KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Matury potwierdzają: Krosno liderem edukacji

Na początku lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie oraz komisje okręgowe w całym kraju podały wstępne informacje o wynikach tegorocznych matur. Tradycyjnie już zdawalność matur w Krośnie była wyższa od średniej w kraju, powiecie i reszcie województwa.

REKLAMA


W krośnieńskich liceach maturę pozytywnie zaliczyło 89% zdających. W szkołach przez gminę Krosno wskaźnik zdawalności matury był jeszcze wyższy i wyniósł 90,4%. W technikach maturę zdało 72% ogółu zdających. Podobnie jak w latach poprzednich średnia zdawalność matury w Krośnie jest wyższa od średniego wyniku w kraju, w województwie i w szkołach powiatu krośnieńskiego. W stosunku do ubiegłego roku jeszcze bardziej zwiększyły się różnice w stopniu zdawalności matur na korzyść Krosna w każdym typie szkoły.

W mieście najwyższym wskaźnikiem zdanych matur może pochwalić się I LO (“Kopernik”), gdzie na 247 zdających maturę zdało 246 absolwentów (99,6%). Drugą pozycję w mieście odnotowało II LO (“Guzikówka”), gdzie na 189 przystępujących do egzaminu maturę zdało 185 (zdawalność 97,9%). Niewiele niższy próg zdawalności odnotowało Technikum Nr 5 („Elektryk”), gdzie zdawalność wyniosła 97,6% (na 83 zdających absolwentów).

W pozostałych szkołach prowadzonych przez gminę świadectwa dojrzałości odebrało 528  absolwentów, w tym w liceach 286  osób i w technikach 242  absolwentów. Wyniki tych szkół przedstawiono poniżej.

LICEA
- III LO (“Elektryk”)  -  zdało 170,  zdawalność 90,4%,
- VLO (“Szczepanik”) -  zdało 96,  zdawalność 76,8%,
- VI LO (“Naftówka”) - zdało 20, zdawalność 45,5%,
- LO dla dorosłych (ZSKU) - zdało 4, zdawalność 22,2%,

TECHNIKA
- Technikum nr 3 (“Mechanik”) - zdawalność 77,8%, zdało 49
- Technikum nr 1 (“Szczepanik”) - zdawalność 74%, zdało 54,
- Technikum Nr 6 (“Budowlanka”) - zdawalność 73%, zdało 46,
- Technikum Nr 7 (ZSKU) - zdawalność 63%, zdało 12,
- Technikum nr 4 (“Naftówka”) - zdawalność 57,4%, zdało 74,
- Technikum Nr 2 (“Bursa”) - zdawalność 35%, zdało 7.

- III LO w ZSP 5, Technikum nr 3 w ZSP 3, Technikum nr 1 w ZSP 1 i Technikum Nr 6 w MZS nr 5 uplasowały się powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej pod względem zdawalności matury - podkreśla Wydział Edukacji UM Krosna.

Spośród przedmiotów obowiązkowych stanowiących podstawę zdawalności matury, najczęściej nie udawało się pokonać progu zdawalności z matematyki, której nie zdało 17% przystępujących do matury, przy czym w liceach ten wskaźnik wyniósł 13%, a w technikach 25%. Łatwiej było z językami: angielski zdało 95% absolwentów w kraju, język polski 98% zdających.

Dla absolwentów, szczególnie tych, którzy wybierają się na  studia  liczy się nie tylko zdawalność, ale bardzo ważne są  wyniki z egzaminów maturalnych, stanowiące podstawę przyjęcia na wyższe uczelnie.

Maturzyści z Krosna na poziomie liceum ogólnokształcącego ze wszystkich przedmiotów  obowiązkowych osiągnęli wyniki nie niższe, niż średnie ogólnopolskie i wojewódzkie. Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie maturzyści z liceów osiągnęli wynik 65%, a absolwenci techników poziom 50% punktów.

Najwyższe wyniki w zakresie przedmiotów obowiązkowych uzyskali absolwenci I LO i II LO, przekraczając znacząco średnie krajowe i wojewódzkie. W zakresie języka polskiego absolwenci I LO uzyskali wynik 70%, a II LO 64%; w zakresie matematyki I LO 85%, II LO 72,9%; w zakresie języka angielskiego I LO 91,2% i II LO 81,5%; w zakresie języka niemieckiego I LO 95,2% i II LO  85,5%.

Powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej wypadł także obowiązkowy egzamin z matematyki w Technikum Nr 5 (68,8%).

Do egzaminu przystąpili także absolwenci z lat ubiegłych, którzy do tej pory nie uzyskali świadectwa dojrzałości oraz tacy, którzy chcieli podwyższyć uzyskany wcześniej wynik egzaminacyjny albo poszerzyć liczbę przedmiotów maturalnych. Absolwenci, którzy nie otrzymali świadectwa dojrzałości z powodu nie uzyskania minimalnego progu punktowego z jednego przedmiotu obowiązkowego  będą mogli przystąpić do egzaminów poprawkowych w sierpniu.

umk/red.

 • autor: umk/red.

3 komentarzy

 • sw

  Do Bogny - lider w okolicy - znacznie lepiej od Jasła ,Sanoka, Rymanowa czy Brzozowa nie mówiąc już o powiecie krośnieńskim. Pewnie, że mogło być lepiej, ale jakimś tam liderem możemy się w Krośnie czuć.

  Zgłoś nadużycie sw wtorek, 19, lipiec 2016 21:49 Link do komentarza
 • kazek

  To oczywista manipulacja danymi. Oni porównują wyniki miasta Krosna z wynikami w Polsce i województwie, liczonymi jako średnia w miastach i na wsi.A przecież na przykładzie naszego powiatu widać,że różnica pomiędzy miastem a powiatem jest ogromna.Porównajcie wiec wyniki Krosna z wynikami w innych miastach,a nie ze średnimi w Polsce i województwie.

  Zgłoś nadużycie kazek wtorek, 19, lipiec 2016 00:22 Link do komentarza
 • Bog-NA

  Ten artykuł to kto pisał ?
  Sprawdziłam na stronie OKE wyniki i z polskiego w województwie podkarpackim Krosno w powiatach jest na 25 powiatów na 11 ma lepszy wynik procentowy. Z matematyki 8 powiatów lepszych. Jako tako tylko z angielskiego - 4 powiaty lepsze. Jaki lider ?

  Czy ktoś się zastanowił co napisał ?

  Zgłoś nadużycie Bog-NA poniedziałek, 18, lipiec 2016 18:28 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?