KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łącznica skróci dojazd do Rzeszowa. Trwają prace koncepcyjne

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Trwają prace koncepcyjne i projektowe dotyczące łącznicy kolejowej, która może skrócić czas przejazdu z Krosna do Rzeszowa do około godziny. Rozważanych jest kilka wariantów. Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna, przekonuje do najdroższego wariantu przebiegu łącznicy, ale najbardziej korzystnego dla pasażerów.

REKLAMA


O planach budowy łącznicy informowaliśmy w ubiegłym roku: Krosno: reaktywacja kolei. W godzinę dojedziemy do Rzeszowa?

O dalszych losach tych planów rozmawialiśmy z Tomaszem Solińskim, zastępcą prezydenta Krosna oraz z posłem Piotrem Babinetzem.

- Zostały podjęte prace koncepcyjne i projektowe. Firma ma przedstawić 3 warianty pomimo, że w nazwie zadania wymieniona jest "łącznica Szebnie-Męcinka" - informuje Tomasz Soliński, jednak szybko dodaje: - To jest tylko nazwa utworzonego zadania. Celem zadania jest połączenie linii kolejowych 106 i 108 nowo wybudowaną łącznicą, która (o co wnosiliśmy) maksymalnie skróci czas dojazdu z Krosna i obszaru położonego na południe od Krosna do Rzeszowa.

Prezydent Soliński podkreśla, że najważniejsza jest funkcja popytowa, bez tego łącznica traci sens i zasadność ekonomiczną. W związku z tym przekonuje, że im dalej od Krosna (w kierunku Jasła) zostanie zlokalizowana łącznica, tym czas dojazdu z Krosna do Rzeszowa będzie znacząco przekraczał 60 minut. Przełoży się to na brak zainteresowania transportem kolejowym ze strony mieszkańców.

- Krosno, zarówno dla mieszkańców gminy Jedlicze, jak i innych gmin z ościennych powiatów, jest istotnym rynkiem pracy, edukacji, usług sportowych czy też kulturalnych i te powiązania funkcjonalne są coraz silniejsze. Mieszkańcy Jedlicza będą mogli dojechać komunikacją publiczną, samochodem lub rowerem do przystanku Krosno-Turaszówka i przesiąść się do pociągu jadącego do Rzeszowa. Dzisiejszy stan tej infrastruktury pozostawia wiele do życzenia, jednak to się zmieni, ponieważ PKP PLK uwzględnia jej poprawę w ramach prowadzonej rewitalizacji linii kolejowej nr 108. Podobne rozwiązania od lat sprawdzają się na zachodzie, gdzie do przystanków węzłowych należy dojechać prywatnym lub publicznym zintegrowanym transportem - mówi prezydent.

Poprawie możliwości korzystania z przystanków PKP mają służyć nowe parkingi, takie jak ten, którego budowa ma być finansowana ze środków budżetowych Krosna oraz Funduszu Kolejowego (zobacz: Polanka: powstanie parking z Funduszu Kolejowego).

- Jeżeli łącznica będzie bliżej Jasła, to wtedy tracimy cenny czas, a wraz z nim potencjalnych pasażerów. Tym samym łącznica traci znaczenie - podkreśla Soliński. Zapewnia przy tym, że preferowany wariant, to ten zlokalizowany najbliżej Krosna i jednocześnie uwzględniający wykorzystanie łącznicy na potrzeby rafinerii. - Wskazane uwarunkowania przy tym wariancie muszą być uwzględnione - stwierdza Tomasz Soliński.     

Dlaczego tak ważne jest skrócenie czasu przejazdu, a w efekcie wybór wariantu najbardziej skracającego drogę?
- Uważam, że wybudowana infrastruktura powinna być optymalnie wykorzystana. Jeżeli mamy wybrać wariant, który z uwagi na długi czas dojazdu (100-120 min.) nie będzie zachęcał mieszkańców do podróży koleją, to nie ma to sensu. Będzie to nieekonomiczne, bo nie będzie popytu na takie połączenia i pociągi będą jeździć puste. Oczywiście koszty będą musiały zostać pokryte z pieniędzy publicznych, a na drodze prowadzącej do Rzeszowa będzie nadal taki sam ciąg pojazdów jadących od strony Krosna i tej części regionu. To będą zmarnowane pieniądze. Dzisiaj konieczne jest przygotowanie oferty przewozów dostosowanej do klienta, zarówno jeśli chodzi o czas przejazdu, który powinien być konkurencyjny do czasu przejazdu samochodem (niezbędna budowa łącznicy w największym stopniu skracającej czas przejazdu), jak i cenę biletu, komfort i bezpieczeństwo podróżowania, optymalne godziny odjazdu i przyjazdu, etc. Zapewne rozsądne było by wprowadzenie pociągów przyspieszonych, w godzinach dojazdu mieszkańców do pracy, po to, aby taki przejazd odbywał się w najkrótszym czasie i aby podróżni mogli pozostawić środki transportu w domach czy na parkingach zlokalizowanych przy przystankach kolejowych. W związku z rozwojem komunikacji kolejowej przewidujemy też możliwość lokalizacji nowych przystanków wzdłuż linii kolejowej. Chcemy skoordynowania połączeń z Krosna do Rzeszowa z połączeniami Rzeszów - Kraków i w przyszłości bezpośrednio Rzeszów - Warszawa - podkreśla zastępca prezydenta.

Temat budowy łącznicy bliski jest posłowi Piotrowi Babinetzowi (PiS) z Krosna. Poseł podkreśla, że łącznica wpisuje się w szersze działania strategiczne dla południa województwa.

- Na sprawę należy patrzeć kompleksowo. Wiadomo, że Podkarpacie, szczególnie część południowa, ma bardzo trudną dostępność komunikacyjną - mówi poseł.

Temat budowy łącznicy poseł łączy z projektem obniżenia torów kolejowych w Krośnie i budowy połączenia kolejowego ze Słowacją w Nowym Łupkowie.
To korzystne rozwiązania, nie tylko dla Krosna, ale i dla całej linii, w tym Sanoka i Zagórza - przekonuje Babinetz. - W takiej szerszej perspektywie widzimy szansę nie tylko w rozmowach z samorządem województwa i PKP, ale możemy też zabiegać o decyzje i środki centralne z ministerstwa - stwierdza poseł.

Zobacz także: Krosno: "Do pociągu będziemy wsiadali jak do Metra"

pd

 • autor: pd

11 komentarzy

 • ulka

  W wariancie nr 3 , będą trzy przejazdy jeden przez drogę Jasło- Krosno i dwa przez drogę Krosno-Rzeszów, przy
  przejazdach będą korki samochodów. Mniejszych przejazdów przez drogi będzie cztery. Projektanci kitują że powstaną
  trzy wiadukty, zrobienie wiaduktu nad drogą która jest około 2m nad poziomem gruntu, wiązało by się z wykonanie
  ogromnego nasypu, to dotycz tych trzech głównych przejazdów. Po wykonaniu okaże się, że będzie zwykły
  przejazd z podnoszonymi rampami, i korkami na obu drogach.

  Zgłoś nadużycie ulka sobota, 07, maj 2016 08:34 Link do komentarza
 • ulka

  W wariancie nr 3 , będą trzy przejazdy jeden przez drogę Jasło- Krosno i dwa przez drogę Krosno-Rzeszów, przy
  przejazdach będą korki samochodów. Mniejszych przejazdów przez drogi będzie cztery. Projektanci kitują że powstaną
  trzy wiadukty, zrobienie wiaduktu nad drogą która jest około 2m nad poziomem gruntu, wiązało by się z wykonanie
  ogromnego nasypu, to dotycz tych trzech głównych przejazdów. Po wykonaniu okaże się, że będzie zwykły
  przejazd z podnoszonymi rampami, i korkami na obu drogach.

  Zgłoś nadużycie ulka sobota, 07, maj 2016 08:34 Link do komentarza
 • bolek i lolek

  Radosne gadanie Pani Burmistrz, jak ze wszystkim. Drugi rok zajęta zwalnianiem ludzi i przyjmowaniem swoich.

  Zgłoś nadużycie bolek i lolek czwartek, 31, marzec 2016 11:26 Link do komentarza
 • piotr 6

  Przecież Pani Burmistrz z Jedlicza informowała że łącznik ma być z Męcinki.

  Zgłoś nadużycie piotr 6 czwartek, 31, marzec 2016 11:22 Link do komentarza
 • SAS

  Dla Sanoka i Zagórza oraz turystów jadących w Bieszczady wariant maksymalnie skracający czas przejazdu jest najlepszy. Trzymamy kciuki, żeby się udało!

  Zgłoś nadużycie SAS czwartek, 31, marzec 2016 10:57 Link do komentarza
 • meeen

  piotruś w krośnie jest 50 tysięcy - licytujemy dalej ? :-)

  Zgłoś nadużycie meeen czwartek, 31, marzec 2016 10:25 Link do komentarza
 • PAULA

  ZAJĄCOWA I TAK TO ROZPIEPRZY , BO TO NIE PO JEJ MYŚLI. CO TA BABA ZROBIŁA DLA REGIONU . WSTYDU NIE MA . ZAUSZNIK KACZORA.

  Zgłoś nadużycie PAULA środa, 30, marzec 2016 20:35 Link do komentarza
 • piotr77

  Panu Babińcowi przypominam o koncepcji z Jedlicze - Męcinka i chciałbym dodać że w gminie Jedlicze mieszka 10 tysięcy mieszkańców .

  Zgłoś nadużycie piotr77 środa, 30, marzec 2016 20:20 Link do komentarza
 • sieniawski

  niech powołają jeszcze 10 nowych wiceprezydentów i doczekamy się "koncepcji" metra w Krośnie

  Zgłoś nadużycie sieniawski środa, 30, marzec 2016 19:28 Link do komentarza
 • kolejorz

  Jeszcze co najmniej 5 lat się będą zastanawiać, który wariant łącznicy wybrać. Powołają jeszcze ze 3 komisje, 6 podkomisji i wybiorą wariant najtańszy czyli najgorszy nikomu niepotrzebny.

  Zgłoś nadużycie kolejorz środa, 30, marzec 2016 14:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?