignoruje zakaz ruchu przez środek płyty Rynku. To samochody jadące przez Rynek wbrew istniejącym przepisom powodują największe oburzenie mieszkańców i turystów. Problemem są też samochody jeżdżące przez Rynek “na skróty”, część kierowców traktuje przejazd przez stare miasto jako ominięcie korków.

Równocześnie w ramach rewitalizacji starego miasta przy ul. Franciszkańskiej wybudowano nowy parking. Zwykle parkingi buduje się tam, gdzie spodziewamy się samochodów, zatem jak ten wydatek ma się do planów ograniczenia ruchu samochodowego? To pytanie można pozostawić jako retoryczne. Być może inicjatywa internautów na facebook'u przyczyni się wreszcie do uporządkowania polityki Miasta wobec ruchu pojazdów w zabytkowej części Krosna.

pd

 • autor: pd

4 komentarzy

 • Krosanka

  Nie można zakazać ruchu pojazdów, wówczas Rynek umrze.15 lat temu Rynek tętnił życiem, bo wszędzie można było dojechać , dziś lokale do wynajęcia po horyzont. Szkoda, w innych miastach nie tak się to robi , uczmy się na błędach chociażby Łomży i Lublina. Tam starówka jest pusta, za wyjątkiem szkolnych wycieczek. Nawet w uwielbianym przez krośnian Krakowie na Kazimierzu siedzą sobie turyści na chodnikach w małych kafejkach, przechadzają się a auta jeżdżą normalnie. Autami jeżdżą ludzie, na starówkach mieszkają ludzie, którzy dają pracę w swoich sklepach i lokalach. Zamknięcie ruchu to śmierć dla kilku pozostałych sklepów, banków, aptek a ich pracownicy stracą pracę. Ci , co tak bardzo lobbuja temat zakazu mieszkają sobie w blokach albo na wsi pod Krosnem i niewiele wiedzą o realiach życia w sercu miasta.

  Zgłoś nadużycie Krosanka wtorek, 15, wrzesień 2015 20:55 Link do komentarza
 • OBSERWATOR

  dzieci w wózkach wydają więcej decybeli niż niejeden motocykl - ZAKAZAĆ

  Zgłoś nadużycie OBSERWATOR wtorek, 15, wrzesień 2015 18:43 Link do komentarza
 • kierowca

  Wyłączyć kawałek na płycie Rynku pomiędzy CDS a Franciszkańską i po sprawie.
  Ruch na Słowackiego do skrzyżowania z Pawła z Krosna a z drugiej strony do skrzyżowania Spółdzielczej z Franciszkańską.
  Starówka w Krośnie funkcje rynku - targowicy pełniła z 50 lat temu.
  I niech tak zostanie.
  Lenistwo ludzi - przejście chociażby 50m jest problemem.
  Ruch przez środek Rynku powinien skutkować zdjęciem i mandatem w wysokości co najmniej 500 zł.
  Zasmradzają tylko ludzi w ogródkach - to nie "dorzyna" handlu???

  Zgłoś nadużycie kierowca wtorek, 15, wrzesień 2015 17:42 Link do komentarza
 • gość

  Jeśli już zakaz to dla wszystkich pojazdów , bez wyjątku i rowery również !!!

  Zgłoś nadużycie gość wtorek, 15, wrzesień 2015 15:39 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?