KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Idea Carpathia za ujawnieniem nagród

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Komu i za co wypłacane są nagrody w instytucjach publicznych? O to w całej Polsce pytają obywatele, organizacje strażnicze i dziennikarze. W niektórych przypadkach informacje są ujawniane, jak w gminie Goleniów. W większości przypadków pojawia się opór, a sprawy trafiają do Sądów.

REKLAMA


Stowarzyszenie Idea Carpathia podczas konferencji prasowej w czwartek, 5 listopada odniosło się do kwestii nagród poruszonej przez portal zaleze.com.

Redaktor naczelny portalu z Załęża zwrócił się do kilku samorządów o informacje o wysokości nagród przyznanych pracownikom wraz ze wskazaniem konkretnych osób i uzasadnień. Między innymi o takie informacje zwrócił się do Urzędu Miasta Krosna i Starostwa Powiatowego w Krośnie. W obu przypadkach napotkał opór. Sprawa z prezydentem Krosna trafiła nawet do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Temat przyznawania nagród urzędnikom stał się głośny w całej Polsce - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Idea Carpathia - Jako pierwsza listę nagrodzonych wraz z uzasadnieniami udostępniła gmina Goleniów. W innych instytucjach często jest opór, a sprawy trafiają do Sądów - mówi Piotr Dymiński, Sekretarz Stowarzyszenia - W gminie Skawina udostępniono informacje dotyczące tylko części urzędników, ale i to wywołało kontrowersje, bo nagrody były przyznawane np. "za Wielkanoc" - dodał Piotr Dymiński.

Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia stwierdził, że wydatkowanie środków publicznych powinno być jawne. - Powinniśmy wiedzieć jakie zasługi mają nagradzane osoby. Powinny być przedstawiane jako wzór do naśladowania dla innych, podobnie jak to się dzieje z nagradzanymi nauczycielami. Ustawa pozwala na nagradzanie urzędników za szczególne osiągnięcia - mówił na konferencji Rafał Woźniak.

Członkowie Stowarzyszenia Idea Carpathia uważają, że obywatele i pozostali urzędnicy powinni poznać te szczególne osiągnięcia. Rafał Woźniak podkreślił, że to mieszkańcy stanowią gminę, a urzędnicy są jej pracownikami - zatem nie ma powodu, aby mieszkańcy gminy nie mieli informacji o nagrodach dla pracowników.

- Nawet w przypadku wybitnych uczniów system przyznawania stypendiów jest przejrzysty, a na ich wręczanie zapraszane są media. Publikowana jest lista wszystkich wyróżnionych na stronie Urzędu wraz z uzasadnieniem - dodał Piotr Dymiński.

Nie można chować głowy w piasek, tylko trzeba wyjść do ludzi i wyjaśnić. Jeśli są jakieś kwestie sporne, trzeba je rozwiązywać. To się wiąże z jawnością działań, o których piszę w programie. Nie można po prostu zatajać decyzji, czy kwot które są gdzieś tam wydawane nie wiadomo na co. To ma być jasne, oczywiste i widziane przez każdego mieszkańca i odczytywane jednoznacznie. Brak informacji powoduje plotkarstwo na mieście i domniemanie na przykład, że ktoś jest skorumpowany.

- To są słowa prezydenta Piotra Przytockiego z wywiadu z 2002 roku - mówiła na konferencji Edyta Wiśniowska ze stowarzyszenia Idea Carpathia. - Z tej wypowiedzi wynika, że prezydent doskonale rozumie czemu służy jawność wydatków publicznych. Prosimy, żeby prezydent  udostępnił te informacje na wniosek redaktora z Załęża. Chcemy żeby "Miasto Szkła" było wzorem przejrzystości - stwierdziła Edyta Wiśniowska.

Stowarzyszenie Idea Carpathia oczekuje także ujawnienia listy nagród przyznawanych w Starostwie Powiatowym w Krośnie. Z odpowiedzi udzielonej portalowi zaleze.com wynika, że w powiecie rocznie przyznaje się łącznie około 200 tysięcy złotych nagród, oraz że są to kwoty przyznawane "uznaniowo" i "bez szczególnego uzasadnienia".

- To są sformułowania budzące wątpliwości - dodał Rafał Woźniak.

Zobacz także: Kogo, jak i za co nagradza Prezydent Krosna?

red.

  • autor: red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?