KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spacerkiem po starówce, czyli przewodnik o Krośnie [KONKURS]

"Spacerkiem po krośnieńskiej starówce" - nowy przewodnik dostępny w 10 punktach w rejonie Rynku. Tę bogato ilustrowaną publikację można wygrać w naszym konkursie!

REKLAMA


Jest wiele sposobów na promocję Krosna, jego atrakcji i zabytków. Jedne mniej udane (ulotka zawierająca wiele błędów: Dezinformacja w informatorze dla turystów), inne bardziej. Do tych ostatnich zalicza się przewodnik, jaki ukazał się ostatnio nakładem agencji fotograficzno-reklamowej GRAFFIA z Krosna.
 
"Spacerkiem po krośnieńskiej starówce", to krótki przewodnik po najbardziej rozpoznawalnym i reprezentacyjnym terenie Krosna. Od lat brakowało takiej publikacji.

- Wiele razy byłam świadkiem, jak turyści stali na Rynku i rozglądali się wokoło, nie mając możliwości poznania tak bogatej przecież historii miasta i jego zabytków. Stąd pomysł wydania przewodnika, który turystom umożliwi poznanie najcenniejszych artystycznie i kulturowo obiektów Krosna, a dla mieszkańców będzie zachętą do odkrywania walorów miejsca, w którym żyją - mówi Iwona Wajda, wydawca przewodnika.

Publikacja ukazała się na początku lipca. Zawiera 28 kolorowych stron, na których opisano i pokazano kilkadziesiąt obiektów krośnieńskiej starówki. Autorem tekstu jest dr Hanna Wajda-Lawera - historyk sztuki, a konsultantem historycznym Andrzej Kosiek, szanowany historyk, długoletni pracownik Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i miłośnik miasta.
 
Początki były trudne. Już na początku maja br. (jeszcze przed sezonem turystycznym) agencja zwróciła się do władz Krosna z zapytaniem o możliwość rozprowadzania materiałów promujących Krosno (w tym przewodnika i pocztówek) na krośnieńskim Rynku, na własnym, przenośnym stoisku. Niestety po ponad 2 miesiącach oczekiwania miejski konserwator zabytków, Marta Rymar odmówiła, argumentując, że: "w obrębie Rynku obowiązuje zakaz wprowadzania elementów reklamowych (...) dopuszczalna jest lokalizacja małej architektury typu: ławki, kosza na śmieci oraz oświetlenie i tablice informujące o zabytkach (...)".


- Jest to dla mnie dziwne i zaskakujące - mówi Iwona Wajda - Na odpowiedź musiałam czekać dwa miesiące, a poza tym na Rynku stoi drewniany lokal z piwem, sprzedawane są lody w ruchomym punkcie sprzedaży na płytę Rynku, wjeżdża "krośnieńska ciuchcia" itp. Wychodzi na to, że miasto nie jest zainteresowane promocją, w dodatku taką, w którą nie trzeba nic inwestować, a na którą jest spore zapotrzebowanie ze strony turystów i miłośników Krosna.
 
Pomimo braku zgody władz miasta na własny punkt sprzedaży, GRAFFIA zdecydowała się wydać przewodnik i rozprowadza go obecnie w wielu punktach na terenie krośnieńskiej starówki.

Można go nabyć m.in. w Antykwariacie-księgarni Zbigniewa Oprządka (ul. Portiusa), w Biurze Informacji Turystycznej (na podcieniach), w sklepie papierniczym Różowa Pantera (ul. Sienkiewicza), w zakładzie fotograficznym KROSNOLAB (poniżej Muzeum Podkarpackiego), w sklepiku franciszkańskim, w sklepie z upominkami (ul. Rynek 14, na podcieniach), w firmie jubilerskiej JARACZ (ul. Ordynacka), w sklepie z wyrobami skórzanymi (ul. Franciszkańska 1), w sklepie z antykami (ul. Franciszkańska 10) oraz w sklepie papierniczym Papuga (ul. Szczepanika).
 
- Pomimo początkowych trudności, w chwili obecnej nasza publikacja cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowałam się również na wydanie kolekcji krośnieńskich pocztówek - mówi właścicielka agencji. - W sprzedaży posiadamy 16 nowych wzorów kart pocztowych, na których znaleźć można najważniejsze krośnieńskie zabytki - dodaje.
 
Konkurs
Dla czytelników portalu KrosnoCity.pl Agencja fotograficzno-reklamowa GRAFFIA jako nagrodę w konkursie przeznaczyła 10 przewodników. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się największy dzwon znajdujący się na dzwonnicy kościoła farnego w Krośnie i kto był jego fundatorem?
 
Odpowiedzi należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maile możecie wysłać do 29 sierpnia. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi wybierzemy 10 przewodników, które będą do odebrania w redakcji portalu KrosnoCity.pl, w Krośnie, przy ulicy Kościuszki 49.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailem po zakończeniu konkursu.

red.

 • autor: red.

4 komentarzy

 • beztroski

  Ale na co komuś taki przewodnik. Przecież jak się planuje wyjazd do jakiegoś miasta, to nie przyjeżdża się i nie idzie się kupić przewodnika tylko w 21 wieku, dobie stałego dostępu do internetu, gdzie wszystko ma się w 5 calowych telefonach sprawdza się elektronicznie. No ale ok. Sentymentalnie jest to może i miłe, i jakaś pamiątka. Ważne że nie kosztuje pół wypłaty...

  Zgłoś nadużycie beztroski środa, 17, sierpień 2016 15:57 Link do komentarza
 • orszak

  puknij się w głowę.

  Zgłoś nadużycie orszak środa, 17, sierpień 2016 11:39 Link do komentarza
 • Kali pić

  Jak prezydent mówić "starówka" być dobrze. Jak kumple prezydent mówić "starówka" to też być dobrze. Jak ktoś inny mówić "starówka" być źle. Kali nie rozumieć.

  Zgłoś nadużycie Kali pić środa, 17, sierpień 2016 11:38 Link do komentarza
 • konserwator

  Ile razy mam wam barany tłumaczyć, że "starówka" to jest w Warszawie, a w przypadku innych miast powinno się używać zwrotu "stare miasto".

  Zgłoś nadużycie konserwator środa, 17, sierpień 2016 11:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?