KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kogo, jak i za co nagradza Prezydent Krosna?

Lokalny portal internetowy starał się ustalić komu, ile i za co przyznawali nagrody w Jaśle i Krośnie. W obu przypadkach dziennikarz natrafił na opór i w obu zapadły wyroki Sądu Administracyjnego.

REKLAMA


Sprawę opisuje portal zaleze.com spod Jasła. Dziennikarz zwrócił się do burmistrza Jasła i Prezydenta Krosna o informacje o to komu, za co i w jakich wysokościach wypłacano nagrody w Urzędzie.

W obu miastach nie uzyskał pełnej informacji, powołując się na "ochronę prywatności pracowników". Portal zwrócił się o rozstrzygnięcie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a nawet do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sentencje wyroków i uzasadnienia nie zostawiają wątpliwości. Przytaczamy fragment:

informacją publiczną w rozumieniu ustawy jest każda wiadomość wytworzona lub odnosząca się do władz publicznych. Mając na względzie powyższe nie budzi wątpliwości Sądu, że żądane przez skarżącego informacje o wysokości nagród przyznanych i wypłaconych każdemu z pracowników Urzędu Gminy (z podaniem konkretnej kwoty przypisanej do konkretnego pracownika) stanowią informację o wysokości środków pieniężnych wypłacanych z zasobów publicznych na rzecz osób pełniących funkcje publiczne. W konsekwencji są to informacje publiczne

W przypadku Jasła burmistrz już ponownie odpowiedział na wniosek o informację publiczną, jednak portal informuje, że odpowiedź nie była pełna. "Burmistrz rozpoznał co prawda wcześniejszy wniosek raz jeszcze, ale udostępnił jedynie kilkanaście nazwisk z ponad 100 pracowników Urzędu Miasta! Burmistrz utajnił pozostałą część listy nagrodzonych pracowników, jakby się tego nagradzania wstydził przed wyborcami, mieszkańcami, obywatelami" - napisano w portalu zaleze.com. Zobacz całość: Ściśle tajna lista nagrodzonych z publicznych pieniędzy pracowników Urzędu Miasta Jasło.

W przypadku Krosna dziennikarze czekają na uprawomocnienie i wykonanie wyroku, który zapadł 9 września 2015 roku. Zobacz więcej: Portal zaleze.com wygrał z Prezydentem Krosna i SKO w Krośnie o ujawnienie nagród przyznanych w UM Krosno.

pd

  • autor: pd

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?