Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Krośnieńskie spotkania z architekturą

Krośnieńskie spotkania z architekturą Fot. archiwum (Renata Święcińska)

W Krośnie trwa Tydzień Architektury. Impreza organizowana w czwartek (9.06) przez PWSZ ma wśród mieszkańców zwiększyć świadomość estetyki krajobrazu miejskiego i znaczenia architektury w tym krajobrazie. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaprasza architekt Marek Gransicki.

REKLAMAOd zerwania źdźbła trawy zaczynała się budowa gotyckiej katedry - tak o małych początkach wielkich rzeczy pisał jeden z twórców polskiego nurtu w architekturze w okresie "przebudzenia" przed Pierwszą Wojną Światową.

W tym roku po raz pierwszy w Krośnie odbywają się spotkania z architektami w ramach Podkarpackiego Tygodnia z Architekturą. Chciałbym, abyśmy tym sposobem rozpoczęli krośnieńskie spotkania z architekturą, która wszak jest jednym z największych atutów naszego miasta. Mieliśmy już okazję zwiedzić wystawę malarstwa architekta Zbigniewa Święcińskiego, a 1 czerwca krośnieńscy architekci zorganizowali architektoniczny dzień dziecka na Rynku w Krośnie. Przed nami następne wydarzenie cyklu, który ma za zadanie pokazać znaczenie pracy architekta dla wizerunku miasta.

Wierzę, że podjęte przez wielu moich kolegów wysiłki pokazania znaczenia naszej pracy dla wizualnej i funkcjonalnej płaszczyzny kształtowania przyszłości Krosna, spotkają się z zainteresowaniem krośnian i nie pozostaną bez echa.

Dlatego dziś bardzo gorąco zachęcam do spotkania z nami i naszymi opowieściami w najbliższy czwartek, 9 czerwca, w murach PWSZ przy ulicy króla Kazimierza Wielkiego, o którym wszak mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a pozostawił murowaną, więc poniekąd stał się naszym - architektów Wielkim Pryncypałem!

Spotkanie rozpocznie się w auli PWSZ, o godzinie 10 i zostanie wypełnione m.in. prelekcjami o ikonografii kościoła farnego dr Tadeusza Łopatkiewicza, o przestrzeni miejskiej i problematyce jej kształtowania arch. Rubena Bardanaszwili, misji ratowania drewnianych kościołów i cerkwi karpackich arch. Stefana Stempina. Osobiście wspomnę o regionalnej architekturze drewnianej w perspektywie jej bogatej historii, ale i przyszłości, szczególnie w aspekcie energooszczędności. Mam tylko nadzieję, że duch Wielkiego Władcy nie będzie na mnie krzywo patrzył za powrót do tego, co kiedyś jakoby przekreślił.

arch. Marek Gransicki
Fot. archiwum (Renata Święcińska)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj