KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co kryją piwnice UB w Krośnie? [FILM, ZDJĘCIA]

W piwnicach dawnego Urzędu Bezpieczeństwa nadal są widoczne napisy pozostawione przez ludzi torturowanych i skazanych na śmierć. W środę, 15 lutego, Stowarzyszenie Idea Carpathia zorganizowało spotkanie na temat Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w naszym mieście.

REKLAMA


Spotkanie odbyło się w budynku dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Krośnie. Frekwencja zaskoczyła organizatorów. Niewielka salka była przygotowana na około 30 osób, tymczasem chętnych do wysłuchania historyka, Pawła Fornala było ponad 50.

Paweł Fornal pochodzi z Krosna i jest historykiem. Do 2017 roku pracował w IPN w Rzeszowie. Przygotowuje do publikacji książkę nt. działalności UB i SB w Krośnie. Obecnie jest prezesem zarządu w Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Licznie przybyli uczestnicy wysłuchali wykładu na temat funkcjonowania Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krośnie, przybliżono też sylwetki osób kierujących tą jednostką.

W PUBP przetrzymywano, przesłuchiwano i torturowano bardzo różne osoby. Obok folksdojczów, pospolitych bandytów (których nie brakowało po przejściu frontu) czy kolaborantów współpracujących z Niemcami, ofiarami UB byli polscy patrioci, żołnierze AK, duchowni, a nawet świadkowie Jehowy, których uznano za niebezpiecznych, ze względu na kontakty z USA.

Bardzo często rodziny ofiar nie wiedziały, co się z nimi dzieje. Zatrzymanie przez UB miało nieraz charakter porwania z ulicy, bez powiadomienia najbliższych. Paweł Fornal mówił też, że UB przejmowało siatkę kolaborantów po Gestapo. Często te same osoby, które wydawały Niemcom Żydów, czy donosiły na Polaków podczas niemieckiej okupacji, później pracowały dla UB.

Wśród więzionych w tym miejscu był np. ks. Jan Zawrzycki, kapelan Armii Krajowej i "Sprawiedliwy wśród narodów świata" ratujący Żydów podczas niemieckiej okupacji.

Prawdopodobnie on był autorem najbardziej niezwykłych rysunków w piwnicach UB w Krośnie: monstrancji i Serca Jezusowego. Z tych rysunków zachowały się wyłącznie fotografie wykonane w latach 90-tych, ponieważ cela, w której się znajdowały została... przerobiona na kotłownię.

Po prezentacji Pawła Fornala wszyscy chętni udali się do piwnic pozostałych po PUBP - miejsca torturowania i przetrzymywania ofiar UB, w tym Polaków związanych z podziemiem antykomunistycznym.

Na ścianach cel więziennych uczestnicy znajdowali napisy i grypsy pozostawione przez więźniów.

- W tej celi trzymano osoby skazane na śmierć - historyk mówił o celi, której ściany i drzwi pokryte są napisami - Dla skazańców pozostawienie napisu było ostatnią szansą, by zostawić po sobie ślad, wiadomość, która może dotrze do rodziny - wyjaśniał.

W piwnicach okazało się, że jedno pomieszczenie zaadoptowano na kotłownie i zniszczono bezpowrotnie znajdujące się w nim napisy. Stowarzyszenie poinformowało na swoim profilu na FB, że istnieje pilna potrzeba ocalenia piwnic od dalszej dewastacji, jako miejsca pamięci historycznej.

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • M.Jura

  Ten budynek kryje mroczne tajemnice. Po wybuchu wojny mieściła się w nim siedziba Gestapo.Piwnice nazywano korcerem Bergmana ( od nazwiska krosneńskiego architekta i wiceburmustrza Stanisława Bergmana, który w/g raportów wywiadu AK przyjął Volklistę i był agentem Gestapo ) Póżniej piwnice nazywano katownią Beckera, który był szefem Gestapo na dystrykt Krosna.
  W piwniacachm.innymi była przetrzymywana Janina Mojak de domo Lorens - żona nauczyciela i póznieszego dyrektora Technkum Naftowego Maksymiliana Mojaka. Została przkazana do obozu karnego w Kochanówce.Przeżyła wojnę i relacjonowała swoje dramatyczne przeżycia. Początkiem 1944 r Z Miejsca Piastowego do piwnic Getapo przywieziono grupe ponad 70 dzieci wraz z pielęgniarką i opiekunem. Po czym grupa ta została wywieziona i stracona w Lesie Warzyckim.Obława i egzekucja nastapła z powodu donosu na gestapo w wyniku czego aresztowania cudem uniknąl przebywajacy w Miejscu Piastowym płk.Stanisław Pieńkowski. Schoronił się na Bursakach w kryjówce przgotowanej przez krośnieńskiego nauczyciela prof. Stanisława Hozera. O tych ydarzeniach opowiadali świadkowie wydarzeń. Po wkroczeniu Sowietów w budynku mieścił się PUBP gdzie na osobach zatrzymanych wyżywał się m.innymi niejaki Folta z Odrzykonia. Po wojnie był wywiadowcą i donosił do NKWD. Został zlikwidowany.

  Zgłoś nadużycie M.Jura czwartek, 04, lipiec 2019 21:28 Link do komentarza
 • obrzydliwy

  Zrobili sobie wycieczkę.Cieszcie się, bo jutro możecie płakać.

  Zgłoś nadużycie obrzydliwy poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:38 Link do komentarza
 • all

  A ja się zastanawiam, gdzie teraz JEST ten (ta) konserwator. Bo może wypadałoby takie miejsce jakoś inaczej potraktować, niż tylko jako zwykłą piwnicę, gdzie można przy okazji urządzać wszelkiej maści przedstawienia. Tym bardziej, że ślady mrocznej przeszłości są tam cały czas obecne a wręcz oprócz miejsc zniszczonych i zmienionych ta przeszłość tam dominuje.

  Zgłoś nadużycie all czwartek, 23, luty 2017 09:31 Link do komentarza
 • 1143 ALOE

  Zastanawiam się gdzie był konserwator zabytków. Te napisy są pod płytkami i można je odkryc. Zgroza, że temu przyglądał się mgr. architektury obecnie użytkownik lokalu.

  Zgłoś nadużycie 1143 ALOE czwartek, 23, luty 2017 09:16 Link do komentarza
 • Krosno

  Budynek to kamienica przy Kościele Farnym, mieści się tam galeria sztuki, antykwariat, kawiarnia i pracownia artystyczna.

  Zgłoś nadużycie Krosno środa, 22, luty 2017 17:52 Link do komentarza
 • widz

  Kto szuka, nie błądzi :) Informacja, który to budynek jest w linku poniżej:
  http://www.krosnocity.pl/index.php/aktualnosci/fakty/krosno/item/17284-dzialalnosc-ub-w-krosnie-spotkanie-15-lutego.html

  Zgłoś nadużycie widz środa, 22, luty 2017 17:41 Link do komentarza
 • Bart

  Który to jest budynek? Co się w nim obecnie mieści?

  Zgłoś nadużycie Bart środa, 22, luty 2017 13:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?