KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Konsultant medyczny ośrodka w Krośnie znalazł się w czołówce najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie

prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek Fot. Edyta Bartkiewicz

Profesor Dariusz Dudek z Collegium Medicum UJ w Krakowie znalazł się w pierwszej 10 laureatów Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia. Prof. Dudek jest konsultantem medycznym ośrodka kardiologicznego w Krośnie.

REKLAMA


Lista 100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia według Bonnier Business Polska, to zestawienie wydawcy Pulsu Medycyny. Tworzona jest od ponad 10 lat, cieszy się uznaniem środowiska. Wyboru osobistości, które znajdą się w rankingu, dokonuje jury złożone z ekspertów powołanych przez redakcję miesięcznika. Zgodnie z regulaminem, kandydaci oceniani są według trzech kryteriów: osiągnięcia i dokonania w danym roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku medycznym oraz siła publicznego oddziaływania.

W tym roku na miejscu 9 z osiągnięciami w rozwoju polskiej medycyny znalazł się prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek - kardiolog, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prof. Dariusz Dudek jest także aktywnym wykładowcą, członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN PTK) oraz jednym z dwóch, obok prof. Adama Witkowskiego, polskich członków Zarządu European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI ESC).
 
Jako przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej akredytowanych przez ESC – New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC) dba również o rozwój i doskonalenie kardiologów i kadr medycznych z Polski i całego świata poprzez współorganizowanie oraz wkład merytoryczny w konferencje przeznaczone do kardiologów, internistów, lekarzy pierwszego kontaktu, techników medycznych i pielęgniarek. Dzięki swojej międzynarodowej działalności wprowadza najlepsze praktyki, metody i terapie do Polski. Profesor Dudek jest konsultantem medycznym wielu ośrodków kardiologicznych w Polsce, w tym w Krośnie.
 
- Do największych tegorocznych sukcesów, do których przyczyniła się moja działalność, można zaliczyć stworzenie unikalnego na skalę światową prototypu zastosowania HoloLens (rozszerzonej rzeczywistości) w analizie oraz opracowaniu trójwymiarowym planu zabiegu hybrydowego - podkreśla prof. Dudek.

Prof. Dudek to nie tylko wybitny kardiolog, ale także wielki społecznik. Jest inicjatorem akcji społecznych takich, jak "Wszyscy Jesteśmy Pacjentami", Bieg w Krynicy "Przegoń Zawał", czy "Misie od Serca", w której we współpracy z Fundacją Serce Dziecka i znanym kardiochirurgiem dziecięcym prof. Januszem Skalskim, pracownicy ochrony zdrowia wcielili się w rolę Mikołaja, zbierając misie dla najmłodszych podopiecznych oddziałów kardiologicznych i kardiochirurgicznych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie oraz w całej Polsce.

Prof. Dudek dostrzega również znaczącą rolę organizacji pacjenckich. To z jego inicjatywy powstały Kluby Pacjenta oraz Szkoły Serca, dzięki którym od 2011 roku pacjenci kardiologiczni mają dostęp do edukacji i wsparcia medycznego, a także mogą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu polityki zdrowotnej w kraju. W 2017 roku profesor nie zamierza zwalniać tempa.

- Cieszę się również, że z każdym kolejnym rokiem rozwijamy naszą edukacyjną działalność na temat profilaktyki i leczenia chorób serca i naczyń skierowaną do pacjentów w ramach Klubów Pacjenta i Szkół Serca. Świetnym pomysłem było również zorganizowanej debaty o roli organizacji pacjenckich w tworzeniu systemu opieki i leczenia kardiologicznego z udziałem zarówno przedstawicieli systemu opieki zdrowotnej, jaki i samych organizacji pacjentów. Przyczyniamy się do tego, aby pacjenci mogli aktywnie uczestniczyć w kreowaniu polityki zdrowotnej w kraju. W ubiegłym roku powstała również duża liczba opracowań naukowych w kardiologii, która pozwoliła mi zająć pierwsze miejsce w rankingu dorobku naukowego UJ Collegium Medicum - dodaje profesor.
 
W ubiegłym roku prof. Dariusz Dudek został kilkukrotnie doceniony za swoją pracę. Otrzymał nagrodę Kroki Milowe za wybitne osiągnięcia w leczeniu pacjentów z zawałem serca, wyróżnienie dla najlepszego naukowca w Collegium Medicum UJ oraz nagrodę Gloria Medicinae przyznawane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie. Dwukrotnie również przyznano mu nagrodę ministra zdrowia, a także nagrodę premiera oraz PAN-u za nadzwyczajne osiągnięcia naukowe i krajowe.

kb/pd

  • autor: kb/pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?