KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uczeń "Mechanika" został wicemistrzem Polski

Uczeń "Mechanika" został wicemistrzem Polski Fot. archiwum ZSP3

Bartek Kielar z krośnieńskiego "Mechanika" został wicemistrzem Polski podczas XVII Olimpiady Techniki Samochodowej 2016. Był także najmłodszym uczestnikiem finału. Sama szkoła zajęła drużynowo III miejsce w tej prestiżowej rywalizacji.

REKLAMA


Olimpiada Techniki Samochodowej ma już 17-letnią tradycję. Co roku bierze w niej udział kilka tysięcy uczniów z ponad 200 szkół ponadgimnazjalnych. Odbywa się ona pod patronatem ministra edukacji narodowej, a najlepsi finaliści decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej otrzymywali zwolnienie z kwalifikacyjnych egzaminów zawodowych kończących szkołę.

Pierwszy etap rozgrywany jest w poszczególnych szkołach samochodowych i mechanicznych w całej Polsce.

W tym roku do półfinału,  który odbył się 19 marca w budynku Wydziału Samochodów i Maszyn Rolniczych  Politechniki Warszawskiej, zakwalifikowało się 528 uczniów.

Z grona półfinalistów  do grupy najlepszych 10 finalistów dostał się uczeń krośnieńskiej szkoły Bartek Kielar z klasy II Technikum.

Finał XVII Olimpiady Techniki Samochodowej odbył się 21 maja w siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie przy ul. Jutrzenki 105. Każdy z uczestników musiał wykonać dwa zadania:  

1. znaleźć przyczynę niesprawności silnika Diesla z układem zasilania Common Rail, który nie dawał się uruchomić,
2.skomunikować się ze sterownikiem układu ESP oraz innymi systemami pojazdu, a także znaleźć przyczynę braku komunikacji używając multimetru i oscyloskopu pomiarowego.

Obydwa zadania należało wykonać w czasie po 15 minut.
 
Reprezentant krośnieńskiego technikum, Bartłomiej Kielar zajął 2 miejsce uzyskując tytuł wicemistrza XVVII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej z liczbą 84 pkt., a do pierwszego miejsca zabrakło mu tylko 4 pkt.

Bartek Kielar okazał się najmłodszym uczestnikiem finału. Został także wyróżniony przez pracowników firmy Bosch za profesjonalne podejście do diagnostyki oraz sumienne i sukcesywne wykonywanie zadania. Otrzymał miano "najlepszego dieslowca wśród finalistów". Wraz z drugim członkiem drużyny, Danielem Pachaną Bartek sprawił iż ZSP nr 3 im. znalazł się na III miejscu wśród szkół samochodowych uzyskując tytuł Trzeciej Szkoły Samochodowej w Polsce 2016. Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Krzysztof Karkut.

red.
Fot. archiwum ZSP3

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?