KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Ja i ty w świecie pieniądza" - w Krośnie ruszyły lekcje biznesu dla dzieci

"Ja i ty w świecie pieniądza" - w Krośnie ruszyły lekcje biznesu dla dzieci Fot. Piotr Dymiński

W październiku w Krośnie ruszyły lekcje ekonomii dla uczniów szkoły podstawowej. Inicjatywa ma pomóc dzieciom i młodzieży w swobodnym poruszaniu się po świecie finansów, rynku pracy i ekonomii. Podstawą programu jest książka dla dzieci napisana przez Patrycję Krzanowską. W przygotowaniu zajęć nauczycieli wspierają przedsiębiorcy.

REKLAMA


Książka, nie podręcznik
Pomysł takich zajęć dla uczniów szkół podstawowych ma swoje źródło w książce "Świat pieniądza". Jej pomysłodawczynią była Patrycja Krzanowska, córka Jerzego Krzanowskiego, współwłaściciela Grupy Nowy Styl.

- Jako dziecko bardzo interesowałam się ekonomią i w domu często rozmawialiśmy o finansach. Szukałam wiedzy o niej w książkach, ale większość była napisana zbyt trudnym dla mnie językiem. Wtedy wpadłam na pomysł napisania własnej książki - mówi Patrycja Krzanowska.

W przygotowaniu książki "Świat pieniądza" wzięły udział ekonomistka Katarzyna Michalska i projektantka Magdalena Grabowska-Wacławek (Grabovska). W efekcie powstała napisana prosto i z humorem oraz przyciągająca kolorowymi ilustracjami książka dla dzieci w wieku 8-14 lat.  Od momentu jej pierwszego wydania w 2013 roku rozeszło się już ponad 25 tysięcy egzemplarzy!

Przedsiębiorcy chcą uczyć praktycznie
- Pokazujemy ją nauczycielom w szkołach, ale też w środowiskach biznesowych. Spotykamy się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Oni najlepiej rozumieją, jak bardzo młodym Polakom brakuje elementarnej wiedzy ekonomicznej. Biznes kojarzy im się z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem, instytucje finansowe - zgodnie z obrazem medialnym - z  wyzyskiem i nadużyciami - mówi Jerzy Krzanowski, szef Grupy Nowy Styl, mecenas przedsięwzięcia - My chcemy przedstawiać ją w sposób atrakcyjny, rozbudzać ducha przedsiębiorczości, ale też tłumaczyć podstawy, by młodzi nie zgubili się - jak to się mówi - w dżungli kapitalizmu.

Sama książka nie została wydana dla celów biznesowych. Jest sprzedawana przez Fundację "Świat Pieniądza" po kosztach druku i transportu.  Jeśli ktoś chce zrobić jej dodruk na własne potrzeby, wydawca udostępnia plik na zasadzie bezpłatnej licencji.

- Grupa Nowy Styl jako jedno z największych przedsiębiorstw z polskimi korzeniami w Polsce, od zawsze interesuje się edukacją ekonomiczną. Jest szereg inicjatyw i fundacji, w których działa Grupa Nowy Styl - mówi Alina Szastok, specjalista ds. PR i CSR Grupy Nowy Styl.

- Teraz będziemy się angażować w naukę dzieci poprzez scenariusze lekcyjne. Po pierwsze uważamy, że jest potrzeba w społeczeństwie. Młodzi ludzie często uciekają od przedmiotów ścisłych, nie rozumieją, jak ważne są zasady ekonomii i finansów w dorosłym życiu - dodaje Alina Szastok.

- Bazą dla scenariuszy lekcyjnych, takich jak tutaj w szkole podstawowej nr 14, jest książka Patrycji Krzanowskiej “Świat pieniądza". Treść tej książki powstała ze wsparciem biznesu i przedsiębiorców. Natomiast to jak wyglądają konkretne lekcje, to już jest spryt, wiedza i doświadczenie nauczycieli, którzy tworzą scenariusze lekcyjne. W praktyce duże znaczenie ma inwencja nauczycieli i my nie chcemy w to ingerować - zapewnia Alina Szastok.

- Rolą przedsiębiorstw, które są mecenasami tego projektu, jest pokazać dzieciom praktykę. Zaprosić dzieci do swojej fabryki, pokazać jak działa firma i na czym polega biznes i jak działają instytucje finansowe. Chcemy pokazać, jak one działają i jak, jako obywatele możemy z nich korzystać. Dlatego chcemy wspierać wizyty w takich instytucjach jak Giełda Papierów Wartościowych czy Narodowy Bank Polski - zapowiada Alina Szastok.

Lekcja w praktyce
Program, który rozpoczął się teraz w Krośnie to już regularne zajęcia lekcyjne. Dyrektor SP nr 14, Robert Guzik zgłosił program do kuratorium, uzyskał zgodę gminy i wpisał do planu zajęć 36 godzin lekcyjnych przedmiotu "Ja i ty w świecie pieniądza".  Lekcje mają charakter dodatkowy, ale rodzice uznali je za przydatne i zapisali na nie swoje pociechy.

Interaktywna forma lekcji, nastawiona na zaciekawienie tematem i inspirowanie do samodzielnego poznawania, sprawiła, że dzieci chętnie w nich uczestniczą. Po pierwszych dwóch zajęciach nauczyciel, Sebastian Staroń otrzymuje kolejne zapisy. Plan pracy zakłada też wycieczki edukacyjne. Dzieci z Krosna odwiedzą najpierw fabryki Grupy Nowy Styl, gdzie poznają, na czym polega praca na różnych stanowiskach i jak zorganizowana jest firma, a w kolejnych miesiącach - także Giełdę Papierów Wartościowych i Narodowy Bank Polski.

- Chcę, żeby dzieci nie były tylko odbiorcami, ale i twórcami tego co dzieje się na lekcji. Dlatego tworzę scenariusze, wcielają się w role. Staram się,  żeby chciały uczestniczyć, wiedząc, że dzieje się tu coś ciekawego - mówi Sebastian Staroń, nauczyciel prowadzący lekcje w "czternastce". Dzieci przychodzą chętnie na zajęcia, a nawet zapraszają następnych kolegów i koleżanki.

Program ma wsparcie władz lokalnych. Wiceprezydent Krosna, Bronisław Baran deklaruje, że chciałby takie innowacyjne metody kształcenia zapewnić wszystkich uczniom w mieście. Ten rok jest traktowany przez wszystkich pilotażowo.

W promocję i dystrybucję książki zaangażowały się znane polskie firmy  ABC Czepczyński, Fakro, Asseco, YLIA, Ochnik, Solaris, Dr Irena Eris, Maspex i Enel-Med, ale też Konfederacja Lewiatan i Deloitte.  Zachęcają przedsiębiorców nie tylko do korzystania z książki, ale też rozmów z nauczycielami i inicjowania lokalnych programów edukacji gospodarczej dla najmłodszych.

W efekcie w Wielkopolsce firma ABC-Czepczyński przeprowadziła wiosną tego roku pilotażowy projekt edukacyjny "ABC Ekonomii". W 6 szkołach, klasach IV-VI, w ramach godzin wychowawczych i warsztatów pozalekcyjnych nauczyciele prowadzili zajęcia oparte o "Świat pieniądza" i zapewnione przez firmę materiały dydaktyczne. Uczestniczyło w nich 2000 dzieci, a finałem projektu był Konkurs Wiedzy Ekonomicznej.

- Będziemy zbierać doświadczenia z Krosna i Wielkopolski, tak żeby wypracować jak najciekawsze metody nauczania i praktyczne scenariusze. Dużo rozmawiamy z nauczycielami, bo to od nich zależy, czy dzieciom spodobają się zajęcia, chcemy zapewnić im maksymalne wsparcie - mówi Jerzy Krzanowski - I w tym samym czasie razem z Deloitte będziemy propagować ten projekt wśród firm rodzinnych. Wspieranie przedsiębiorczości w środowiskach lokalnych to świetny pomysł dla firm na realizację społecznej odpowiedzialności biznesu. Naszym celem jest, by program zdobył zasięg ogólnopolski.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?