KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Coast2Coast Capital przejął Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" S.A

Coast2Coast Capital przejął Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" S.A Fot. Krośnieńskie Hut Szkła "KROSNO" S.A.

KROSNO rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii. Globalny fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital przejął firmę i zakończył tym samym trwający ponad siedem lat proces upadłości likwidacyjnej Krośnieńskich Hut Szkła "KROSNO" S.A.

REKLAMA


O zatwierdzeniu kandydata na nabywcę huty pisaliśmy na KrosnoCity.pl tutaj: Znalazł się nabywca huty? Formalności zostaną dopełnione do końca sierpnia.

Coast2Coast Capital poprzez swoją spółkę zależną Krosno Glass sp. z o.o. podpisał w piątek (26.08) umowę kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa Krośnieńskich Hut Szkła "KROSNO" S.A. w upadłości likwidacyjnej.

Transakcja stanowi finalizację przetargu prowadzonego w postępowaniu upadłościowym Krośnieńskich Hut Szkła "KROSNO" S.A. w upadłości likwidacyjnej, w wyniku którego dnia 28 lipca 2016 r. została wybrana przez syndyka oraz prawomocnie zatwierdzona przez Sędziego Komisarza oferta złożona przez Krosno Glass sp. z o.o.

Zaoferowana przez Krosno Glass sp. z o.o. cena za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wyniosła ponad 121 milionów złotych i okazała się najwyższą spośród złożonych w przetargu ofert. Dodatkowo, zgodnie z warunkami przetargu, fundusz zobowiązany był pokryć wartość zapasów i wydatków inwestycyjnych spółki od sierpnia 2014 roku, co w sumie z dodatkowym kapitałem obrotowym złoży się na wartość inwestycji około 200 milionów złotych.

Transakcja jest już drugą z kolei inwestycją funduszu Coast2Coast Capital w Polsce. Kilka miesięcy temu fundusz przejął także lidera producentów wafli ryżowych, firmę Sonko sp. z o.o.

Fundusz skupia się obecnie na inwestycjach w trzech obszarach: dóbr konsumpcyjnych, farmaceutyków oraz produktów wyposażenia domu. Inwestycja w KROSNO wpisuje się w długoterminową strategię funduszu, który w ramach swojej działalności, zamierza rozwijać globalną platformę produktów dla domu pod parasolem Marlin Homeware. Od dziś do tej grupy, poza niedawno nabytą spółką Albi w Australii, dołącza także KROSNO. Obecnie Coast2Coast Capital rozważa kilka innych akwizycji w tym segmencie, również w Polsce.
 
- Jesteśmy dumni, że stajemy się właścicielem spółki z wieloletnią tradycją w produkcji szkła gospodarczego o najwyższej jakości, szczególnie w produkcji ręcznej. Przejmujemy spółkę sprawną operacyjnie, z silną pozycją w Polsce i na rynkach eksportowych oraz rozpoznawalną marką. Jednocześnie mamy dalekosiężne plany rozwoju KROSNA przez najbliższe kilkanaście lat, zamierzające do zwiększenia obrotów spółki oraz do poprawy jej rentowności i unowocześnienia bazy produkcyjnej poprzez długoterminowe plany inwestycyjne. Wierzymy, że stając się częścią globalnej platformy Marlin Howeware, KROSNO powiększy zakres swojej działalności eksportowej m.in. poprzez sprzedaż produktów spółki naszymi kanałami dystrybucji - mówi Adam Pietruszkiewicz, zarządzający polskim biurem Coast2Coast Capital.

- Cieszę się, że czternasty już przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa został rozstrzygnięty z sukcesem. Przez okres upadłości likwidacyjnej udało się utrzymać produkcję w spółce i jestem przekonany, że fundusz Coast2Coast dzięki swojemu doświadczeniu i wsparciu kapitałowemu będzie z powodzeniem kontynuować dalszy rozwój spółki na rynkach międzynarodowych. Poza tym, cena sprzedaży pozwoli na zaspokojenie wierzycieli w wysokim stopniu - powiedział Marek Leszczak, syndyk Krośnieńskich Hut Szkła "KROSNO" S.A. w upadłości likwidacyjnej.

- Przejęcie KROSNA przez fundusz Coast2Coast to ogromna szansa dla spółki po siedmiu latach działalności w warunkach upadłości. KROSNO to spółka z dużym potencjałem w Polsce, jak i na rynkach eksportowych. Zakład wymaga unowocześnienia parku maszynowego oraz rozszerzenia rynków zbytu, a długoterminowe plany nowego inwestora wpisują się w te potrzeby - dodaje Dariusz Gawroński, Dyrektor Generalny Krośnieńskich Hut Szkła "KROSNO" S.A. w upadłości likwidacyjnej.

Podczas przeprowadzania transakcji fundusz Coast2Coast Capital korzystał ze wsparcia firm: Deloitte, Ramboll Environ, Kordian Group oraz kancelarii prawnych Deloitte Legal i Dentons.

Od strony funduszu przy transakcji zaangażowani byli poza Adamem Pietruszkiewiczem - Tomasz Potapczuk, Katarzyna Marchlewska–Sieczek oraz Krzysztof Caruk.

km-s/red.
Fot. Monika Szalek

  • autor: km-s/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?