KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Lupa Obywatelska" nagrywa radnych

Nagrywają radnych, a filmy publikują w Internecie. Stowarzyszenie Idea Carpathia bierze pod lupę samorządowców. Pierwsze nagrania są już w sieci. Członkowie stowarzyszenia postanowili w ten sposób skorzystać z prawa do informacji, gdy samorząd nie przychylił się do wniosku, by dokumentować wszystkie obrady nagraniami.

REKLAMA


17 czerwca Stowarzyszenie Idea Carpathia ogłosiło na konferencji prasowej uruchomienie inicjatywy "Lupa Obywatelska". Czym jest "Lupa..."? W skrócie: członkowie stowarzyszenia nagrywają samorządowców przy pracy.

Nagrania zamieszczane są na kanale stowarzyszenia w serwisie YouTube: Idea Carpathia.

Każdy filmik jest opisany. Nagrania z komisji są dodatkowo dzielone na części tematyczne, dzięki czemu nie ma potrzeby przeglądania nagrania z całej komisji, by znaleźć interesujący nas fragment.

- Dzięki projektowi "Lupa Obywatelska" mieszkańcy będą mieli możliwość lepszego poznania pracy swoich przedstawicieli w samorządach - stwierdza Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia.

- Prowadząc działania na terenie powiatu krośnieńskiego i Krosna członkowie Stowarzyszenia Idea Carpathia zauważyli, że większość mieszkańców nie posiada dostępu do informacji o tym, jak pracuje lokalny samorząd oraz jakie decyzje i na jakich podstawach podejmują ich reprezentanci - dodaje Woźniak.

Podczas konferencji prasowej powiedziano, że jednym z impulsów do uruchomienia "Lupy Obywatelskiej" były reakcje mieszkańców na inicjatywę stowarzyszenia z ubiegłego roku: Idea Carpathia: "Chcemy likwidacji opłat parkingowych w soboty".

- Mieszkańcy Krosna podpisując się pod pierwszą w Krośnie inicjatywą uchwałodawczą obywateli dotyczącą bezpłatnego parkowania w soboty byli zaskoczeni, że mają możliwość podjęcia obywatelskiej inicjatywy związanej z ich codziennym życiem w mieście - podkreśla prezes stowarzyszenia.

- Na obradach komisji rady miasta, zapadają często bardzo ważne decyzje, a szczegółowa informacja o prowadzonej debacie jest praktycznie niemożliwa do uzyskania - dodaje Piotr Dymiński, sekretarz stowarzyszenia.

Zdaniem autorów "Lupy Obywatelskiej" prezentacja w Internecie działań lokalnej władzy przyczyni się do upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji. Inicjatywa Stowarzyszenia jest realizowana w ramach projektu "Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne" dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

- Obrady odbywają się w terminach niedogodnych dla większości obywateli, sporządza się z nich jedynie skrótowe protokoły. Dzięki realizacji inicjatywy mieszkańcy uzyskają w dogodnej dla siebie porze dostęp do nagrań z obrad, które do tej pory były dla nich niedostępne - podkreśla Dymiński.

Podczas konferencji przypominano, że radni przy okazji zmieniania Statutu Miasta odrzucili wniosek o nagrywanie obrad komisji, tym samym nagrania "Lupy Obywatelskiej" są jedynymi zapisami tych obrad. Rada Miasta nie uwzględniła też wniosku o zamieszczanie nagrań z sesji w Internecie. Jedyne całościowe nagrania sesji rady miasta w Krośnie zamieszczane w Internecie to nagrania "Lupy Obywatelskiej".

Z nagrań mogą korzystać mieszkańcy, media, a także sami samorządowcy i urzędnicy.

Rafał Woźniak dodał, że w ramach "Lupy Obywatelskiej" będą nagrywane też obrady w innych gminach, a nawet sąsiednich miastach oraz obrady rady powiatu krośnieńskiego.

W Krośnie w obecnej kadencji samorządu zaszły już duże, pozytywne zmiany. - Uwzględniono między innymi część wniosków naszego stowarzyszenia przy zmianach Statutu Miasta, tak by ułatwić dostęp do informacji publicznej. Nie ma już żadnych utrudnień w związku z obecnością mieszkańców na komisjach RM czy nagrywaniem obrad. Naszym zdaniem te pozytywne zmiany nadal zachodzą zbyt wolno, ale być może dla niektórych samorządowców to i tak jest zbyt szybko - stwierdza Piotr Dymiński.

Na konferencji poinformowano, że nagrywane będą także inne wydarzenia, np. zebrania na osiedlach czy relacje z wydarzeń kulturalnych organizowanych przez instytucje publiczne lub akcji organizowanych przez organizacje pozarządowe. Jednym z takich nagrań jest zamieszczona już w Internecie relacja z imprezy plenerowej z rycerzami zakonnymi w "Karpackiej Troi".

red.

  • autor: red.

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?