KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Zamiast opodatkowywać, dajcie szpitalowi środki na sprzęt" - Idea Carpathia apeluje do samorządu

Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło petycję do rady miasta i prezydenta Krosna w sprawie zmniejszenia obciążeń fiskalnych i wsparcia dla szpitala wojewódzkiego. "Zdrowie jest najważniejsze" - przekonuje Rafał Woźniak, prezes stowarzyszenia.

REKLAMA


Idea Carpathia zwróciła się do samorządu o coroczne umorzenie podatku od nieruchomości krośnieńskiego szpitala lub o przekazywanie z budżetu gminy w formie dotacji celowej na sprzęt medyczny kwot nie mniejszych, niż wpływy z tytułu podatku od nieruchomości, wpłacane do budżetu gminy przez szpital.

Jaki jest cel i uzasadnienie tej petycji? Większość pacjentów stanowią mieszkańcy regionu: Krosna i powiatu krośnieńskiego. Stowarzyszenie informuje, że ze względu na lokalizację szpital jest zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości w kwocie około 500 tysięcy złotych rocznie do budżetu miasta.

To wysoka kwota, a lecznica ma długą listę potrzeb, jeżeli chodzi o sprzęt konieczny do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Krosna. W uzasadnieniu petycji podkreślono, że jednostki samorządu o budżetach mniejszych niż Krosno, które nie otrzymują wpływów podatkowych ze szpitala, w 2016 roku odpowiedziały na apel placówki. Są to: powiat krośnieński, gminy Rymanów, Korczyna,Chorkówka i Wojaszówka.

- Tymczasem szpital będzie musiał zapłacić miastu ponad dwa razy więcej podatku, niż wynosi suma wszystkich dotacji celowych ze wszystkich wymienionych samorządów - stwierdza Rafał Woźniak, prezes stowarzyszenia Idea Carpathia.

- Apelujemy do krośnieńskiego samorządu o zdjęcie tego ciężaru lub pomoc dla szpitala. Proponujemy dwa rozwiązania: przyjęcie praktyki, w której szpital w Krośnie co roku byłby zwolniony z podatku od nieruchomości, lub przekazywanie szpitalowi co roku kwoty nie mniejszej, niż wartość podatku od nieruchomości, w formie dotacji celowej na sprzęt medyczny. Taka praktyka z pewnością poprawi poziom opieki zdrowotnej mieszkańców miasta. Zwracamy się do rady i prezydenta Krosna o rozważenie i wybranie jednej z wymienionych form pomocy. Zdrowie jest najważniejsze i powinno być priorytetem w wydatkach gminy - przekonuje Woźniak.

Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora szpitala, Piotra Lenika, w ostatnim czasie Krosno umorzyło szpitalowi część podatku w kwocie ponad 170 tysięcy złotych.

- Nie wiedzieliśmy o tym składając petycję - mówi inicjator petycji - To bardzo dobra wiadomość, nasza petycja idzie jednak dalej. Chodzi o całkowite zwolnienie, co roku - podkreśla Woźniak.

Potrzeby szpitala są duże. Piotr Lenik, dyrektor szpitala informuje, że część kosztownego sprzętu musi być regularnie wymieniana, co generuje duże koszty.

pd

 • autor: pd

11 komentarzy

 • wielbiciel nowej ordynacji wyborczej

  Nowa ordynacja wyborcza sama rozwiąże problem. Czekam z niecierpliwością.

  Zgłoś nadużycie wielbiciel nowej ordynacji wyborczej piątek, 27, styczeń 2017 20:40 Link do komentarza
 • sympatyk

  Brawo Panie Rafale ! Że też nikt nie wpadł na ten pomysł ze społecznej rady szpitala? A zapraszany dyrektor podobno za każdym razem kiedy był zapraszany(?) chciał przysłać swoich zastępców, ale przecież "władzy" nie o to chodziło - grill jednakowo smakuje o każdej porze roku ale nie z każdego rodzaju mięsa! "Władza" chciała mięsa z najwyższej półki. Co do CDS-u , nic dodać nic ująć ale na te dotacje nawet NIK nie pomoże. Do zobaczenia przy urnach wyborczych!!

  Zgłoś nadużycie sympatyk piątek, 27, styczeń 2017 20:36 Link do komentarza
 • behemot

  Na sprzęt, nie na podwyżki "Podatniku"
  Na WOŚP też nie dasz "bo lekarze chcą podwyżek"?

  Zgłoś nadużycie behemot piątek, 27, styczeń 2017 13:23 Link do komentarza
 • Podatnik

  Szpitalowi najbardziej szkodzą lekarze!!!to ludzie pozbawieni kręgosłupa moralnego!!!Szpital to prywatny folwark!!! I dlaczego ma być zwolniony z podatków ??? bo lekarze chcą podwyżek ???

  Zgłoś nadużycie Podatnik czwartek, 26, styczeń 2017 22:23 Link do komentarza
 • ZygZag

  Jak zostaną zlikwidowane wszystkie prywatne praktyki w szpitalu, także korzystanie ze szpitalnego sprzętu prywatnie i inne dochodowe interesy prowadzone na terenie nieruchomości szpitala to jak najbardziej można wtedy rozmawiać o zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

  Zgłoś nadużycie ZygZag czwartek, 26, styczeń 2017 19:27 Link do komentarza
 • wicek777

  Szokujące są niektóre komentarze. Zrobić na złość pacjentom, bo samorządowcy Przytockiego nie lubią dyrektora?
  Szkoda, że wpisy są anonimowe. Warto, żeby mieszkańcy i pacjenci poznali autorów domagających się szkodzenia szpitalowi.

  Zgłoś nadużycie wicek777 czwartek, 26, styczeń 2017 14:24 Link do komentarza
 • WP

  Nic nie umarzać dr Lenik ma gdzieś Radę Miasta to miasto nie ma obowiązku go wspierać

  Zgłoś nadużycie WP czwartek, 26, styczeń 2017 11:56 Link do komentarza
 • franek

  A w Jedliczu akcja odśnieżania boiska ze sztuczną nawierzchnią bo jeden z radnych chce grać w piłeczkę. Na chodnikach ślisko, ale czego się nie robi dla radnego .

  Zgłoś nadużycie franek czwartek, 26, styczeń 2017 10:54 Link do komentarza
 • tropiciel oszustów

  CDS musi istnieć bo zostało powołane dla kolesiów. Obecnie prezesem CDS jest stary kolega z UW i zarazem sąsiad Przytockiego. A z sąsiadami trzeba dobrze żyć i fuchy im dawać. Jeśli chodzi o szpital to w 2003 r. cała klika Przytockiego z rady i on sam była przeciw poręczeniu pożyczki dla szpitala. Pan i władca nie pozwolił kolesiom na zagłosowanie "za". Dzięki jednemu z radnych opozycyjnych klice udało się przegłosować uchwałę "za" poręczeniu pożyczki .

  Zgłoś nadużycie tropiciel oszustów czwartek, 26, styczeń 2017 10:22 Link do komentarza
 • wicek666

  Dyrektor Lenik w ubiegłym roku był zapraszany na sesje Rady Miasta kilka razy aby przedstawić zadania i działalność szpitala na sesji i ani raz z zaproszenia nie przyjął. Ciągle się tłumaczył wyjazdami a więc celowo unikał. Jestem za takim rozwiązaniem ale Pan Dyrektor mógłby się pojawić na sesji i poinformować o działaniach radnych bo jest wiele pytań odnośnie szpitala. Miasto już raz poręczyło kredyt dla szpitala chyba 10 mln złotych gdy był w zapaści. Pan dyrektor powinien czuć się do tego zobowiązany.

  Zgłoś nadużycie wicek666 czwartek, 26, styczeń 2017 09:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?