KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Unikalna specjalność na PWSZ. W Krośnie uczyć będą projektowania w 3D

Unikalna specjalność na PWSZ. W Krośnie uczyć będą projektowania w 3D Fot. Piotr Dymiński

11 marca przejdzie do historii PWSZ w Krośnie. Tego dnia podpisano umowę, dzięki której uruchomiona zostanie unikalna specjalność: "Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym". Równocześnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ogłoszono konkurs "Krzesło przyszłości".

REKLAMA


Dzięki współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie z Grupą Nowy Styl oraz IBS Poland już od października na kierunku mechanika i budowa maszyn ruszą studia, które w nowatorski i praktyczny sposób będą kształcić "konstruktorów przyszłości". Na mocy podpisanej 11 marca umowy o współpracy zostanie utworzona specjalność "Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym". Podkreślano, że to pierwsze takie studia w Polsce.

Umowę podpisano podczas, odbywających się w PWSZ, III Targów Edukacji i Zatrudnienia. W towarzyszącej temu wydarzeniu konferencji brali udział samorządowcy, dyrektorzy krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele lokalnego biznesu.

W ścisłej współpracy PWSZ z Grupą Nowy Styl powstał unikatowy program studiów łączący przedmioty kierunkowe, niezbędne inżynierom mechanikom z dużą ilością (ponad 50% godzin) zajęć laboratoryjnych. Studenci będą uczyli się na jednym z najbardziej zaawansowanych systemów - 3DExperience, który dostarcza i z którego kadrę szkoli firma IBS Poland, dystrybutor Dassault Systemes w Polsce.

Grupa Nowy Styl jest także partnerem stażowym, najzdolniejszym studentom gwarantuje płatne staże i możliwość realizacji prac dyplomowych w Centrum Technicznym i na terenie swoich zakładów produkcyjnych. Wykorzystywane tam są narzędzia platformy 3DExperience, w tym aplikacja CATIA do modelowania 3D.

Rekrutacja na studia rusza już w kwietniu. Startować mogą zarówno świeżo upieczeni absolwenci szkół, jak i dorośli, którzy dzięki formule "Studiów 26+" mogą studiować stacjonarnie w trybie wieczorowym.

- W dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz rozwoju procesów automatyzacji i robotyzacji szczególny nacisk chcieliśmy położyć na zapoznanie studentów z komputerowymi technikami konstrukcji przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Absolwenci tej specjalności, oprócz gruntownej znajomości zasad mechaniki i projektowania, będą mieli również okazję do praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy - mówił mgr Franciszek Tereszkiewicz, Kanclerz PWSZ w Krośnie.

- Technologie 3D całkowicie odwróciły procesy projektowania i produkcji przemysłowej. Skróciły czas prototypowania, ułatwiły testowanie i zarządzanie portfolio projektowym. Jeśli chcemy w pełni korzystać z tych udogodnień, musimy odmienić również proces edukacji inżynierów - mówił Dariusz Frydrych, członek zarządu Grupy Nowy Styl.

- 50% zajęć będzie odbywało się w naszej firmie. Dajemy zasoby swojej kadry technicznej, student dostaje stanowisko pracy i konkretny projekt do wykonania. Te 50% to są zajęcia praktyczne. Druga połowa czasu to zajęcia w uczelni. Wkładem uczelni wyższej będzie jej infrastruktura techniczna i przekwalifikowanie kadry pod potrzeby nowego kierunku - dodaje Dariusz Frydrych.

- Potrzeby rynku na projektowanie 3D są bardzo wysokie. Rocznie zatrudniamy kilkunastu specjalistów-inżynierów i widzimy, że brakuje tak wykwalifikowanej kadry - stwierdza Dariusz Frydrych.

Umowę w imieniu PWSZ podpisał prof. Zbigniew Barabasz, prorektor ds. studiów PWSZ. - Każda uczelnia chce kształcić dobrze. Dlatego unowocześniliśmy kierunek mechanika i budowa maszyn o specjalność "Projektowanie w systemach wirtualnych" - mówi prof. Barabasz.

Przewiduje się, że naukę na nowym kierunku zacznie wyselekcjonowana grupa 15 osób. - Podpisana umowa z Grupą Nowy Styl gwarantuje, że zajęcia będą wspomagane przez praktyków, a także praktyki będą odbywały się na linii produkcyjnej. To gwarantuje, że przyszły pracownik będzie dobrze przygotowany - podkreśla Zbigniew Barabasz.

PWSZ w Krośnie już kilka lat temu podjął decyzję o kształceniu praktycznym na wszystkich kierunkach. Umowa z Grupą Nowy Styl podpisana 11 marca to kolejny element tego kształcenia. Podobne umowy uczelnia podpisała między innymi z Krośnieńskim Przedsiębiorstwem Budowlanym, Celfastem, Krośnieńskimi Hutami Szkła, BWI, WSK Krosno, a także z MPGK w Krośnie i dziesiątkami mniejszych przedsiębiorstw. - To się sprawdza. Nasi studenci na co dzień realizują tam praktyki zawodowe - dodaje Zbigniew Barabasz.

- To jedyne takie studia w kraju. Projektowanie i wytwarzanie w oparciu o system PLM, jakim jest 3DExperience jest nowym rozwiązaniem, które wykorzystują dzisiaj tylko liderzy swoich branż. Dzięki jego praktycznemu poznaniu, absolwenci naszej specjalności mają szansę nie tylko pracować u najlepszych, ale też rozwijać innowacyjne rozwiązania. Firmy takie, jak nasza aktywnie poszukują specjalistów w tej dziedzinie - dodaje Tomasz Bardzik, dyrektor techniczny w Grupie Nowy Styl.

Nauka i biznes dla innowacji
Utworzenie nowych studiów jest modelowym przykładem współpracy nauki i biznesu. Impulsem dla przedsięwzięcia była konkretna potrzeba biznesowa Grupy Nowy Styl, która podczas rekrutacji zidentyfikowała brak wykwalifikowanych inżynierów-konstruktorów. PWSZ dopasował swoją ofertę edukacji: zapewnił infrastrukturę informatyczną i przygotował kadrę, która będzie szkolić z najnowszych narzędzi projektowych. Wsparcie w tym zakresie zapewnił też partner technologiczny studiów - firma IBS Poland.

Krzesło Przeszłości konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych
Inicjatywą towarzyszącą utworzeniu studiów jest konkurs "Krzesło przeszłości", przez który organizatorzy chcą zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych, by spróbowali swoich sił w projektowaniu. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu wizualizacji autorskiego projektu krzesła przyszłości - krzesła obrotowego do pracy przy biurku oraz stworzeniu jego opisu konstrukcyjnego.

- Wizualizacja może zostać wykonana dowolną techniką: rysunkową, malarską, cyfrową, w formie audiowizualnej lub przy użyciu programu graficznego - mówi Alina Szastok, specjalista ds. PR i CSR Grupy Nowy Styl.

Oceniane będą aspekty techniczne, wzornicze i ergonomiczne zaprojektowanego krzesła. Nagrodą dla autorów najlepszych prac jest udział w profesjonalnych warsztatach projektowania 3D z najbardziej zaawansowanym systemem do modelowania 3DExperience (odbędą się w Krośnie), a dla opiekunów uczestników - ergonomiczne krzesło biurowe. Laureat konkursu otrzyma manipulator "myszkę 3D", czyli 3D - Space Navigator. Więcej na www.krzesloprzyszlosci.pl

Informacje o partnerach

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
Uczelnia od 1999 roku kształci studentów na kierunkach licencjackich i inżynierskich. W PWSZ w Krośnie studiuje prawie 3000 studentów na 16 kierunkach oraz 38 unikatowych specjalnościach, realizując w ten sposób program praktycznego profilu kształcenia w zakresie: studiów humanistycznych, inżynierskich oraz sportu, turystyki i zdrowia. Uczelnia zapewnia wysoką jakość kształcenia, potwierdzoną pozytywnymi ocenami Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

PWSZ w Krośnie umożliwia studentom dostęp do nowoczesnych technologii z wykorzystaniem e-learningu, zapewnia bogatą ofertę kursów specjalistycznych i językowych oraz zajęć dodatkowych. Dba o wysoki poziom praktyk i zajęć praktycznych, stale rozbudowując współpracę z przedsiębiorstwami z regionu.

W rankingu szkół wyższych "Perspektywy" 2015 zajmuje VII miejsce, jest najlepszą państwową uczelnią zawodową na Podkarpaciu.

Studia w PWSZ w Krośnie gwarantują zdobycie dobrego wykształcenia i konkretnego zawodu.

Grupa Nowy Styl
Europejski lider w zakresie kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Firma codziennie wyposaża nowe biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne. Na liście referencyjnej figurują m.in. wielkie międzynarodowe korporacje, instytucje kulturalne takie jak NOSPR czy Opera w Monachium, a także wszystkie polskie stadiony, na których odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.

Unikatowy model biznesowy grupy pozwala dostarczać klientom kompleksową usługę wyposażania wnętrz w oparciu o dogłębną analizę specyfiki i potrzeb klienta, efektywności, organizacji pracy, ergonomii i akustyki.

Siedziba główna Grupy Nowy Styl znajduje się w Krośnie, ale firma posiada własną, międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą 18 lokalnych struktur sprzedaży na całym świecie (na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich i na Bliskim Wschodzie). Swoje produkty Grupa Nowy Styl wytwarza w kilkunastu zakładach produkcyjnych wyposażonych w najnowocześniejsze technologie, zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, w Rosji i Turcji. Zatrudniając lokalnych menedżerów i pracowników maksymalnie skutecznie dociera do klientów, dopasowując ofertę i zapewniając profesjonalny serwis.

IBS Poland
Firma IBS POLAND Sp. z o.o. powstała 2008 roku w Gliwicach, jej główną misją jest wparcie partnerów w zakresie optymalizacji procesów, dostawy kompletnych rozwiązań PLM oraz usług inżynierskich i programistycznych.

W 2009 roku firma IBS POLAND stała się akredytowanym dostawcą rozwiązań Dassault Systemes oraz certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym.

Od początku współpracy z firmą Dassault Systemes, IBS Poland jest liderem w dostawie rozwiązań klasy PLM na rynku polskim.

Podstawowym celem  IBS Poland jest dostarczenie klientom dodatkowych wartości poprzez optymalizację i zintegrowanie procesów biznesowych. Firma wspiera partnerów w procesie implementacji rozwiązań klasy PLM (Zarządzanie cyklem życia produktu).

IBS Poland współpracuje z partnerami z wielu branż m.in.: motoryzacyjnej, lotniczej, maszynowej oraz dóbr konsumenckich.

III Targi Zatrudnienia i Edukacji w Krośnie - fotorelacja:

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

2 komentarzy

 • eeeeeeeeeeeee

  Super nagroda! Manipulator 3D obsługuje szereg programów, z których wszystkie raczej są z wyższej półki - mam kilka licencji na programy dosyć zaawansowane i chętnie oddam ten manipulator, który kupiłem chwilę temu! Nie chodzi z byle czym!

  Zgłoś nadużycie eeeeeeeeeeeee poniedziałek, 14, marzec 2016 16:30 Link do komentarza
 • konstr

  Catia, SolidWorks, Inventor - jaka nowość? Na tym konstruktorzy pracują od wielu lat.

  Zgłoś nadużycie konstr poniedziałek, 14, marzec 2016 07:42 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?