KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Nigdy nie prowadzę pod wpływem ... pasażerów" - #JestemAutoAsertywny

"Nigdy nie prowadzę pod wpływem ... pasażerów" - #JestemAutoAsertywny Fot. archiwum

Z raportów Policji wynika, że młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata są sprawcami ok 20% wypadków w Polsce. Ma temu przeciwdziałać program Akademii Auto Świat adresowany do młodzieży. Akademia realizowana jest także w Krośnie. W warsztatach w marcu wzięli udział uczniowie kolejnych trzech szkół ponadgimnazjalnych.

REKLAMA


Sieć szkół nauki jazdy tygodnika  AutoŚwiat organizuje ogólnopolski cykl warsztatów edukacyjnych, których celem jest nauka asertywnych postaw w samochodzie. Odpowiedzialne, asertywne zachowanie powinno dotyczyć zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Skąd taki pomysł?
 
Z raportów Policji wynika, że młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata są sprawcami ok 20% wypadków w Polsce. Cechuje ich z jednej strony brak umiejętności  i doświadczenia, z drugiej zaś nadmierna skłonność do ryzyka, przy równoczesnym przecenianiu swoich umiejętności. Statystyki Policji nie podają jednak szczegółowych danych dotyczących okoliczności wypadków.

Brak jest informacji o tym, ile osób przebywało w samochodzie oprócz kierowcy, czy byli pod wpływem alkoholu i w jaki sposób zachowywali się pasażerowie. Właśnie problem wpływu pasażerów na kierowcę, rozproszenie oraz alkohol i nadmierna prędkość są głównymi tematami kampanii edukacyjnych adresowanych do młodzieży w wielu krajach. W Polsce temat "presji z tylnego siedzenia", podobnie jak "rozpraszaczy" był do tej pory pomijany w kampaniach edukacyjnych  adresowanych do młodych osób. Zmienia to kampania realizowana przez "Auto Świat".
 
Celem warsztatów organizowanych w ramach akcji AutoAsertywni jest uświadomienie kierowcy i pasażerom współodpowiedzialności za to, co dzieje się z samochodem. Pasażerowie mogą mieć zarówno pozytywny wpływ na kierowcę, wspierać go i pomagać, ale mogą również swoim zachowaniem w sposób bezpośredni przyczynić się do wypadku. AutoAsertywność w przypadku kierowców to umiejętność stawiania granic, np. nietrzeźwym pasażerom.

- Swoją kampanią pragniemy przybliżyć zachowania, które pomogą młodym osobom podkreślić własną rolę w samochodzie, uzmysłowić im odpowiedzialność za siebie, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego - mówi Paweł Tomaszek, dyrektor Akademii Auto Świat.

Pierwsze warsztaty "Autoasertywni" odbyły się w Krośnie, 1 grudnia ubiegłego roku. Zobacz: Pasażerowie też mają wpływ na bezpieczeństwo. Warsztaty Akademii "AutoŚwiat" w Krośnie. W połowie marca Akademia Auto Świat dotarła do kolejnych szkół średnich. Warsztaty odbyły się 14 i 17 marca w "Naftówce", "Mechaniku" i "Elektryku".
 
W Polsce brakuje statystyk dotyczących zachowań młodych kierowców, ale można przypuszczać, że nie odbiegają daleko od postaw rówieśników w innych krajach. Takie statystyki podaje Akademia Auto Świat, powołując się na badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i innych krajach.

Tam, pomijany do niedawna, problem presji rówieśniczej w odniesieniu do "świeżo upieczonych" kierowców stał się obiektem wzmożonego zainteresowania. Przeprowadzono badania dotyczące wpływu obecności rówieśników w samochodzie na częstotliwość podejmowania ryzykownych działań przez młodych kierowców. Poruszono także zagadnienie asertywności pasażerów względem praktykowania zachowań niebezpiecznych przez kierowców.

Wyniki są zaskakujące. U.S. Department of Transportation* podaje, że częstotliwość wykonywania manewrów uważanych za zagrażające ruchowi drogowemu wzrasta z 5,7%, kiedy kierowca jest sam, do nawet 15,5%, gdy prowadzi w towarzystwie dwóch lub więcej pasażerów w zbliżonym wieku. Zupełnie inaczej zachowują się młodzi kierowcy w towarzystwie starszych osób.
 
Akademia Auto Świat jako pierwsza instytucja w Polsce zajmuje się tematyką asertywności w samochodzie. Do tej pory zorganizowała szkolenia w około 50 szkołach na terenie całego kraju. Warsztaty te cieszyły się zainteresowaniem kadry nauczycielskiej oraz młodzieży. Oprócz przeprowadzanych warsztatów, na potrzeby akcji została uruchomiona strona internetowa (www.akademia.autoswiat.pl/autoasertywni), gdzie opracowano dekalog asertywnego kierowcy i pasażera oraz istnieje możliwość sprawdzenia w formie quizu swoich asertywnych predyspozycji. Na stronie znajdują się również materiały poświęcone bezpieczeństwu młodych kierowców.
 
Partnerami medialnymi akcji są Auto Świat, Fakt oraz Noizz.pl
 
Akademia Auto Świat - pierwsza w Polsce sieć nowoczesnych szkół nauki jazdy. Powstała ona z inicjatywy i pod patronatem marki Auto Świat, największego magazynu  motoryzacyjnego w Polsce. Wszystkie ośrodki tworzące Akademię szkolą według tej samej, autorskiej metody - Tracking Progress Methodology. Wykorzystuje ona  narzędzia, jakie dają psychologia i metodyka nauczania. Jednym z fundamentów działalności szkół jest  bezpieczeństwo i nauka bezpiecznych zachowań na drodze. Program Auto Asertywni wpisuje się w misję szkół - szkolenia dobrych i świadomych kierowców.

*źródło www.nhtsa.gov

red.

 • autor: red.

3 komentarzy

 • Amator?

  Po 1 takie "coś" nie trafi w kogos i nie zmieni jego zachowanie na drodze bo jak ktos lata bokiem to bedzie i tak latał, albo jeździł szybko.
  Po 2 szkoda wydawać pieniadze na takie g..., dali byscie biednym rodziną a nie na jakieś prezentacje które nie odniosą zadnego skutku
  Po 3 jak ktoś wykonuje kazde polecenia pasażera, to niech sobie w łeb strzeli od razu bo moze pasażer to rozkaze :)

  Zgłoś nadużycie Amator? czwartek, 24, marzec 2016 20:15 Link do komentarza
 • Seta

  Szkoda, że w Smoleńsku pilocie nie byli autoasertywni...

  Zgłoś nadużycie Seta czwartek, 24, marzec 2016 16:41 Link do komentarza
 • Ała

  Bardzo pożyteczne, takie warsztaty powinny być w każdej szkole i w każdej klasie obowiązkowo! Posłuchałam kiedyś pasażera i wylądowałam w rowie po poślizgu, to było zimą 3 tygodnie po zdaniu na prawo jazdy.

  Zgłoś nadużycie Ała czwartek, 24, marzec 2016 10:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?