KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Krośnieńska spalarnia" w programie TVP Info

"Krośnieńska spalarnia" w programie TVP Info Fot. TVP Info

W programie TVP Info, “To jest temat”, pojawiła się dyskusja o budowie “spalarni śmieci” w Krośnie. Przeciwnicy inwestycji pokazali 6 tysięcy podpisów zebranych w tej sprawie. Przed kamerami spierano się o nazwę inwestycji i poziom jej szkodliwości dla otoczenia.

REKLAMA


8 marca TVP Info zajęła się planami budowy “spalarni odpadów” w Krośnie oraz związanymi z tym protestami mieszkańców.

Wzbudzające kontrowersje plany inwestycyjne zostały nagłośnione w ubiegłym roku. Mieszkańcy zebrali podpisy w sprawie przeprowadzenia referendum, jednak ten wniosek został odrzucony. Zobacz: Odrzucono wniosek o referendum "w sprawie spalarni".

Dyskusyjne było też samo określenie inwestycji nazywanej “blokiem energetycznym opalanym paliwem alternatywnym”. Przeciwnicy mówili wprost, że chodzi o "spalarnię odpadów". Wydawać się mogło, że ten spór wyjaśnili eksperci zaproszeni na konferencję organizowaną przez MPGK, na której potwierdzono, że planowany obiekt będzie spalarnią odpadów. Zobacz: "To będzie spalarnia odpadów" - MPGK zorganizowało konferencję naukową.

Także sam inwestor (MPGK), uzupełniając dokumentację konieczną do uzyskania decyzji lokalizacyjnej celu publicznego, wskazał, że "publicznym celem" inwestycji jest zagospodarowanie odpadów.

Temat nazewnictwa był jednak nadal poruszany w programie TVP Info.

Andrzej Kucharski reprezentujący Stowarzyszenie Mieszkańców Miasta Krosna przekonywał, że inwestycji nie można nazywać "blokiem energetycznym", bo zastosowany proces technologiczny będzie spalaniem odpadów.

Przeciwnicy wyrażali obawy o szkodliwość planowanego obiektu - Ja to nazywam trucicielem Krosna i okolicy - stwierdziła jedna z uczestniczących w proteście kobiet - Jak można lokalizować zakład emitujący takie szkodliwe substancje w centrum miasta? - podkreślała.

Zablokowanie referendum
W telewizyjnej dyskusji mówiono też o odrzuconym wniosku o referendum. - Przez złowrogie i szkodliwe działania, samorządowcy zablokowali to referendum - mówiła jedna z uczestniczek programu w TVP Info.

O komentarz zapytano obecnego radnego Adama Przybysza (PiS), który głosował za przeprowadzeniem referendum. - Nie wszyscy radni byli przeciwko referendum - mówił radny. - W głosowaniu było 14 do 7, ja zresztą na sesji mówiłem, że powinniśmy uszanować wolę mieszkańców, bo my reprezentujemy mieszkańców - podkreślał radny Przybysz. Mówił też, że jeżeli ma powstać spalarnia, to zdecydowanie w innym miejscu.

Radny Stanisław Czaja (Samorządne Krosno) stwierdził, że głosował przeciw referendum, co spotkało się z głosami oburzenia zebranych mieszkańców. Argumentował, że widział stosowane w nowoczesnych spalarniach rozwiązania techniczne i z tego powodu był przeciwko podejmowaniu decyzji w referendum. Wywołało to zdziwienie redaktora Przemysława Adamskiego, który prowadził program.

Przedstawiciele MPGK uspokajali
Zdzisław Syzdek, członek zarządu MPGK w Krośnie przekonywał, że w Polsce obowiązują europejskie normy dotyczące ochrony środowiska, zatem inwestycja będzie bezpieczna. Zarzucił, że protestujący przeciw "spalarni" nie mają o tym pojęcia. Przytaczał przykłady spalarni działających w centrach miast na zachodzie Europy. Argumenty tego typu w żaden sposób nie przekonywały przeciwników.

Pod koniec programu pojawiła się też wypowiedź mieszkanki Krościenka Niżnego, która nie obawia się "spalarni", jednak oczekuje budowy ciepłociągu, który zasilałby domy w jej rejonie.

W dyskusji poruszano też temat ciężarówek dowożących odpady i związanych z tym ewentualnych zagrożeń.

Cały, trwający niemal 20 minut, program można zobaczyć w Internecie - tutaj.

pd
Fot. TVP Info

 • autor: pd

26 komentarzy

 • 9999999

  Podsumowując : niewiele mamy w tym naszym grajdolku, zlikwidowano wiekszosc zakladow pracy, mlodzież stad ucieka bo nic tu sie nie dzieje, ale teraz "zablyśniemy" - bedziemy gromadzić smieci z 43 gmin! To ci dopiero !!! Jaka innowacyjność naszych władz! Ozywiscie,z e jest obowiazek zagospodarowania odpadow, ale nie kazde miasto musi miec własną spalarnie i wlasne wysypisko, szczegolnie z utylizacja odpadow zielonych! Dlaczego Krosno stać tylko na takie smierdzące inwstycje?
  Jesli to sie uda - koniec naszego miasta! Kto tu przyjedzie zyc albo inwestowac?

  Zgłoś nadużycie 9999999 poniedziałek, 21, marzec 2016 20:25 Link do komentarza
 • janek

  To że protest przeciw dużym inwestycjom i dotacjom dla Krośnie prowadzi Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki komunalnej Miasta Sanoka to bardzo ciekawy wątek!!!

  Ciekawe co na to Burmistrz Sanoka?

  Ciekawe też co na to te tysiące mieszkańców Krosna, które jak twierdzi Przewodniczący Rady Nadzorczej Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej stoi za nim murem?

  Zgłoś nadużycie janek wtorek, 15, marzec 2016 17:15 Link do komentarza
 • drops

  do swoj

  http://www.spgm.avx.pl/ogolne/rada-nadzorcza

  Komunalne znaczy także samorządowe. Radę Nadzorczą SPGK i SPGM powołuje Burmistrz Sanoka
  pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie drops niedziela, 13, marzec 2016 22:09 Link do komentarza
 • swoj

  do # drops

  chyba nie do konca to jest prawda ....

  http://www.spgk.com.pl/cat-2.html


  swoj.

  Zgłoś nadużycie swoj niedziela, 13, marzec 2016 10:51 Link do komentarza
 • drops

  Czy prawą jest że Pan KUCHARSKI, który najgłośniej krzyczy do kamery jest członkiem Rady Nadzorczej firmy komunalnej w Sanoku? Czy prawdą jest że podobno Sanok chce sam zarabiać na utylizacji odpadów i dlatego Pan KUCHARSKI blokuje projekt w Krośnie?

  Zgłoś nadużycie drops sobota, 12, marzec 2016 21:13 Link do komentarza
 • Krzysztof 12

  Głupotą jest zablokowanie REFERENDUM. 6000 dorosłych mieszkańców sobie tego życzy.
  Radni i Prezydent chyba nie zdają sobie sprawy, że ten ruch może doprowadzić do ich odsunięcia od władzy.

  Zgłoś nadużycie Krzysztof 12 sobota, 12, marzec 2016 16:43 Link do komentarza
 • rowezysta

  dziś o 10.00 jadać ulica Dmochowskiego na rowerze waliło tak palonymi gumiakami ze masakra jak stras miejska niema fotoradarów dać im rower niech jeżdżą i wąchają..to sie polepszy powietrze..........

  Zgłoś nadużycie rowezysta sobota, 12, marzec 2016 11:58 Link do komentarza
 • Stoki

  SMOT-u nie było bo tam są młodzi ludzie, do których pewnie trafiły argumenty "za"

  Zgłoś nadużycie Stoki piątek, 11, marzec 2016 07:01 Link do komentarza
 • aaaaaaa

  A na Krosno24 jest reklama MPGK i budowy bloku energetycznego. Ktoś powinien się zainteresować tym, ile robót wykonali właściciele tego portalu dla krośnieńskich czy gminnych urzędów....

  Zgłoś nadużycie aaaaaaa piątek, 11, marzec 2016 00:18 Link do komentarza
 • kaczkaee

  i tak wybuduja... to po co sie spierac.

  a zreszta co tam... w Krosnie jest i tak juz bardzo zle powietrze
  , na stronie SMOT widze ze podali na ten temat informacje
  jedna wiecej spalarnia nic nie zmieni .........................

  no chyba ze zostanie sprywatyzowana ( jak ta w Libercu) i technologicznie bedzie mogla spalac
  odpady niebezpieczne jak ta w Jedliczu ....... Krosno i tak emigruje, liczebnosc sie zmniejsza,
  reszta wymrze na raka (teraz jest niesamowita ilosc zachorowan) ... zostana tylko RADNI i Prezydent ..... :)


  Pozdrawiam wszystkich ktorzy byli obecni na tym spotkaniu, szkoda tylko ze nie bylo najwazniejszych --- Pana Prezydenta i Pana Fica !!!

  Zgłoś nadużycie kaczkaee czwartek, 10, marzec 2016 23:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?