KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Przyznano Stypendia motywacyjne dla 150 najlepszych uczniów

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

150 uzdolnionych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia "Semper in altum", "Krośnieński Omnibus" i "Stypendia Młodego Zawodowca" na rok szkolny 2016/2017. Stypendia zostały przyznane po raz trzeci w ramach Motywacyjnego Programu Stypendialnego Miasta Krosna. Uroczystość odbyła się 18 października 2016 r. w artKinie. Nagrodzonych uczniów jest mniej niż w ubiegłym roku.

REKLAMA


Nowy program stypendialny obowiązuje od 2014 roku. Wtedy też około trzykrotnie wzrosła liczba uczniów wyróżnianych stypendiami motywacyjnymi. O przyznanie stypendium w 2015 roku ubiegało się już 250 uczniów, a przyznano je łącznie dla 164.

W tym roku o stypendia motywacyjne, ubiegało się 185 uczniów. Po wielostopniowej analizie, najpierw przez szkolne komisje, a potem przez miejską komisję ds. stypendiów prezydent miasta Krosna przyznał 102 stypendia, w tym 79 stypendiów "Semper in altum" i 23 stypendiów "Krośnieński Omnibus". Dodatkowo przez dyrektorów szkół zostały przyznane "Stypendia Młodego Zawodowca" dla 48 uczniów krośnieńskich techników i zasadniczych szkół zawodowych. Łącznie wyróżniono 150 uczniów, to niewielki spadek w porównaniu do ubiegłego roku. Wartość przyznanych stypendiów na rok szkolny 2016/2017 wynosi około 290 tys. zł.

- W tym roku mamy coś, co nazywamy “podniesieniem jakości". Stypendia przyznane są za naprawdę wysokie osiągnięcia - podkreśla zastępca prezydenta, Bronisław Baran.

Także szkolne komisje tym razem przekazały do weryfikacji tylko najlepsze wnioski. Stąd znaczny spadek liczby ubiegających się o stypendium, a równocześnie bardzo niewielki w liczbie przyznanych stypendiów.

- Te wnioski, które wpłynęły były tak umotywowane, że prawie wszystkie zostały zaakceptowane - dodaje Bronisław Baran.

W ramach Motywacyjnego Programu Miasta Krosna, wyróżniający się uczniowie mogą otrzymać jedno z trzech rodzajów stypendiów:
- Stypendium "Semper in altum" za znaczące osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe,
- Stypendium "Krośnieński Omnibus" za wybitne wyniki w nauce dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
- "Stypendium Młodego Zawodowca" dla najlepszych uczniów w zawodzie.

Program służy wzmocnieniu motywacji do rozwoju uzdolnień, premiowaniu rzetelnej wiedzy i umiejętności w różnych obszarach edukacji, jego celem jest pobudzanie aspiracji edukacyjnych, motywowanie do sięgania po coraz wyższe i bardziej ambitne cele. Jednym z jego celów jest pozyskiwanie do krośnieńskich szkół uzdolnionych i aktywnych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego.

Stypendia prezydenta Miasta Krosna wręczał zastępca, Bronisław Baran wraz z przewodniczącym rady miasta, Zbigniewem Kubitem.

Stypendium "Semper in altum" za znaczące osiągnięcia edukacyjne, artystyczne lub sportowe odebrało 79 uczniów, z czego nagrodzonych zostało:
- 31 uczniów za osiągnięcia edukacyjne, w tym 8 gimnazjalistów,
- 35 uczniów za osiągnięcia sportowe, w tym 21 gimnazjalistów,
- 11 za osiągnięcia artystyczne, w tym 4 gimnazjalistów.

Stypendyści "Semper in altum" to nie tylko pasjonaci w swojej dziedzinie (nauka, sport, osiągnięcia artystyczne), ale także uczniowie wyróżniający się podejściem do obowiązków szkolnych oraz aktywnością i zaangażowaniem w życie szkoły lub społeczności lokalnej. Wysokość stypendium wynosi w zależności od typu szkoły i wynosi od 200 do 300 zł miesięcznie.

Wykaz stypendystów "Semper in altum"
Stypendium "Krośnieński Omnibus" za wybitne wyniki w nauce przyznane zostało 23 uczniom. Jak widać po liczbie stypendystów, niełatwo było sprostać wymaganiom określonym dla tego rodzaju stypendium, a jeszcze trudniej powtórzyć sukces.

Kandydat do tego stypendium musi wykazać się w szczególności wybitnymi wynikami w nauce, posiadać udokumentowane osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego lub społeczności lokalnej, a także  godnie reprezentować szkołę w olimpiadach, konkursach, zawodach lub znaczących wydarzeniach naukowych, artystycznych i sportowych.
 
Wykaz stypendystów "Krośnieński Omnibus"
Podczas uroczystości, dyrektorzy krośnieńskich szkół zawodowych wraz z zastępcą prezydenta i przewodniczącym rady wręczyli najlepszym uczniom w poszczególnych zawodach "Stypendium Młodego Zawodowca".

W tym roku zostało przyznanych 48 stypendiów
44 uczniów uczy się w technikach, w jednym z 17 zawodów: technik ekonomista, technik handlowiec, technik obsługi turystycznej, technik usług fryzjerskich,  technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik mechanik lotniczy, technik górnictwa otworowego, technik wiertnik, technik logistyk, technik elektryk, technik informatyk, technik elektryk wojskowy, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik architektury krajobrazu. 4 uczniów uczy się w zasadniczych szkołach zawodowych, w 2 zawodach: monter instalacji i urządzeń sanitarnych oraz fryzjer.

Wykaz stypendystów "Stypendium Młodego Zawodowca"
- Krośnieńskie stypendia mają charakter motywacyjny i liczymy na to, że będą one skuteczną zachętą do podejmowania nauki w krośnieńskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego - powiedział podczas uroczystości Bronisław Baran, zastępca prezydenta.

Oprócz wręczenia stypendiów podsumowano także rywalizację szkół we współzawodnictwie sportowym w roku szkolnym 2015/2016. Wśród szkół podstawowych spośród krośnieńskich szkół najlepsza okazała się SP 7. Na drugim miejscu uplasowała się SP 14, a na najniższym stopniu podium SP 15.

Wśród gimnazjów na najwyższej pozycji znalazło się Gimnazjum nr 4 (równocześnie plasując się na 4 miejscu w województwie). Druga pozycja przypadła Gimnazjum nr 3 (6 miejsce w województwie) a na trzecim miejscu Gimnazjum nr 5.

W wojewódzkiej licealiadzie tak, jak w poprzednim roku najlepszy wśród krośnieńskich szkół okazał się "Kopernik" (4 miejsce w województwie). Na drugim miejscu znalazł się ZSP nr 1 a na trzeciej lokacie ZSP nr 5.

Wszystkie krośnieńskie szkoły biorące udział we współzawodnictwie sportowym, którego organizatorem jest Szkolny Związek Sportowy, otrzymały nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego.
 
Po zakończeniu części oficjalnej stypendyści oraz przybyli goście mieli możliwość obejrzenia filmu "Everest".

Uroczystość wręczenia stypendiów prezydenta miasta odbyła się w sali artKina i zgromadziła ponad 400 osób. W uroczystości wzięli udział przewodniczący rady miasta, Zbigniew Kubit, zastępcy przewodniczącego, Zdzisław Dudycz i Kazimierz Mazur, radni miasta z Komisji Edukacji i Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, na czele z przewodniczącymi, Piotrem Grudyszem i Anną Dubiel. Podkarpackiego kuratora oświaty reprezentowała Lucyna Opoń, kierownik oddziału kuratorium w Krośnie. W uroczystości uczestniczyli również dyrektorzy szkół, rodzice stypendystów, a także wnioskodawcy, w tym przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń sportowych i wychowawcy, którzy wspólnie z uczniami cieszyli się z przyznanych wyróżnień.

pd/umk

  • autor: pd/umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?