KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Umysł przyłapany" na IV Festiwalu Nauki i Techniki

Festiwal Nauki i Techniki odbywa się w Krośnie już po raz czwarty. Tym razem otwarcie imprezy współorganizowanej z Centrum Nauki Kopernik nastąpiło w pierwszy dzień wiosny, 21 marca. Jak zwykle impreza odbywa się w ZSP nr 3 ("Mechanik") w Krośnie.

REKLAMA


Festiwal odbywa się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii ZSP nr 3 w Krośnie. Przeznaczony jest głównie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Centrum Nauki Kopernik z Warszawy przygotowało dla najmłodszych interaktywną wystawę i pokazy "Umysł przyłapany" przedstawiające, jak reagują zmysły i jak łatwo mogą zostać oszukane.

Przewidziano liczne atrakcje takie, jak wirtualne przejazdy samochodem i wirtualne loty samolotem. Swoje prezentacje przygotowały wyższe uczelnie. Koło Naukowe "Rotor" z PWSZ w Krośnie przedstawiało prace nad bolidem, który ma pokonać jak największą odległość, na jak najmniejszej ilości paliwa. Zobacz: Jak daleko da się dojechać na litrze paliwa? Sprawdzą to studenci z Krosna.

Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentowali swój pojazd, który z powodzeniem brał udział w konkursie na "łazik marsjański". Natomiast studenci z Rzeszowa zaprezentowali kolektor słoneczny wykonany z... puszek po piwie.

Nie zabrakło technologii z najwyższej półki. Swoją multimedialną prezentację przedstawił Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, naukowej instytucji prowadzącej badania dla wojska. Można też było poznać laboratoria nowoczesnych technologii w "Mechaniku".

Całość dopełniają prezentacje przygotowane między innymi przez: Muzeum Motoryzacji (działające przy "Mechaniku"), WORD, klub żużlowy i Automobilklub Małopolski w Krośnie.

- Nazwa "zespół szkół" już nie nadąża marketingowo za postępem. Nasze Centrum Nowoczesnych Technologii to liczne laboratoria i urządzenia. W jego ofercie jest nie tylko kształcenie młodzieży, ale też szereg szkoleń i kursów dla pracowników przedsiębiorstw - mówi dyrektor "Mechanika", Bogdan Adamski.

- Festiwal Nauki i Techniki to pokazywanie młodzieży, że można kształtować swoją karierę zawodową w zawodach, na które w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie. Chodzi też o pokazanie nowoczesnych technologii w inny, atrakcyjny sposób - podkreśla dyrektor.

- W tym roku prezentujemy nowe laboratoria lotnicze. Mamy też ofertę, z którą przybyły politechniki i uczelnie wyższe - kontynuuje Adamski.

Zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran wysoko ocenia festiwal. - To jest jeden z elementów propagowania wykształcenia zawodowego wśród uczniów szkół gimnazjalnych, a nawet szkół podstawowych - mówi Baran. - Festiwal daje możliwość dotknięcia i przekonania się, jak ważne jest poszerzanie swojej wiedzy. To jest bardzo fajne, bardzo rozwojowe i pedagogiczne. Jak mówią pedagodzy: choćby nie wiem ile mówił i kazał, jak nie pokażemy eksperymentu, nie pozwolimy dotknąć to dzieciak nie znajdzie w sobie zainteresowania, nie zrozumie tego - podkreśla prezydent. Dodaje też na temat festiwalu: - Z punktu widzenia samorządu jest to jeden z elementów zapisanych w naszej Strategii Rozwoju, zgodnie z którą poszerzamy ofertę kształcenia zawodowego. Z tego punktu widzenia to dla nas bardzo ważne. Podejmujemy też inne działania: darmowe podręczniki czy stypendia dla uczniów szkół zawodowych. Festiwal pokazuje też wysoką jakość i prezentuje na zewnątrz wysoką jakość kształcenia i laboratoriów w Krośnie. To jest dla nas bardzo ważne, też w perspektywie przyszłego naboru do szkół - stwierdza Bronisław Baran.

Festiwal Nauki i Techniki odbywał się w dniach 21-22 marca.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?