KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Nie chcemy rozbudowywać składowiska" - mówią prezes MPGK i prezydent Przytocki

Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna i Janusz Fic - Prezez MPGK Krosno Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna i Janusz Fic - Prezez MPGK Krosno Fot. Piotr Dymiński

MPGK Krosno chce zrezygnować z rozbudowy składowiska odpadów w Krośnie. Do marszałka województwa przesłano wspólne stanowisko Krosna, Ustrzyk Dolnych i Zagórza dotyczące zagospodarowania odpadów w regionie. Te trzy gminy posiadają instalacje w oparciu, o które można rozwiązać "śmieciowe problemy" kilkudziesięciu gmin. W założeniach przewidziana jest budowa "spalarni" w Krośnie.

REKLAMA


Coraz wyższe wymagania dotyczące zagospodarowywania odpadów stanowią wyzwanie dla samorządów. Jednym z wymogów jest zagospodarowanie śmieci w regionie gospodarowania odpadami komunalnymi, w którym powstały. W województwie Podkarpackim planowane jest połączenie dwóch regionów: Południowo-Wschodniego i Południowo-Zachodniego do którego należy Krosno.


Kliknij aby powiększyć...

Do tej sytuacji przygotowuje się nasze miasto. 7 grudnia Krosno wspólnie z Zagórzem i Ustrzykami Dolnymi przekazało marszałkowi Ortylowi wspólne stanowisko w sprawie zorganizowania kompleksowej obsługi regionu. W założeniu przedstawiona propozycja ma zapewnić spełnienie wszystkich wymogów ustawowych przy jak najniższych kosztach. Kilka dni wcześniej spółka MPGK złożyła pismo w tej samej sprawie do Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. Informację o zamierzeniach gminy i spółki przekazano na specjalnej konferencji prasowej 18 grudnia.

- Ideą całego pomysłu jest współpraca samorządów, które już zainwestowały środki na gospodarkę odpadami - podkreśla prezydent Krosna, Piotr Przytocki.

Propozycja Krosna, Zagórza i Ustrzyk Dolnych
Przedstawiony plan przewiduje modernizację i rozbudowę linii do mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów  w Krośnie. Ma to zapewnić wymagane poziomy odzysku surowców oraz surowiec do produkcji "paliwa alternatywnego". Równocześnie przetwarzanie biologiczne ma być prowadzone w całkowicie hermetycznych warunkach, co wyeliminuje nieprzyjemny zapach, potocznie nazywany "smrodem z wysypiska".

Dla Krosna plan przewiduje też budowę linii technologicznej do produkcji paliwa alternatywnego oraz budowę "spalarni", czyli bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym.

W Ustrzykach Dolnych planuje się modernizację instalacji sortowni odpadów, a także rozbudowę części do biologicznego przetwarzania przy składowisku w Zagórzu (wspólna inwestycja gmin). Umożliwi to uzyskanie Ustrzykom statusu instalacji regionalnej.

Gmina Zagórz przewiduje rozbudowę składowiska w Średnim Wielkim. W przypadku realizacji tej inwestycji MPGK zrezygnuje z powiększenia krośnieńskiego składowiska, na co ma już zezwolenie.

Jak ten system ma działać?
Odpady z okolicznych gmin byłby dowożone do instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania w Ustrzykach Dolnych i w Krośnie. Odpady po wstępnej segregacji trafiałby z Ustrzyk do Krosna. Tu w bardziej zaawansowanych instalacjach oprócz odzysku surowców produkowane by było paliwo alternatywne. Reszta trafiałaby na składowiska. Najpierw w Krośnie i Zagórzu, a po wyczerpaniu możliwości przyjmowania odpadów przez Krosno, wyłącznie do Zagórza. - To czego nie da się odzyskać będzie komponentem do produkcji paliwa alternatywnego, a to co nie będzie się do niczego nadawało i nie będzie miało wartości energetycznej będzie przewożone na składowisko - mówił prezes MPGK, Janusz Fic.

- Jest to rozwiązanie, które zapewni Krosnu obszar, z którego pozyskamy paliwo alternatywne do spalania w naszej instalacji, którą chcemy uruchomić w Krośnie - powiedział prezydent. Dodał przy tym, że planowana inwestycja jest bezpieczna i obniży emisję, która obecnie pochodzi ze spalania biomasy lub miału węglowego.

Omawiane z innymi gminami rozwiązanie ma umożliwić pełne zagospodarowanie już istniejącej infrastruktury i majątku gmin oraz kompleksowe rozwiązanie problemów zagospodarowania odpadów w regionie. W piśmie do marszałka podkreślono, że dzięki temu rozwiązaniu będzie można w pełni zagospodarować doświadczone kadry spółek komunalnych zajmujących się zagospodarowaniem odpadów w regionie.

Trzy gminy zadeklarowały pełną przejrzystość działań i współpracę ze wszystkimi gminami regionu. Zaproponowano utworzenie Rady konsultacyjnej złożonej z przedstawicieli wszystkich gmin.

Zobacz także:
- "Spalarnia" - decyzje zaskarżone aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego
- "Spalarnia" - czy jest się czego bać? Relacja z wyjazdu technicznego
- Powraca temat referendum w sprawie "spalarni"
- Głosowaliście w sprawie "spalarni". Znamy wyniki ankiety KrosnoCity.pl
- Odrzucono wniosek o referendum "w sprawie spalarni"
- Komisja zbada wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum
- Mieszkańcy złożyli wniosek o referendum w sprawie "spalarni". Radni zbiorą się na nadzwyczajnej Sesji
- Mieszkańcy protestują: "NIE - dla budowy spalarni odpadów w Krośnie"
- Trwa walka z odorem znad wysypiska śmieci. Dlaczego?
- Opóźnia się inwestycja, która ma ograniczyć odór z wysypiska

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • energia i środowisko

  2018.04.03
  wysypiska śmieci i cuchnące sortownie odpadów to przeżytek.
  spalarnia śmieci lub RDF- u i osadów ściekowych to skok na kasę i najgorsze i o najniższej sprawności energetycznej i ekologicznej technologie
  elektrownie węglowe i na bimasę to kompromitacja ludzkości
  budowa tradycyjnych oczyszczalni ścieków i tradycyjna gospodarka osadowa to skok na kasę i skażenie bakteriologiczne rzek i zanieczyszczenie biogenami, antybiotykami, hormonami i innym ścierwem chemicznym rozpuszczonym w "oczyszczonych" ściekach
  XXI wiek to REWOLUCJA - nadchodzi ERA WIELKICH ZMIAN i albo wskoczymy do pociągu ZMIANA-REWOLUCJA albo będziemy tkwić w g... XX w .
  Nowoczesna instalacja segregacji odpadów pozwala efektywnie ekonomicznie odzyskać 95% odpadów zmieszanych i bez odorów.
  Krosno ma szansę zbudować modelową instalację do segregacji odpadów i wysokosprawną elektrociepłownię na "odpady" o mniejszej emisji niż elektrociepłownie na gaz ziemny
  Obok zakładu segregacji może być wybudowany AQUA PARK

  Zgłoś nadużycie energia i środowisko wtorek, 03, kwiecień 2018 07:30 Link do komentarza
 • Dzwonek

  Masz rację dzoniiii, nie wracaj i nie zanieczyszczaj powietrza w Krośnie i nie dokładaj śmieci, bo Twoich nawet spalarnia nie strawi.

  Zgłoś nadużycie Dzwonek niedziela, 20, grudzień 2015 11:00 Link do komentarza
 • Angela Makrela

  Spalarnia to jedyne rozsądne wyjście.

  Zgłoś nadużycie Angela Makrela sobota, 19, grudzień 2015 23:54 Link do komentarza
 • jolkawf

  Czy głos mieszkańców już tu się nie liczy? Barany, jak trzeba było na nich oddać głos to jakoś nie wspominali nic o budowie spalarni. Wstyd co ci radni i prezydent wyrabia. Jak oni mogą spojrzeć ludziom w oczy?

  Zgłoś nadużycie jolkawf sobota, 19, grudzień 2015 20:35 Link do komentarza
 • dzoniiii

  Chciałem wrócić do Krosna ale teraz jak mają wybudować tu spalarnie śmieci pewnie wybuduje dom gdzieś gdzie znajdę czyste powietrze. Szkoda bo Krosno było pięknym miasteczkiem a naszym jedynym atutem była tu czystość i świeże powietrze. Zamiast przyciągać ludzi to ich odstraszacie;/

  Zgłoś nadużycie dzoniiii sobota, 19, grudzień 2015 20:30 Link do komentarza
 • MIESZKANIEC

  NIC SIĘ IM NIE ODWIDZIAŁO, PROSZĘ CZYTAĆ CAŁOŚĆ A NIE SAM TYTUŁ ZE ZROZUMIENIEM.
  "MPGK Krosno chce zrezygnować" -TAK SIĘ ARTYKUŁ ZACZYNA, A PÓŻNIEJ
  "Gmina Zagórz przewiduje rozbudowę składowiska w Średnim Wielkim. W przypadku realizacji tej inwestycji MPGK zrezygnuje z powiększenia krośnieńskiego składowiska, na co ma już zezwolenie." -PYTANIE CO JEŚLI ZAGÓRZ NIE ROZBUDUJE SKŁADOWISKA? I DALEJ
  "Reszta trafiałaby na składowiska. Najpierw w Krośnie i Zagórzu" -CZYTAJ RESZTA PO SEGREGACJI CZYLI NAJGORSZE ODPADY.
  FAKTY: KROSNO MA POZWOLENIE NA ROZBUDOWĘ ŚMIETNISKA A ZAGÓRZ PRZEWIDUJE.
  COŚ MI TU DALEJ ŚMIERDZI I NIESTETY ZAMIAST ŚMIECI WYWOZIĆ Z DALA OD ZABUDOWANYCH TERENÓW TO MAMY PLANY ZWOŻENIA ŚMIECI Z BARDZO DUŻEGO TERENU N TEREN NASZEGO MIASTA.
  WSTYD MI ZA NASZYCH DECYDENTÓW - BIZNESMENÓW KTÓRZY CHCĘ ROBIĆ BIZNES KOSZTEM MIESZKAŃCÓW. JAK MOŻNA WOZIĆ ŚMIECI DZIESIĄTKI KILOMETRÓW TO WOŹMY JE POZA MIASTO A NIE DO.

  Zgłoś nadużycie MIESZKANIEC sobota, 19, grudzień 2015 19:06 Link do komentarza
 • Stanisław Bareja

  "– O! Co to są te?
  – Spółdzielcze punktowce.
  – Aha. To damy tu.
  - Panie Dyrektorze, tu jest jezioro!
  - A, to nie... A nie, dobrze! To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni."

  Zgłoś nadużycie Stanisław Bareja sobota, 19, grudzień 2015 10:14 Link do komentarza
 • marko1605

  Odrzućcie emocje i weźcie to na rozum,No i jak, dotarło?Prądu też się kiedyś bali bo nie rozumieli.Nowe idzie w postępie geometrycznym,bo tak zasuwa cywilizacja,ciężko pojąć?

  Zgłoś nadużycie marko1605 piątek, 18, grudzień 2015 23:11 Link do komentarza
 • saracen

  Spalarnia to jedyne rozsądne wyjście.

  Zgłoś nadużycie saracen piątek, 18, grudzień 2015 22:45 Link do komentarza
 • ALLAH

  ......CIEKAWE ZE NIK ANI SLOWEM NIE PISZE ZE OD 2-3 TYGODNI PROTESTOWALO KILKASET OSOB Z DZIELNICY ZAWODZIE, BIALOBRZEGI, SPORNE GMINA KORCZYNA, ODRZYKON !!!!!

  ..... CIEKAWE STANOWISKO MIASTA ... I MPGK... NAGLE SIE IM ODWIDZIALE, ZE POMIMO ZE MAJA WSZYSTKIE PAPIERY ( DECYZJE SRODOWISKOWA, WYKONANY PROJEKT ZA DUZE PIENIADZE WYDANE PUBLICZNIE I UZYSKANE POZWOLENIE NA BUDOWE) ..... BO TAK.

  Z TEGO CO SIE DOWIEDZIALEM TO STOWARZYSZENIE ''SMOT'' BOMBARDUJE TA INWESTYCJE PRZY OKAZJI, I TAKA TO WLASNIE JEST TEGO DECYZJA

  http://www.smot.com.pl/informacjebiezace.html


  ................ DOBRE !

  Zgłoś nadużycie ALLAH piątek, 18, grudzień 2015 21:59 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?